Výbava řadí Motorolu Motoluxe mezi průměr. O tuctový telefon ale v žádném případě nejde. Dokáže překvapit, ale v něčem i zklamat.
Motorola si získává naše sympatie stále více. Jakoby nechtěla pošpinit svou pověst praotce mobilních telefonů, a proto se brání násilnému chrlení jedné novinky za druhou. O to více klade důraz na každý model ve svém portfoliu, každý telefon má své opodstatnění. I přesto, že společné rysy jsou zřejmé, každý z nich je něčím charakteristický a neztratí se mezi konkurencí. Ani Motorola Motoluxe, elegantní model střední třídy, není výjimkou.

Takto vypadá Motorola Motoluxe v bílém provedení. Český operátor T-Mobile ale nabízí pouze celočernou variantu
Klíčové vlastnosti:
- kvalitní kovová konstrukce
- elegantní design s výraznou svítící diodou
- čtyřpalcový kapacitní TFT displej
- OS Android 2.3.7 Gingerbread s budoucí aktualizací na ICS
- podpora HSDPA, HSUPA, Wi-Fi včetně DLNA
- 8 Mpx fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací diodou
Hlavní nedostatky:
- papírově slabší hardware
- občasné krátké zaseknutí prostředí
- méně pohodlné ovládání bočních kláves
- i přes vysoké rozlišení jen průměrný fotoaparát
69 % |
| rozměry a hmotnost: 118 × 61 × 9,9 mm, 124 g displej: 4'', kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 245 DPI sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (7,2|5,76 Mb/s) konektivita: midroUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack paměť: uživatelská 1 000 MB, operační 512 MB RAM, baterie: 1 400 mAh procesor: Qualcomm MSM7227A (1× Cortex-A5, 800 MHz, 45nm), Adreno 200 operační systém: Android 2.3 (Gingerbread) fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (800 × 480), autofocus, diodový blesk |
cena: 6 008 Kč až 6 913 Kč |
Jak zaujmout?
Telefon zbytečně neplýtvá místem, proto kolem čtyřpalcového displeje zůstalo poměrně málo prostoru na jakoukoli designovou realizaci. I tu trochu ale dokázal výrobce využít. Pod displejem najdeme netradiční výřez s jeho logem na pravé straně a záhadnou prohlubní v levé části. Tento prvek plní rovnou dvě funkce. První je otvor pro připnutí poutka, druhou je prostor pro ukrytí indikační diody. Pokud se rozsvítí, zcela jistě ji zaregistrujete. Rozprostírá se totiž po celé ploše výřezu a má délku skoro 2 cm.

Motorola Motoluxe je elegantní ze všech stran
Chválíme Motorolu za použití kvalitních materiálů. Zadní stranu tvoří kov v kombinaci s pogumovaným povrchem. Díky tomu a zaobleným tvarům se telefon drží v ruce velmi pohodlně a nemá tendenci vyklouznout. Také ulpívání otisků nebude hlavní kauzou, kterou byste s tímto mobilem museli řešit. Konstrukce je pevná, solidní dojem zanechalo i tovární zpracování. Zároveň se hmotnost drží na snesitelné hodnotě 124 gramů. Rozměry představují 118 × 61 × 9,9 mm.

Ozdobné prvky dokreslují celkový design telefonu
Tlačítka, umístěná po bocích telefonu, jsou opticky zřetelně odlišeny od povrchu. Horší je to s jejich nahmatávaním. Jsou zapuštěna více, než by se nám líbilo, navíc jejich odezva není příliš výrazná. Zamrzí to zejména v případě zámku displeje, umístěného na horní hraně. S ním totiž uživatel manipuluje nejčastěji. Při častém fotografování pomůže samostatná spoušť na pravé hraně. Zbylý prostor na bocích mobilu zabírá už jen microUSB konektor a 3,5mm jack pro připojení audio příslušenství.

Zadní straně dominuje objektiv 8Mpx fotoaparátu a taky zdobená mřížka
Na zadní straně zaujme výrazná mřížka hlasitého reproduktoru. Ten je překvapivě kvalitní a dostatečně hlasitý. Kryt akumulátoru odstraníme odsunutím směrem dolů. Baterie má kapacitu 1 400 mAh, což v praxi přináší vcelku dobré výsledky. Při střídmějším používání jsme se dostali na tři dny výdrže. Pod krytem nacházíme ještě otvor pro SIM kartu běžné velikosti (mini SIM) a slot pro paměťovou microSD kartu. Ten je volně přístupný i bez nutnosti vyjmutí baterie.
Nebojte se hardwaru. Zatím
Čtveřice senzorových kláves na přední straně svým grafickým ztvárněním může evokovat přítomnost Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Motoluxe ale zatím pracuje se starším Gingerbreadem, a možná by bylo lepší, kdyby tomu tak zůstalo. Už nyní se totiž setkáváme s občasnými prodlevami v reakcích systému, často hned na zamykací obrazovce. Drobné zpomalení se týká také webového prohlížeče, například při zobrazování náročnějších stránek a vyplňování některých formulářů. Motorola ale počítá s upgradem na zmrzlinovou verzi systému a zde si už nejsme jisti, jestli starší hardwarová výbava tento zápřah zvládne.

