Řada X od Motoroly se profiluje jako stylová série s důrazem na styl a fotoaparát, což i nejnovější model X4 splňuje naprosto dokonale. Telefon však přidává solidní výbavu, duální fotoaparát s chytrými funkcemi a také voděodolnost se stupněm krytí IP68. Má tato stylovka do pohody i nepohody vůbec nějaké slabiny, nebo si Motorola zadělala na bestseller?
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 9,5 mm, 163 g displej: 5,2", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Motorola Moto X4 začíná na dalším listu.
Design
Stylovka do pohody i nepohody. Motorola Moto X4 je už na první pohled stylovka se vším všudy. Telefon kombinuje masivní kovový rámeček doplněný o skleněná záda efektně zakulacená po stranách. Zaujme i vystupující kruhový model duálního fotoaparátu s vroubkovaným lemováním vrhajícím na světle zajímavé odlesky. Bohužel se kvůli němu telefon na stole trochu kýve.
Moto X4 se díky zaobleným okrajům velmi pohodlně drží v ruce
Telefon je navzdory širším rámečkům kolem displeje stále velmi kompaktní a papírová hmotnost 163 gramů pocitově také není nic čeho byste se museli obávat. Naopak je telefon díky zaobleným hranám a sklu na zádech velmi příjemný do ruky, jen má někdy tendenci z ní vyklouzávat.
Telefon má poměrně široká rámečky pod a nad displejem, škoda tedy, že pod displej výrobce neumístil senzorová tlačítka. Na druhou stranu gesta čtečky otisků prstů, chybějící tlačítka zpět a menu dokonale nahradí.
Jak už jsem zmínil telefon má poměrně široké rámečky kolem displeje, což je dáno zejména umístěním čtečky otisků prstů pod obrazovku. Škoda, že prostor vedle něj už výrobce nevyužil i pro senzorová tlačítka, ale jen pro mikrofon na volání. U tlačítek si musíte vystačit jen s těmi softwarovými na displeji. Horní část přední strany patří senzorům, přední kamerce a LED blesku. Je tu také sluchátko, které zároveň plní funkci reproduktoru, jelikož na další zde v návrhu Motoroly nezbylo místo.
Skleněná záda působí velmi stylově, díky oleofobní vrsvě se navíc tolik nešpiní, jak bývá u sklenýných telefonů zvykem. Přesto se občasnému leštění nevyhnete.
Na pravém boku najdete typicky zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti, tu ale výrobce z jistého důvodu rozdělil na dvě samostatné tlačítka poslepu se tak velmi pletou s tím zapínacím, což beru jako ergonomický přešlap. Levý bok zůstal prázdný, šuplíček pro přístup k paměťové kartě a nano SIM, případně dvojici nano SIM karet se nachází netradičně na straně horní spolu se sekundárním mikrofonem.
Na spodní straně kazí jinak povedený design standardové označení. Na jejich místě by přitom uživatelé raději uvítali samostatný repráček, jehož funkci zde musí suplovat sluchátko.
Na dolní straně pak najdete 3,5mm jack pro připojení sluchátek a napájecí USB-C konektor. Spodní stranu navíc výrobce využil k potisknutí všelijakých standardů, které se většinou nachází na zádech nebo v softwarové podobě v systému. Tyto potisky jsou takto při položení na stůl jako pěst na oko a trochu kazí celkově jinak skvělý dojem z telefonu.
Telefon má samozřejmě hybridní slot, který pojme až dvě nano SIM, případně jednu doplněnou o paměťovou kartu. V balení pak naleznete špendlík pro jeho vysunutí, rychlou nabíječku a špuntová sluchátka.
Při designovém návrhu se myslelo i na účelovost, a proto se Motorola Moto X4 může chlubit certifikací IP68, díky které je odolná proti prachu a vodě až do hloubky 1,5 m po dobu 30 minut. Za toto ode mě Motorola získává obrovské plus, jelikož voděodolnost dnes není ve vyšší střední třídě ani zdaleka samozřejmostí. Ze nevýhodu mohu v designu považovat pouze to, že telefon není osazen žádnými piny na zádech, takže k němu nelze připojit žádný z doplňků Moto Mods. Ty si tak Motorola stále šetří jen pro vyšší modely.
