Motorola i pod Lenovem pokračuje v tom, čím se telefony odlišovaly od jiných značek. Moto znamená systém s naprostým minimem úprav a v případě testovaného modelu i velmi dobře vyvážený mix funkcí a výkonu s relativně přijatelnou cenovkou.
Moto G5s Plus ukazuje, že současná střední třída toho zvládne opravdu hodně. Rozdíly mezi konkurenty jsou zde minimální a každá, byť drobná odlišnost dokáže přilákat potenciální zájemce. Moto nepostrádá nic důležitého a nezapomíná na oblasti, které jeho protivníci zanedbali. Bude to stačit?
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 76 × 9,5 mm, 168 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Moto G5S Plus začíná na následujícím listu.
Design
Drží se své značky. Moto G5S Plus si drží typické designové prvky, které produkty této řady odlišují od konkurence. Na zadní straně proto najdete velký kruhový modul fotoaparátu vystupující nad úroveň zad. Kousek pod ním, kde by někdo mohl čekat čtečku otisků prstů, se nachází jen nepatrná prohlubeň s logem, čtečku najdete na přední straně pod displejem.



Na telefonu najdete typické designové prvky, které výrobce používá napříč řadami
Telefon postrádá ve spodní části zad piny, přes které se připojují rozšiřující moduly Moto Mods. Jelikož G5S Plus nepodporuje tato rozšíření, není nutné, aby měl zcela rovnou zadní stranu a provedení kovové unibody konstrukce tak může mít zaoblené hrany bez nepříjemných ostrých přechodů. Telefon v ruce nikde netlačí, neřeže, ani nemá tendenci vyklouznout.


Modul fotoaparátu vystupuje nad úroveň zad
Tlačítka na pravém boku jsou umístěna níže, vypínač najdete téměř v polovině výšky zařízení. Jsou tak snadno dosažitelná, mají jasné hmatové odlišení a jistý stisk. Šuplíček na karty na protější straně je hybridní, vedle primární nanoSIM můžete osadit další slot nanoSIM nebo paměťovkou.



Níže umístěná tlačítka jsou dobře dostupná • Šuplíček pojme pouze dvojici karet
Moto spoléhá na starší microUSB
Konektor sluchátek sídlí na horní straně, na spodní pak najdete mřížku hlasitého reproduktoru, mikrofon a systémový konektor microUSB. Modernější USB-C bychom zde viděli raději.


Balení pouze s nejnutnějším příslušenstvím
Krabička obsahuje kromě několika manuálů jen to nejnutnější příslušenství v podobě USB kabelu a nabíječky. Na ní zaujmou hlavně technické informace, na výstup totiž umí poslat 3 A, což má pozitivní vliv na rychlost nabíjení.
Displej
Povedený displej s minimem nastavení. IPS panel s rozlišením full HD a 5,5“ úhlopříčkou se skrývá pod tvrzeným krycím sklem (Corning Gorilla Glass 3) s nepatrným zaoblením na okrajích (tzv. 2.5D). Tento přechod v boky telefonu je jediným místem s mírně ostřejší hranou, která by mohla při opravdu silném úchopu nepříjemně řezat, v běžném provozu ale na takovou situaci narazíte jen ojediněle.



Poměrně velké rámečky nabízí útočiště čtečce otisků prstů,
nad displejem chybí notifikační dioda
Displej má široké pozorovací úhly, přiměřeně syté barvy a dostatečné podsvícení. Možností úprav zobrazení bohužel nenabídne mnoho. V případě barevného podání vybíráte ze dvou přednastavených režimů (standardní/živé), možnost upravit teplotu nebo detailněji nastavit jednotlivé parametry Moto nenabízí.


Režim barev • Filtr modrého světla
Filtr modrého světla nenajdete na obvyklém místě v Nastavení displeje, ale v aplikaci Moto sdružující dodatečné funkce implementované výrobcem. Kromě filtru můžete ještě aktivovat Displej Moto, který na vypnuté obrazovce průběžně zobrazuje oznámení a supluje tak absenci notifikační diody.




Čtečka otisků prstů v roli tlačítek
Tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově se standardním rozložením (zleva Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace), jejich pořadí neupravíte, nepočítejte ani s dalšími tlačítky. Můžete je ale vypnout, uspořit trochu místa na displeji a používat místo nich na všechny úkony čtečku otisků prstů (krátké a dlouhé stisknutí, přejetí zleva a zprava).
Hardware
Slušný výkon a rychlé nabíjení. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 625 spolupracuje se 4 GB RAM, ze kterých je po spuštění volných 2,4. V případě úložiště je z 32 GB volných obsazeno necelých 9, jakmile provedete prvotní aktualizaci všech aplikací, obsazené místo se přehoupne přes 10 GB. Pokud tedy nevyužijete sekundární slot na paměťovou kartu, počítejte s úložištěm o velikosti necelých 22 GB.



Dostupná paměť • Dostupné úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Na slušný výkon a dostatek paměti se můžete spolehnout nejen ve hrách, kde snad jen u těch opravdu nejnáročnějších budete muset místy sáhnout po nižších detailech, ale třeba i u přehrávání 4K videí. Moto nemá v zátěži problém s přehříváním, kovová záda zůstávají i při delším hraní vlažná.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 64 757
- 3D: 13 141
- UX: 25 201
- CPU: 20 944
- RAM: 5 471
V oblasti konektivity můžete počítat s plnou podporou LTE, Bluetooth, 5GHz pásma Wi-Fi, telefon podporuje i USB OTG a NFC, chybí jen infraport. LTE můžete provozovat na kterékoliv SIM, zamrzí snad jen starší konektor microUSB.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů umístěná pod displejem si zapamatuje až pět různých otisků. Pracuje s minimem chyb a poměrně svižně. Po přiložení prstu zaznamenáte nepatrnou prodlevu (zlomek sekundy), než se zařízení odemkne, je ale natolik krátká, že se na uživatelském zážitku nijak výrazně neprojeví.




Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 3 000 mAh zvládne telefon pohánět dva dny. Se střídmějším používáním se možná dostanete na tři a naopak, v případě opravdu intenzivního používání nejspíš budete muset sáhnout po nabíječce už druhý den během odpoledne.
AnTuTu Battery Test:
V balení najdete nabíječku s výstupem 3 A, kterou telefon dobijete zhruba za hodinu a půl. Výrobce slibuje, že čtvrthodinové nabíjení postačí na půl dne a realita tomu víceméně odpovídá – každou minutu poskočí ukazatel nabití o procento (zpočátku i více), se kterými telefon zvládne fungovat dalších zhruba šest hodin.
Software
Téměř čistý systém. V telefonu pracuje systém Android ve verzi 7.1.1 s naprostým minimem úprav. Po vizuální stránce se změnila podoba některých ikon, jinak můžete počítat s víceméně čistým Androidem. Systém běží plynule, stabilně, bez zasekávání či viditelného zpomalování.




Informace o systému • Plocha • Hlavní nabídka • Poslední spuštěné aplikace
Systém sice najdete bez zásadních modifikací, narazíte ale i na několik zbytečností. Doinstalovaných aplikací je jen pár (LinkedIn a Outlook), výrobce je ale považuje za natolik důležité, že vám neumožní odinstalovat ani je, ani žádnou jinou. Konkurence přitom nechá na vás, jestli vybrané aplikace z nabídky Googlu (např. Dokumenty, Tabulky a Prezentace) potřebujete, nebo se bez nich obejdete.




Oznamovací panel • Přepínače • Telefon • Zprávy
Většinu vylepšení nad rámec čistého systému sdružuje aplikace Moto. Vedle voleb týkajících se displeje (zobrazování notifikací, filtr modrého světla) máte k dispozici nastavení Povely Moto s několika akcemi reagujícími na nejrůznější pohybové povely (zatřesení, otočení apod.). Zde také volíte mezi softwarovými tlačítky na displeji a alternativou v podobě čtečky kombinované s různými gesty.




Povely Moto • Aktivace svítilny • Režim Nerušit • Změna zobrazení
V aplikační nabídce najdete FM rádio, začátečníci ocení Nápovědu s popisem většiny běžných úkonů s telefonem i jednoduchou diagnostikou zařízení. Počítejte rovněž s tím, že jinde zcela běžné aplikace, jako jsou třeba poznámky, zde budete muset doplnit sami instalací vhodné aplikace dle vlastního výběru.




Nápověda • Informace o zařízení • Chrome • Rádio
Fotoaparát
Povedené snímky a video ve 4K. V prostředí fotoaparátu najdete u okraje jen nejčastější volby – HDR, blesk, časovač a noční režim. Přepínání mezi přední a zadní kamerou je umístěno vedle spouště, stejně jako přepínač mezi focením a nahráváním videa. Pomocí tlačítka se třemi tečkami vybíráte z dostupných režimů.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Veškerá nastavení jsou přehledně dostupná v jediné nabídce. Třináctimegapixelové snímky jsou velmi slušné a i v sychravých zimních dnech, kdy je i v poledne zataženo, jsou výsledky ostré, s dostatkem detailů a barvami odpovídajícími skutečnosti. Počítat musíte bohužel s poměrně častým šumem a také občasnými přepaly.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
U videa můžete kromě obvyklého full HD s 30 fps použít i dvojnásobný počet snímků za sekundu nebo zvětšit rozlišení na 4K (při 30 fps). Videa mají živější barvy, ve srovnání s fotkami ale postrádají detaily a ostrost.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Moto G5S Plus pořídíte za šest a půl tisíce korun, ve velkých e-shopech ale jeho cenovka míří až k osmi tisícům a výše. Telefon nabídne solidní výkon, rozumnou výdrž a rychlé nabíjení, umí dělat pěkné fotky a to vše servíruje v pevném těle s téměř čistým systémem.

Kompatibilita s Moto Mody by vyšší cenovku dokázala ospravedlnit
Na první pohled zajímavý model, nebýt ovšem konkurence, které zvládne to samé za podstatně méně. V případných srovnáních tak bude záležet zejména na tom, jako důležitý je pro vás čistý Android nebo rychlé nabíjení, protože toto jsou asi nejvýraznější parametry, kterými Moto G5S Plus vystupuje z řady.
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 76 × 9,5 mm, 168 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 73 × 8,2 mm, 162 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 655 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 76 × 7,3 mm, 165 g displej: 5,5", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Kvalitní střední třída, která se ve srovnání s konkurencí snaží rychlým nabíjením a téměř čistým systémem opodstatnit vyšší cenovku.
Plusy:
- Rychlé nabíjení
- Svižná čtečka otisků prstů
- Téměř čistý systém
- Kvalitní fotoaparát
Minusy:
- Chybí notifikační dioda
- Vystupující modul fotoaparátu
- Vyšší cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium