Motorola MPx200 vs. Siemens SX1: který je chytřejší?

Ceny chytrých telefonů rychle klesají a to, co bylo dříve výsadou králů, se postupně stává dostupné i pro ostatní uživatele. Motorola MPx200 a Siemens SX1 patří k nejlevnějším, ale ve své cenové kategorii jednoznačně k nejlepším. Který z nich je na tom lépe?
Motorola MPx200 vs. Siemens SX1: který je chytřejší? | wikipedia

Motorola MPx200

Je to třípásmový (900/1 800/1 900 MHz) chytrý telefon véčkové konstrukce. Přestože svými rozměry 89 × 48 × 27 mm a hmotností 118 g nepatří zrovna do kategorie drobečků, pořád je jedním z nejmenších smartphonů na trhu. Je vybaven dvěma displeji. Vnější monochromatický má velikost 18 × 12 mm a rozlišení 96 × 32 bodů. Ten vnitřní je potom o něco kvalitnější – na ploše o velikosti 35 × 44 mm nabízí rozlišení 176 × 220 bodů a je schopen zobrazit až 65 tisíc barev. Vnitřní paměť 32 MB lze rozšířit paměťovými kartami typu SD nebo MMC. Slot pro paměťové karty najdete na boční straně telefonu.

Co se ovládání týče, je Motorola MPx200 standardně vybavena operačním systémem Microsoft Windows Mobile 2002. Je tedy možné do ní podle potřeby doinstalovat různé komponenty a doplňky. Při zakoupení telefon obsahuje správce souborů, prohlížeč obrázků, internetový prohlížeč, program pro rychlé posílání zpráv nebo jednoduchý software pro práci s e-maily. Při psaní je k dispozici slovník T9, který je bohužel vzhledem k absenci české lokalizace pouze v angličtině. Hlavním ovládacím prvkem celého telefonu je čtyřsměrná klávesa s tlačítkem pro potvrzení uprostřed. Pro připojení k počítači můžete použít buď vestavěný infračervený port nebo kabel USB, jehož zdířku najdete ve spodní části pod klávesnicí. K internetu se lze připojit prostřednictvím GPRS třídy 8.

Standardně dodávaná baterie je typu Li-Ion o kapacitě 1 000 mAh. Výdrž baterie závisí především na množství současně běžících programů a podle oficiálních údajů Motoroly se pohybuje kolem 110 hodin v pohotovostním režimu a 310 minut nepřetržitého hovoru.

Přestože jako výchozí operační systém je instalován Windows Mobile 2002, na internetu je k nalezení i novější verze 2003 určená také pro Motorolu MPx200. Oproti výchozí nabízí nová verze řadu vylepšení a zpříjemní tak práci, především pak s textovými zprávami. Podrobnější informace najdete ve srovnání těchto systémů.

Klepněte pro větší obrázek

Siemens SX1

Opět jde o třípásmový (900/1 800/1 900 MHz) chytrý telefon klasické konstrukce. Ani SX1 nepatří mezi mobilní trpaslíky. Jeho rozměry jsou totiž 109 × 56 × 19 mm a hmotnost 116 g. Je vybaven aktivním displejem o rozměrech 35 × 44 mm a maximálním rozlišení 176 × 220 bodů schopném zobrazit až 65 tisíc barev. Základní uživatelská paměť určená pro kontakty a další položky telefonu je 4 MB. Lze ji však rozšířit paměťovou kartou typu MMC. Pro její vložení stačí stisknout dvířka na boční straně telefonu. Telefon je také vybaven integrovaným fotoaparátem s maximálním rozlišení 640 × 480 bodů.

Stejně jako Motorola i Siemens je vybaven operačním systémem. V případě SX1 se však jedná o více rozšířený Symbian Series 60 verze 6.1. Ve standardním vybavení přístroje najdete kromě prohlížeče obrázků také multimediální přehrávač, jednoduchý e-mailový klient a další aplikace. Navíc je SX1 vybaven stereofonním FM rádiem. Pro rychlé psaní textových zpráv můžete využít český slovník T9, který nepoužívá diakritiku a nezkracuje tak délku zprávy. Pohyb všemi čtyřmi směry je v menu umožněn díky joysticku. Synchronizovat kontakty a další položky telefonu můžete za pomoci datového kabelu, infračerveného portu nebo bezdrátového připojení Bluetooth. SX1 je také vybaven technologií GPRS třídy 10.

V balení je společně s přístrojem dodávána baterie typu Li-Ion o kapacitě 1000 mAh. Podle hodnot udávaných výrobcem telefon vydrží až 200 hodin v pohotovostním stavu nebo 240 minut nepřetržitého hovoru.

Klepněte pro větší obrázek


A proč právě Motorola MPx200 a Siemens SX1? Jedním z hlavních důvodů je, že oba telefony na trhu výrazně ztratily na ceně a stávají se tak dostupnými pro mnohem širší skupinu zákazníků. Zatímco konfrontaci MPx200 s jiným chytrým telefonem na Mobilmanii ještě nenajdete, Siemensu SX1 a Nokii 6600 patřil jeden velký srovnávací test. Zde se však jednalo o telefony založené na stejné platformě. Dnes se však utkají dva odlišné operační systémy. O jejich výhodách a nevýhodách už bylo napsáno mnoho textu. Se kterým z nich sympatizujete více, záleží jen na vás. Dnes se však nebudeme zabývat srovnáním operačních systémů, ale telefonů jako celků.


V druhé kapitole začneme se srovnáváním. Nejprve se zaměříme na design a konstrukci obou telefonů, ovládání a srovnáme také dunkce pro telefonování a zprávy

Témata článku: Motorola, Siemens, Motorola MPx200, Motorola Pro, Motorola Pro+, Siemens SX1, Udávaný výrobce, Motor, Motorol, Standardní vybavení, Srovnávací tabulka, Kter, Dlouhé používání, MPx, Dodávaná baterie


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40