Motorola MPx: komunikátor výjimečné konstrukce (první dojmy)

Motorola MPx se vyznačuje vskutku nezvyklou konstrukcí. Displej je uchycen jen v jednom rohu a tak může být umístěn podél delší i kratší hrany. Nechybí plnohodnotná klávesnice, technologie bezdrátového přenosu dat a operační systém od Microsoftu.
Motorola MPx: komunikátor výjimečné konstrukce (první dojmy) | wikipedia
Kapitoly článku

Motorola MPx spatřila světlo světa na letošním CeBITu a hned na sebe upoutala nezvyklou pozornost. Zasloužila se o to především svou ojedinělou konstrukcí. V zavřeném stavu vypadá MPx jako klasické, pravda trochu přerostlé véčko. Po otevření ale zaujme plnohodnotná QWERTY klávesnice a ohromný displej. Právě ten je důvodem všeho povyku. Displej je uchycen jen v levém horním rohu na otočném kloubu. Pokud chcete využívat klávesnici, stačí v pravém horním rohu zatlačit na pant a displej převrátit podél delší hrany. V tomto stavu může připomínat stařičkou Motorolu V100 nebo třeba také kapesní počítač Sony Clie UX50. Nokia Communicator je už trochu z jiného soudku. Naše MPx nebylo možné zapnout. Po hardwarové stránce jde ale o finální podobu a software již známe z kapesních počítačů.

Větší než byste čekali

Některé telefony vypadají na obrázcích větší, jiné menší, a to je případ Motoroly MPx. Ve skutečnosti je Motorola opravdu velká a do kapsy od džínů byste ji soukali jen stěží. Hrubá čísla 100 × 61 × 24 milimetrů přitom nevypadají špatně. Bytelný dojem umocňuje i hmotnost 174 gramů. Kombinace tmavě modré a stříbrné vypadá opravdu dobře. Na těle není prvek, který by rušil celkový design přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MPx ve srovnání s platební kartou a komunikátorem P900

Na přední straně zaujme malý barevný displej, který zobrazuje informace o stavu telefonu a jména při příchozím hovoru. Pod displejem jsou tři malá tlačítka, která budou podle Motoroly sloužit k ovládání přehrávače empétrojek.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevné sladění je velmi hezké, MPx se povedlo

MPx je stále zavřené. V pravém dolním rohu je čočka megapixelového digitálního fotoaparátu a vedle něj diody pro přisvícení focené scény. Napravo si můžete všimnout otvorů reproduktoru. Na levé straně je gumovou záslepkou ukryt slot pro paměťové karty SD/MMC (SDIO), na pravé je nezvykle umístěn systémový konektor a také slot pro SIM kartu. Pro její vysunutí je ale třeba vyjmout baterii. Infraport je stejně jako konektor pro připojení sluchátek umístěn v horní hraně. ¨

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu, slot pro paměťové karty a konektor pro připojení periferií

Po otevření komunikátoru zaujme vnitřní displej, který velkou měrou ovlivnil celkové rozměry přístroje. Jeho úhlopříčka je rovných 2,8 palce a rozlišením 240 × 320 obrazových bodů. Displej je samozřejmě dotykový a zobrazí barevnou paletu pětašedesáti tisíc barev. Motorola zatím neupřesnila, kterou verzi operačního systému pro MPx zvolí, s největší pravděpodobností ale půjde o Windows Mobile 2003 Second Edition, která podporuje dynamickou změnu rozlišení. Právě operační systém může být důvodem zpoždění telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je ohromný: zabírá celou polovinu přístroje

Neméně pozornosti poutá samotná klávesnice. Pokud máme displej otočen podél delší hrany, jednotlivá tlačítka jakoby nevěděla kudy tudy. V pravé části se jednotlivé řady rozbíhají okolo ovládacího prvku. Při psaní budete zkrátka muset svůj zrak soustředit na to, co mačkáte. I přesto je jakákoli hardwarová klávesnice lepší, nežli softwarové psaní či ťukání na malinkou soft-klávesnici. Tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu a stisk je vcelku příjemný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice si na pravidelnosti nezakládá.

Všimněte si tlačítek s čísly. Nejsou popsány jednotlivými písmeny, jak jsme zvyklí u běžných telefonů. Psaní tak bude možné zřejmě jen v jedné poloze displeje, anebo pomocí alternativních způsobů zadávání znaků (soft-klávesnice, vkládání znaků).

Pracant každým coulem

Motorola dosud nezveřejnila podrobné technické informace. Zajímala by nás především velikost operační paměti a procesor. V ostatních ohledech je MPx komunikátor každým coulem. Podporuje technologie Bluetooth i Wi-Fi (802.11b). Pokud nebudete v dosahu bezdrátové sítě, můžete využít datové přenosy mobilní sítě. Nabízí se GPRS třídy 10, EDGE však Motorola nepodporuje, což je velká škoda. Výrobce tuto skutečnost obhajuje nedostatečnými zkušenostmi s touto technologií. Ohromnou výhodou Motoroly je rozšířený operační systém Windows Mobile, pro který existuje nespočet kvalitních aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nezvyklá koncepce: uchytí se?

V oblasti komunikátorů začíná být pěkně těsno. Na jedné straně stojí zařízení s dotekovým displejem, jako třeba MDA, na druhé nové Nokie Communicatory. Motorola MPx přichází se zcela novou koncepcí. Zda bude lepší či horší, zjistíme po uvedení, které je ohlášeno na druhou polovinu tohoto roku. Buďme optimisty a věřme, že se objeví na českých pultech do Vánoc.


V druhé kapitole je připravena rozsáhlá fotogalerie.

Témata článku: Motorola, Motor, Komunikátor, Konstrukce, Motorol, MPx


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 45