Kryt je pořádný kus oceli, pod ním najdeme slot na SIM kartu i paměťovou microSD kartu
Samotná senzorová tlačítka jsou naprosto bezproblémová. Jejich symboly jsou rovnoměrně a dostatečně intenzivně podsvíceny. Hlavním ovládacím prvkem ale zůstává dotykový kapacitní TFT displej. Na úhlopříčce rovné čtyři palce pracujeme s rozlišením 480 × 854 bodů. Znamená to kvalitní obraz bez viditelných přechodů mezi jednotlivými body. Pozorovací úhly jsou široké, ale konkurence už ukázala i lepší výsledky. Celkově jde tedy o lepší průměr. Prst po skleněném povrchu příjemně klouže a nezasekává se.

Dioda pod tlačítky na vás bliká nepřehlédnutelným světlem
Při pohledu na hardwarové specifikace máme hned jasno, proč systém nemůže být nejsvižnější. Motoluxe disponuje jednojádrovým procesorem s frekvencí 800 MHz a čipsetem Qualcomm MSM7227A-0. Grafickým akcelerátorem je starší Adreno 200 a kapacita paměti RAM dosahuje 512 MB. S touto sestavou železa očekávat zázraky nelze. Naopak, Motorola tím dosáhla výrazných výrobních úspor, protože od producentů komponent mohla nakoupit tyto starší čipsety prakticky za pakatel. Vnitřní uživatelská paměť dosahuje necelého 1 GB a je rozšiřitelná kartami microSD.
Povedená klávesnice
Nabídkou nás provází mimořádně zdařilé grafické rozhraní Moto Switch 2.0, které vychází z původní nadstavby Motoblur používané nad staršími verzemi Androidu. V podstatě nejde o žádné výrazné zásahy do systému, potěší spíše zvolený design ikon a dalších prvků na obrazovce. Široké možnosti Androidu zůstávají zachovány. Domovská obrazovka poskytuje prostor pro widgety a zkratky, v hlavní nabídce zas zaujme třídění položek podle zvoleného kritéria.

Pohotovostní plocha prostředí MotoSwitch, hlavní nabídka a detail kontaktu
Aplikační výbava odpovídá posledním androidovým Motorolám, například Defy Mini nebo Razr. Na rozdíl od žiletky ale Motoluxe obsahuje rovnou z prodeje kompletní české prostředí včetně klávesnice s českými znaky. Na virtuální QWERTY klávesnici se píše velmi pohodlně, v režim na šířku využívá skoro dvou třetin plochy displeje, takže si ji oblíbí i majitelé větších prstů. Co nás během používání zaujalo, byla možnost volby až tří způsobů zadávání znaků.

Zadávání znaků na klávesnici
Z hlediska konektivity jde o plně vybavený smartphone, kterému neschází nic podstatného. Připojení v sítích druhé generace zajistí GPRS a EDGE třídy 12. Při dostupném 3G se přes HSDPA dostáváme do oblasti teoretické rychlosti 7,2 Mb/s, upload přes HSUPA deklaruje maximum 5,76 Mb/s. V rámci možností sítě Wi-Fi stojí za zmínku vytvoření hotspotu a také sdílení multimédií přes DLNA. Bluetooth je přítomen ve verzi 3.0, nechybí GPS. Naopak se nedostalo na NFC, HDMI konektor a samozřejmě tento telefon není určen ani pro LTE.

Kalendář, internetový prohlížeč a editor dokumentů QuickOffice
Proti silné konkurenci
Samostatná spoušť fotoaparátu na boku zařízení dává pocit, že fotoaparát musí být něčím výjimečný. Motoluxe dokáže pořizovat fotografie v maximálním rozlišení 8 megapixelů. V horších světelných podmínkách pomůže přisvětlovací dioda. Automatickému zaostřování pomáhají dvě polohy klávesy spouště. Nechybí množství doplňkových nastavení a ani možnost natáčení videosekvencí. Kvůli slabšímu procesoru je maximem video v rozlišení 480 × 800 bodů.

I přes vysoké rozlišení fotoaparát Motoroly Motoluxe nesnese srovnání s parametrově podobnými foťáky vlajkových lodí konkurenčních výrobců. Potíže mu dělá pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek, výraznou kompresí (fotka v maximálním rozlišení a největší jemností má velikost zhruba 1,5 MB) se zbavuje také prokreslení detailů. Ideální není ani automatická expozice, snímky jsou často na mnoha místech přepálené. Celkově vzato jde tedy o průměrný foťák, a to i v rámci střední třídy fotomobilů.
Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Motorola Motoluxe to na trhu nemá lehké. Konkurují jí zavedené značky s takovými modely, jako je HTC Desire S nebo Sony Ericsson Xperia Neo. Motorola se bohužel nedočká ani žádné masivní propagace, protože pro výrobce není středoevropský trh prioritou a Motoluxe se dostal do nabídky pouze jediného operátora, kterým je T-Mobile. O to zajímavější může být koupě pro mobilního nadšence, který se chce odlišit a přitom žádá od telefonu i určitý stupeň kvality. Motoluxe mu obě tyto vlastnosti poskytne a to za akceptovatelnou cenu 6 tisíc korun.