Hardware
Slušný výkon a ještě lepší výdrž. Motorola Moto X4 dostala do vínku poměrně nový procesor Qualcomm Snapdragon 630 s osmi jádry taktovanými až na 2,2 GHz. Ten navíc doprovází 3 GB operační paměti. Tato sestava sice ani zdaleka nepatří k tomu nejlepšímu na trhu, přesto má výkonu dostatek pro veškeré běžné činnosti. Zaručuje plynulý běh systému, bezproblémový multitasking a dovolí rozjet i náročnější 3D hry. Rozdíl za elitou poznáte až v rychlosti spouštění aplikací nebo v benchmarkovém testu.
Pro uživatele je rovněž připraveno 32GB vnitřní úložiště, ovšem nevýhodou je, že systém samotný si už po prvním spuštění ukousne 14 GB. Naštěstí se chybějící místo dá vykompenzovat paměťovou kartou s teoretickou velikostí až 2 TB.
Benchmark AnTuTu 6.2.7
Celkové skóre: 70 027 bodů
- 3D: 18 137
- UX: 25 620
- CPU: 21 325
- RAM: 4 945
Potěšující je ovšem konektivita. Telefon samozřejmě podporuje LTE (Cat 13) na všech nutných frekvencích, ale poradí si i s Wi-Fi standardu 802.11ac, která pracuje v pásmu 2,4 i 5 GHz. Dále je zde Bluetooth 4.2, NFC a podporováno je také FM rádio. Vzhledem ke skleněným zádům tak může zamrzet maximálně absence bezdrátového nabíjení. Z drátové konektivity pak počítejte s USB-C a 3,5mm sluchátkovým jackem.
Brilantní jsou také polohové služby. Moto X4 totiž kromě standardního GPS a Glonass, podporuje také Beidou nebo evropské Galileo. V praxi je fixace opravdu blesková a určení polohy velmi přesné. Získat polohu se mi navíc podařilo i uvnitř panelákového bytu, kde mám při testování často problémy. Kritiku si u mě vysloužila pouze čtečka otisků prstů, které patří mezi ty pomalejší a je poměrně citlivá na mastné prsty.
Výdrž baterie
Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas):
Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas):
Nabíjení z 0% na 100%:
Antutu Battery Test:
Motorola dostala do vínku baterii o kapacitě 3 000 mAh. Ta bez problému utáhne telefon dva dny běžného aktivního používání. Pokud mu však nebudete tolik dávat do těla, zvládne klidně i tři. Ostatně nadprůměrně dopadly i testy přehrávání videa a surfování na webu. Potěší i rychlé nabíjení s přibalenou 15W nabíječkou, která telefonu z 0 na 100% dokáže nabít cca za 100 minut, přičemž pouhých 15 minut v síti udrží telefon nabitý až 6 hodin.
Nepříjemné překvapení pro mě byl zvukový projev přístroje. Motorola totiž z neznámého důvodu vybavila telefon pouze jedním repráčkem na čelní straně, který zároveň slouží i jako sluchátko pro volání. Ten je překvapivě hlasitý, ale pro hudbu se moc nehodí. Má velmi basový projev s výraznými hloubkami a při vyšších hlasitostech velmi šumí. Nijak slavně nehrají ani přibalená špuntová sluchátka.
Software
Síla ryzího nugátu. Smartphony Motorola jsou už několik let zárukou relativně čistého operačního systému a Moto X4 není žádnou výjimkou. Telefon sází na Android 7.1.1 s výchozí grafikou Androidu Nougat doplněnou jen o pár podpůrných aplikací Moto a e-mailový klient Outlook a sociální síť LinkedIn od Microsoftu. Pokud jde ale o multimédia, kancelář či komunikátory, sází telefon čistě na výchozí služby od Googlu.
Prostředí jako kdyby z oka vypadlo čistému Androidu.
Velmi se mi líbí, že Motorola z čistého Androidu převzala i takové drobnosti jako jsou rychlé volby aplikací, které vyskočí po dlouhém přidržení jejich ikonky. Bohužel je zde nutná podpora vývojářů, takže jde hlavně o ty předinstalované aplikace, případně některé oblíbené z Google Play.
