Máme v redakci úplně jiné véčko, než na jaká jsme byli doposud u Motoroly zvyklí. Pebl dostál svému názvu a černý pryžový valounek teď rádi držíme v ruce. Přinášíme vám komentované video mobilu, který se jen tak nevidí.
Ten jediný pravý valoun
Jestli jsme někdy mluvili o véčkovém telefonu jako o oblázku, pak až teď k tomu máme opravdu důvod. Podobně jako u Razru sáhla Motorola po slovní hříčce a anglické „pebble“, znamenající oblázek nebo říční štěrk, valounek, zkrátila na čtyřpísmenné Pebl. Ještě před samotnou recenzí vám přinášíme komentovaný videopohled, můžete se na novou Motorolu podívat téměř tak, jako byste ji měli sami v ruce.

Kámen, který umí telefonovat, Motorola Pebl osobně
Poprvé jsme Pebl zahlédli na CeBITu minulého roku. Tam byl ještě kovově stříbrný. My držíme v ruce černou variantu, výrobce ale už ohlásil, že bude k dostání i v mechově zelené, tyrkysové, pomerančové a u Motoroly oblíbené růžové.

Nové barevné varianty PEBLu


Ze všech stran
Pebl je vysoce stylový mobilní telefon. Něco úplně jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí. Zapomeňte na všechny ty ultratenké mobily, se kterými se teď roztrhl pytel. Tělo je potaženo tvrdou pryží, takže v dlani neklouže. Sotva dorazila nová Motorola do redakce, každý, kdo ji držel, měl tendenci ji neustále osahávat a žmoulat. Není divu, Pebl ke hraní svým tvarem a povrchem svádí.

Porovnání velikosti s klíčem • telefon v ruce • v otevřeném stavu
Rozměry telefonu jsou 86 × 49 × 21 milimetrů, hmotnost je ale na tak malý telefon vysoká – celých 110 gramů. Netradičně je řešeno samočinné otvírání. Je třeba zatlačit na horní část véčka; tím se posunou magnety, které v klidu drží Pebl v zavřeném stavu. Stejné póly se začnou odpuzovat a horní křídlo letí vzhůru. Pružiny jej pak dotlačí sami až do krajní polohy. Jsou docela silné, takže je třeba dávat pozor, aby telefon nevyklouzl z dlaně.

Detaily kloubu, přední části a zad

Pro otevření je třeba posunout horní díl směrem dolů

Magnetky, které drží Pebl v zavřeném stavu
Přece nebudeme jako ostatní!
Velmi netradičně je řešen vnější stavový displej. Je jednobarevný s inverzním zobrazením a překvapuje především netypickou orientací na výšku. Digitální nebo analogové hodiny jsou uzounké. Když vám ale někdo volá, nebo třeba dostanete novou zprávu, změní se orientace na šířku, aby se text vešel.

Vnější displej na světle • ve tmě
Klávesnici tvoří matný stříbrný plech. Tlačítka jsou oddělena pryžovými výstupky, které trochu matou – jednotlivé klávesy pak totiž vypadají, jako by nebyly ve vodorovné řadě a svádí bříško palce k sáhnutí níže, než je třeba.

Lesklá klávesnice a hlavní ovládací prvek
Kulaté čtyřsměrné tlačítko s potvrzovací klávesou uprostřed vystupuje nad okolní povrch, kolem je shluk funkčních kláves. Kromě běžných tlačítek jsou zde dvě s ikonami, které přímo spustí internetový prohlížeč a nabídku zpráv. I když je podklad klávesnice matný, otiskům prstů jsem se nevyhnul. Podsvícení je žlutobílé a docela slabé.

Podsvícení klávesnice • kolébka hlasitosti a "smart-key" • aktivace hlasového ovládání
Hlavní displej je aktivní TFT s rozlišením 176 × 220 obrazových bodů a s 262 tisíci barev. Protože není příliš velký, zobrazení je velmi jemné. Na přední straně telefonu je optika vestavěného VGA fotoaparátu se čtyřnásobným digitálním zoomem. Dá se s ním natáčet video ve formátu MPEG4. Jenže kapacita vnitřní paměti je slabá – 5 MB.

Hlavní displej na světle • ve tmě

Mřížka reproduktoru • po sejmutí krytu
Spojení s blízkým okolím zastává jak kabelové USB propojení, tak i bezdrátová technologie Bluetooth. Datové přenosy v mobilní síti zajišťuje GPRS třídy 10 i modernější technologie EDGE ve stejné třídě. Ostatní funkční výbava je v podstatě stejná jako u Motoroly Razr V3 a hodně nás mrzí, jak dlouho dokáže výrobce přežívat na kdysi vytvořeném uživatelském prostředí a nepřijít s inovací.
