Google, ani Motorola neumí zázraky a za 4 650 Kč vám nedají superphone. Kompromisy jsou ale tak šikovně skryté, že Moto G nadělá mnoho radosti.
Motorola u nás má velkou tradici, za všechny povedené přístroje jmenujme originální véčko Razr. Pak ale na firmu padla krize, telefony nebyly ani extra zajímavé, ani moc dobré, neprodávaly se a Motorola se postupně stáhla z mnoha zemí včetně naší maličké republiky. Pak přišel Google a koupil tu divizi Motoroly, která se zabývala vývojem mobilních telefonů. Čekali jsme, co se bude dít a zvenčí dlouho nebylo vidět nic. Nakonec je to celkem logické, výrobní cyklus jednoho modelu tehdy v Motorole trval asi dva roky, a tak se daly udělat jen dílčí změny. Už ty začaly pomáhat, jméno Motorola znovu začalo stoupat, a to teprve měla přijít Moto X.
„Über Android“, který se měl zařadit vedle legend – iPhonu a Galaxy S. Povedlo se. Tedy alespoň v očích recenzentů, veřejnosti to bude ještě chvíli trvat. Je to telefon postavený s důrazem na tři pilíře: výdrž baterie, rychlost systému a Android (nové funkce, které se do ostatních telefonů dostanou až později). Ne extrémy v podobě největšího displeje s nejvyšším rozlišením apod., spíše opravdu využitelné hodnoty.
Další historickou kapitolou je Motorola Moto G. Drží se podobných zásad, jako větší sestra, ale má poníženou výbavu a je levná. Podívejte se do tabulky technických parametrů a najděte mi druhý takový telefon za stejnou cenu. Na webových tržištích takové najdete, ale nebudou mít v zádech Google, Motorolu a všechno, co tato jména znamenají.

Moto G
Mezi Moto X a G je ještě jeden rozdíl. Zatímco po premiéře X padlo rozhodnutí, že se do Evropy oficiálně nepodívá, G do ČR dostanete mnohem snáze. Zkuste třeba německý Amazon, telefon budete mít doma za týden (k následujícím cenám přičtěte 4 eura/110 Kč). Varianta s 8GB pamětí aktuálně stojí 169 eur (4 650 Kč) a za dvojnásobek dáte 199 eur (5 470 Kč). Líbí se vám ceny? Tak spolkněte hořkou pilulku v podobě amerických 180 dolarů (tedy lákavých 3 600 Kč), to ovšem bez daně a cla. Co za své peníze dostanete? Stojí Moto G za to? Zvládnete to i bez Češtiny?
|
 | rozměry a hmotnost: 130 × 66 × 11,6 mm, 143 g displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 326 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 8 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 070 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.3 (Jelly Bean) fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
První dojmy z telefonu? Solidně postavená šedá myš. Abychom si rozuměli – jak vidíte, telefon je černý, ale narážím na jeho nevýrazný design. Spíše nenápadná elegance, než luxus, nebo snaha strhnut pozornost. Přesto je zde několik charakteristických prvků známých z Moto X – zakulacená záda, zajímavě zkosené hrany, nebo logo výrobce umístěné v důlku pod fotoaparátem. Poznámka o solidní konstrukci už neskrývá žádný jinotaj – vezměte telefon do ruky a budete si myslet, že je to „unibody“. Není, ale přijdete na to, až když začnete přemýšlet kam s microSIM kartou. Zadní kryt (nebo spíše vanička) jde sundat, ale připravte si trpělivost a odolné nehty. Vzhledem k tomu, že baterii nevyndáte a slot na „paměťovku“ chybí, tak bude sundávání krytu jen výjimečnou záležitostí a jeho houževnatost hodnotím pozitivně.
Kryt drží na 17 drobných západkách. Na rozdíl od jiných telefonů nehrozí jejich ulomení, přesto je to jen plast, a tak bych jej příliš často nepokoušel. Baterii sice vidíte, ale podle hlášky na nálepce není určená k výměně.

Proti dílenskému zpracování a použitým materiálům nemám jedinou výhradu, jen jsou (jako celý telefon) nenápadné. Zadní kryt je matný, přesto na něm ulpívají otisky. Celý telefon je velmi pevný, jistě k tomu přispívají i jasně viditelné šrouby.
Boky přístroje jsou čisté a prázdné, jen napravo je klasická kolébka na regulaci hlasitosti a vypínač/zámek displeje. Tlačítka jsou tenká, ostrá a dostatečně vystupují nad povrch, takže je snadno nahmátnete.
Konstruktéři se nehnali za rekordně tenkým tělem, dali přednost pevné konstrukci. V dnešní módě „čím větší úhlopříčka, tím lepší telefon“ vítám displej o pouhých 4,5 palcích. Je to ještě ten rozměr, který pohodlně zvládnete jedním palcem. Rámečky kolem displeje mohly být tenčí, ale opět připomínám, že jsme v cenovém patře, kde na takových veličinách příliš nesejde. Díky kombinaci rozměrů, použitých materiálů a zaoblených hran telefon příjemně padne do ruky (alespoň do té mojí).

V tabulkovém srovnání vás možná tloušťka lehce pod 12 milimetrů trochu vyděsí, ale pocitově to není problém – zřejmě kvůli zaobleným zádům.
Displej vzbuzuje nadšení, a to nejen s ohledem na cenu přístroje. O rozumných rozměrech už řeč byla a podobně je na tom i rozlišení – dostanete skvělých 1 280 × 720 pixelů. Ano, dnešní 1080p displeje jsou v přímém srovnání rozpoznatelně jemnější, ale v praxi si nedovedu představit, že by to někdo považoval za problém.
Á propos – vzpomínáte, jak nám Apple s příchodem displeje Retina vysvětloval, že to je ta jemnost za hranicí rozpoznatelnosti pouhým okem? Motorola Moto G má zcela stejných 326 pixelů na palec… Podání barev odpovídá modernímu IPS (výrobce použitou technologii neuvádí), barvy jsou velmi ostré, ve srovnání s OLED jsou však reálnější, oku příjemnější, ne tak agresivní. OLED má ze své podstaty černější černou, tady přece jen prosvítá podsvětlení – v této disciplíně však Moto G poráží i třikrát dražší HTC One, které mi leží hned vedle na stole. Regulaci podsvícení jsem nechal na automatice, funguje spolehlivě a na změny reaguje velice svižně.