Některé z předinstalovaných aplikací. Dominují zde zejména ty výchozí od Googlu.
Zpříjemnit ovládání dokáže například i aplikace Moto, která nabízí spoustu druhů zkratek a gest. Například pořízení snímku obrazovky přejetím třemi prsty po displeji, rozsvícení svítilny dvojitým zatřesením telefonu a další. Zdaleka nejzajímavější funkce však přináší čtečka otisků prstů, která „ swajpovacími” gesty umí nahradit chybějící tlačítka zpět a menu, spustit Google now či zhasnout displej. Po nainstalování patřičného softwaru do počítače, můžete čtečku na telefonu použít díky integrovanému správci hesel i k přihlašování na webu na počítači.
Fotoaparát
Mocné trio. Fotoaparát pro mě byl největším překvapením telefonu. Má totiž rovnou tři. Jeden nenápadný vpředu a dva na hlavní na zádech, efektně vystupující z těla. Ty si mezi sebou rozdělili rozlišení 12 a 8 MPx. Liší se však i jejich světelnost f/2.0 respektive f/2.2 a díky různému ohnisku se liší i zorný úhel, který je u sekundární kamerky rozšířen na 120°. K tomu všemu navíc Motorola přidává ještě umělou inteligenci.
Ukázkové denní fotografie
Skvělá však není jen technická výbava, ale rovněž i výsledné snímky. Telefon si dobře poradil prakticky za každého světla. Fotky jsou skvěle ostré, plné detailů a s přirozenými barvami, pokud by vám to bylo málo, stačí si je vylepšit libovolným filtrem. Přístroj si navíc velmi dobře poradí s velkým dynamickým rozsahem, takže přepaly jsou spíše výjimkou. I noční fotky jsou v dané cenové kategorii nadprůměrné. Jsou i za horšího světla dobře osvětlené, mají dostatek detailů a šum je zde jen v rozumné míře.
Ukázkové noční fotky
Do hry ale vstupuje i druhá 8Mpx kamerka. Mezi ní a tou hlavní můžete v aplikaci libovolně přepínat. A důvod? Díky kratší ohniskové vzdálenosti dokáže sekundární foťák zabrat více obrazu a objekt na fotce se opticky vzdálí. Přepínáním tak lze do určité míry simulovat optický zoom. Pozor však na horší světelnost a rozlišení druhé kamerky. Za dobrého světla rozdíl nepoznáte, ale za tmy už se může kvalita fotografie zhoršit.
Srovnání obou zadních fotoaparátů s různým ohniskem (první 12Mpx, druhý 8 Mpx)
Druhá kamerka spolu s umělou inteligencí navíc dokáže rozpoznat hloubku scény, což uživateli umožní rozmazávat objekt v pozadí či popředí a libovolně měnit úroveň rozmazání. Telefon si navíc potřebné informace uloží i spolu s původní fotografií, což lze následně využít k dodatečné změně zaostření, případně jejímu odebrání. Je nutné říci, že rozmazání není tak přesné jako u Google Pixel 2 či iPhonu X, například u rozmazání pozadí za jemnými objekty jako jsou jehličky stromů či vlasy má velké problémy, ale pokud má objekt jasné hrany tak, to zvládne obstojně.
Rozmazání pozadí v praxi. Působí sice efektně, ale rozmazané hrany hlavního objektu ukazují, že na elitu tato funkce stále ztrácí.
Další specialitou kamerky telefonu je rozpoznání objektu na fotografii. Když umělá inteligence spatří v hledáčku foťáku zajímavý objekt nabídne vám jeho rozpoznání V ten moment si objekt vyfotí a odešle na servery pro jeho identifikaci. Po chvíli vám pak na displeji vyskočí, co je to za objekt, užitečné informace o něm a odkazy na web. Tato technologie má zatím své mouchy, ale ve většině případů funguje překvapivě dobře, jen hodně záleží na úhlu záběru.
U prvních dvou pokusů telefon objekt rozpoznal, pouze nastala chyba v překladu do češtiny. U posledního se trochu spletl, analyzovaný telefon nebyl iPhone 6, ale iPhone 7. Přesto si Motorola zaslouží pochvalu.
V aplikaci fotoaparátu jsou však i další režimy jako je profesionální mód pro kompenzaci expozice, změnu ISO, vyvážení bílé a podobně. Zaujme i režim filtry obličeje, který po vzoru Facebooku a jiných aplikací umí na váš obličej nalepit brýle, zvířecí uši, kosmonautskou helmu a jiné blbůstky s kterými se můžete pochlubit na sociálních sítích. Zajímavý je i režim přímá barva, ve kterém kapátkem vyberete barvu na fotce, kterou chcete zachovat a zbytek se obarví do černobíla.
Prostředí fotoaparátu nabídne hned několik velmi zajímavých režimů
Vrátit se musím i k čelní kamerce. Ta totiž dostala vysoké rozlišení 16 MPx a světelnost f/2.0, což jsou papírově lepší údaje než má kterákoliv z těch zadních. Fotky podle toho také vypadají, jsou detailní ostré a poradí si i za tmy, kde jim navíc dopomáhá čelní LED blesk. Mimochodem u něj můžete využít také filtry obličeje, manuální režim či zkrášlení obličeje. Navíc umí natáčet i ve Full HD.
Ukázkové fotky ze selfie kamerky
Natáčet samozřejmě umí i obě zadní kamerky. Obě bez problému zvládnou Full HD video při 30, ale i 60 snímcích za vteřinu. Ta 12Mpx však navíc přidává i podporu 4K.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Motorola Moto X4 je velmi vydařený telefon, který za jinak precizním designem, skvělým fotoaparátem a dlouhou výdrží sráží pouze průměrný výkon. Rovněž moc nechápu, použití pouze jednoho repráčku pro zvuk i hovory. Na druhou stranu telefon vypadá reprezentativně, má čistý Android a díky certifikaci IP68 se nezalekne vody ani prachu.
Přesto mám pocit, že cenovka 9 000 Kč, kolem které se v českých obchodech je trochu nadsazená. Optimum bych hledal tak o 500 Kč až 1 000 Kč níže. To potvrzuje i fakt, že pouze o pár set korun výše se pohybuje například Honor 9 s podobnými funkcemi a výbavou vlajkové lodi. Přesto je Motorola Moto X4 skvělý telefon, který komukoliv velmi rád doporučím.
|
| rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 9,5 mm, 163 g displej: 5,2", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 147 × 71 × 7,5 mm, 155 g displej: 5,2", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 1 920, 428 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 960 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 73 × 8,1 mm, 142 g displej: 5,2", kapacitní S-LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 2 600 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 142 × 70 × 9,7 mm, 171 g displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Velmi zdařilý telefon, který pod skvěle nadesignovanou kapotou skrývá trojici skvělých fotoaparátů, čistý Android a nezalakne se ani vody či prachu.
Plusy:
- Prémiový design
- Voděodolnost dle certifikace IP68
- Dvoudenní výdrž
- Čistý Android Nougat
- Skvělý duální fotoaparát
- 16Mpx selfie kamera
- Chytré rozpoznávání objektů
- Optické přibližování přepínáním fotoaparátů
Minusy:
- Nepodporuje moduly Moto Mods
- Pouze jeden repráček, sloužící zároveň jako sluchátko
- Nemá bezdrátové nabíjení
- Průměrný výkon
Tiskové fotografie:
Redakční fotografie:
Snímky prostředí:
Ukázka prostředí a nastavení systému
Systém nabídne spoustu nástrojů pro usnadnění ovládání
Prostředí fotoaparátu
U prvních dvou pokusů telefon objekt rozpoznal, pouze nastala chyba v překladu do češtiny. U posledního se trochu spletl, analyzovaný telefon nebyl iPhone 6, ale iPhone 7. Přesto si Motorola zaslouží pochvalu.
Režimy hlubky ostrosti a přímá barva
Předinstalované aplikace
Snímky z fotoaparátů:
Srovnání obou zadních fotoaparátů s různým ohniskem (první 12Mpx, druhý 8 Mpx)
Hrátky s hloubkou ostrosti
Hrátky s přímou barvou
Selfie fotografie
Ukázka HDR (vlevo bez HDR, vpravo s HDR)
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium