Motorola MPx200: velcí s velkými (malý test)

»Minirecenze pro ty, kteří spěchají«
Motorola MPx200 je první výsledek spolupráce světové dvojky s Microsoftem. Je to malý chytrý telefon, véčko, které velmi snadno spolupracuje s počítačem a Windows.
Motorola MPx200: velcí s velkými (malý test)

Proč minirecenze? Jednoduše proto, že jistě existuje řada čtenářů, kteří by si o testovaném telefonu také rádi početli, ale nemají čas nebo chuť louskat detailní popis v recenzi rozdělené do mnoha kapitol. Proto jim nabízíme jednokapitolový výtah z velkého článku, v němž sice nenajdou všechny podrobnosti, ale přesto se dozví se to nejdůležitější.


Rychlé odkazy

 megarecenze pro ty, kdo mají čas 
 • parametry telefonu v katalogu mobilů
 •
parametry telefonu v katalogu komunikátorů  
 
• fotogalerie se všemi obrázky

Mobilní telefony s operačním systémem Microsoftu zatím vyráběly spíše neznámé značky. Motorola je první velký výrobce, který na Microsoft vsadil a chytrý mobil MPx200 je prvním výsledkem této spolupráce. Jedná se o přístroj pro náročné uživatele, který je podobně jako kapesní počítače kromě telefonování určen pro organizaci času.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie telefonu

Design a konstrukce

Motorola MPx200 je velmi tlusté véčko, u chytrých telefonů ale musíme přivřít oko – Motorola je z nich suverénně nejmenší. Její rozměry 89 × 48 × 27 milimetrů odpovídají běžnému mobilu, je to středně velký a středně těžký (118 g) telefon. Na lesklé černé ploše je bohužel vidět každý otisk prstu a upatlaný telefon nevypadá příliš dobře. Dá se snadno vyleštit, ale budete to muset dělat často. Kvalita konstrukce telefonu je perfektní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání s kartou a Samsungem SGH-S500

Displeje a klávesnice

Malý displej na čelní ploše má rozměry 18 × 12 milimetrů a rozlišení 96 × 32 bodů. Je podsvětlen nepříliš jasným zelenomodrým světlem a po jeho zhasnutí jsou znaky na podkladu jen málo zřetelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý displej není příliš výrazný, ani ve tmě a s podsvětlením

Vnitřní displej je aktivní, dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev na rozlišení 176 × 220 bodů. Jeho rozměry jsou 35 × 44 milimetrů, není dotykový. Nejlepší zobrazení je při přímém pohledu, po mírném natočení se už barvy trochu ztrácejí a zobrazení se stává inverzním.

Tlačítka mají průměrnou velikost, jasně rozlišitelný stisk a píše se s nimi dobře.Centrem ovládání je čtyřsměrná sdružená klávesa, v jejímž středu je modré potvrzovací tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola u klávesnice příliš nehýřila designem, zde to je ale určitě ku prospěchu věci •
podsvětlení tlačítek však mohlo být lepší

Co dalšího najdeme na telefonu

Malým kolečkem na levém boku se nastavuje hlasitost, stisknutím se dostanete k poznámkám. Jedinou funkcí tlačítka pod kolečkem je vypínání a zapínání telefonu, ještě níže je infraport. Pouze přes něj a přes malý USB konektor ve spodní části telefonu lze telefon propojit s počítačem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levý bok: masivní kloub, ovládací kolečko, vypínač a infraport • USB konektor

Záslepka na pravém boku chrání zdířku pro připojení sluchátek/handsfree, druhá krytka schovává slot pro paměťovou kartu formátu SD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravý bok: krytka zdířky pro handsfree a slotu pro paměťovou kartu • kartu o kapacitě
16 MB rovnou dostanete k telefonu

Pod zadním odnímatelným krytem je baterie typu Li-Ion s kapacitou 1 000 mAh. K výdrži nelze dát jednoznačnou informaci, mají na ni vliv použití programy. Po odstranění aplikací, které visely v paměti, se výdrž pohybovala mezi dvěma až třemi dny. Jindy jsem musel nabíjet každý den.

Operační systém, prostředí a ovládání

Motorola MPx200 využívá operační systém Microsoft Windows Powered Smartphone 2002. Chystá se nová verze 2003, Motorola ji ale zatím nedala k dispozici. Hlavní výhodou novějšího systému je česká chystaná lokalizace – v současnosti mluví Motorola pouze anglicky.

Ovládání je pohodlné, pár věcí mi ale vadí, například nemožnost poskládat nabídku podle vlastních potřeb. Nyní jsou jednotlivé aplikace seřazeny podle abecedy a po osmi rozděleny na jednotlivé stránky. 

 
Správce aplikací: až na několik úvodních položek jsou všechny další seřazeny podle abecedy

Pro uživatelská data a programy je v Motorole k dispozici 32 MB paměti, další megabajty jsou na paměťové kartě. Telefon je velmi stabilní a k rychlosti práce také nemám větší připomínky. Po zapnutí telefonu sice chvíli trvá, než se aplikace dostanou do paměti, práce s nimi je potom ale už svižná.

 
Hlavní obrazovka může mít různou podobu

Co dělá chytrý telefon chytrým telefonem?

Chytrý telefon odlišuje od běžného mobilu hlavně použití standardního operačního systému a tím možnost doinstalovat nové aplikace. Dalším hlediskem, které posuzujeme, jsou možnosti komunikace. A jakkoli je Bluetooth často zprofanovaná funkce, Motorole MPx200 opravdu chybí.

Synchronizace dat s Microsoft Outlookem je však přitom ukázková. Motorolu stačí připojit kabelem, nastavit, co všechno se má zesynchronizovat, a po minutě jsou všechna data z Outlooku v telefonu. Data lze dokonce synchronizovat vzdáleně přes GPRS.

Pro mobilní spojení je k dispozici GPRS třídy 8, tedy konfigurace 4 timesloty pro stahování a 1 timeslot pro nahrávání dat. Velmi nepříjemné však je, že telefon nijak nezaznamenává, kolik kilobajtů přenesl; situaci vyřeší až externí programy.

Telefonování

Motorola MPx200 je triální. Ke zvuku při telefonování nemám připomínky, v klidné místnosti lze použít i hlasité handsfree. Kapacita telefonního seznamu je omezená pouze volnou pamětí, využívá se pro něj adresář, který jste před tím zesynchronizovali s Microsoft Outlookem.

 
Detail jména a displej při telefonování

Geniální je zůsob vyhledávání v telefonním seznamu, kde se používá systém podobný slovníku T9. Ať je zadávaný znak na začátku nebo klidně až na čtvrtém místě tlačítka, pro každé písmeno stačí stisknout klávesu pouze jednou.

 Stačilo stisknout tři tlačítka

Jednotlivé osoby můžete řadit do skupin, odpovídají však pouze kategoriím v Outlooku a nemají žádnou vazbu například na vyzváněcí profily. Telefonní seznam podle nich akorát lze filtrovat. Kontaktům ale lze přiřadit osobní vyzváněcí melodii a fotografii.

Práce se zprávami

Ačkoli chytrá Motorola umí pracovat i s multimediálním zprávami, nemohu bohužel popsat své zkušenosti. Aplikaci se mi nepodařilo zprovoznit. Pro plnohodnotnou práci s MMS chybí Motorole vestavěný digitální fotoaparát - všichni konkurenti ho přitom mají.

Při psaní textových zpráv by se hodil český slovník T9. Telefon poctivě od začátku odpočítává napsané znaky a ukazuje také počet zpráv, do kterých dlouhou SMS rozdělí.

 
Práce s SMS: píšeme a čteme textovku

Vestavěný e-mailový klient umí pracovat pouze s jednou schránkou, což je hodně omezující. Dobře si ale poradí s českými znaky, velkou výhodou je možnost vzdálené synchronizace e-mailů se serverem Microsoft Exchange. Textové a multimediální zprávy se však ve schránce míchají dohromady s přijatými e-maily, a to není přehledné.

 Co je e-mail a co textová zpráva?

Organizace času

K budíku se v Motorole dostanete až přes nastavení celého telefonu, potřebujete k tomu asi sedm stisknutí tlačítek a teprve potom můžete zadat čas.

 Nastavení budíku je poměrně nepřístupné

Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční pohled, lze do něj zadat dva typy položek: celodenní události a záznamy s termínem. Můžete zvolit datum a hodinu začátku i konce, nastavit místo konání, upozornění v patřičném předstihu, opakování, lze přidat textovou poznámku.

  
Týdenní a měsíční pohled na kalendář, detail agendy vybraného dne

Úkolovník je vzhledem ke kalendáři až příliš jednoduchý. Novému úkolu zadávanému z telefonu nelze přiřadit nic jiného než název.


Úkolovník je až příliš jednoduchý

Mobilní internet

V telefonu je k dispozici internetový prohlížeč Internet Explorer. Po jeho spuštění se dostanete do záložek, které se bohužel nesynchronizují s počítačem jako u kapesních počítačů Windows Mobile. Prohlížeč není ideálně rychlý, ale na druhou stranu není ani pomalý. Rozumí si s českými stránkami a dobře zobrazuje obrázky.

  
Internetový prohlížeč: záložky a ukázky několika webových stránek

Standardní součástí systému je i program MSN Messenger pro posílání rychlých zpráv.

 
Program pro posílání rychlých zpráv 

Další funkce

Postupně projdu nabídku Motoroly a zmíním některé funkce, na které nezbylo místo nikde jinde:

File Manager: správce souborů, kterým se dostanete ke složkám a souborům v paměti telefonu nebo na paměťové kartě.

 
Správce souborů nabízí dva pohledy na soubory a složky

Photos: prohlížeč obrázků. Ukáže náhledy souborů ve složce, při plném rozlišení lze obrázkem posouvat, nebo měnit jeho měřítko.

Windows Media: kapesní verze přehrávače multimediálních souborů. Umí přehrávat video, poradí si i se soubory MP3, pro vážnější poslech si ale musíte sehnat sluchátka s miniaturním jackem.

 
Přehrávač multimediálních souborů

Zhodnocení

Motorola MPx200 je určena hlavně byznysové klientele, lidem, kterým při organizaci času dokáže nahradit kapesní počítač nebo papírový diář. S Motorolou už s sebou skutečně nepotřebuji nosit PDA, a to je nejdůležitější výhoda chytrého telefonu. Smartphone ale přesto není plnohodnotnou náhradou kapesního počítače – nelze na něm pracovat s kancelářskými dokumenty, e-mailový klient je jen nouzovka a to stejné platí i o prohlížeči internetu.

I přes některé výtky je Motorola MPx200 velice dobrý mobilní telefon pro náročné uživatele. Cena sedmnáct a půl tisíce korun je vysoká, vzhledem ke konkurenčním produktům ale odpovídající.

Zdroj: Motorola ČR
Web: gsm.motorola.cz
Cena: 17 564 Kč

Plusy a mínusy

+ výborné zpracování
+ funkce pro organizaci času
+ velmi pohodlná synchronizace
+ paměťová karta (navíc v základním balení)
+ pohodlné vyhledávání v adresáři
+ informační pohotovostní displej a možnosti jeho přizpůsobení

– chybí Bluetooth
– nemá čítač dat přenesených přes GPRS
– telefon není lokalizován a používá starší verzi operačního systému
– SMS a MMS se míchají s e-maily

Další článek: Motorola MPx200: velcí s velkými (velký test)

Témata článku: Motorola, Recenze, Motorola MPx200, Motorol, Velký, Motor, MPx, Mobilní spojení, Test


Určitě si přečtěte