Motorola PEBL V6: luxusní véčko v kulatém provedení (první pohled)

Véčko Motorola PEBL V6 má lesklý, kovový povrch, nezvykle řešený vnější displej, originální rozevírání a špatně ovladatelnou klávesnici. Výbava není nijak oslnivá. Přesto vás tento luxusní a originální telefon okamžitě zaujme.
Motorola PEBL V6: luxusní véčko v kulatém provedení (první pohled)

Na tiskové konferenci konané u příležitosti letošního ročníku kongresu v Cannes představila americká Motorola několik nových mobilních telefonů. Jedním z nich bylo i zajímavé a rozhodně netradičně řešené véčko V6 PEBL, které jsme měli možnost si důkladně prohlédnout na veletrhu CeBIT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola PEBL V6 na oficiálních obrázcích

Již na první pohled vás dokáže toto véčko zaujmout. V zavřeném stavu totiž ze všeho nejvíc připomíná akrylátovou krabičku na toaletní mýdlo, jakou jsme s sebou vozili na pionýrské tábory. Pro mladší věkem přirovnám tento telefon raději k jednotlačítkovým myším dodávaným ke stylovým osobním počítačům Apple nebo jednodušeji k trochu placatějšímu vejci. Povrch je kovový a hodně, hodně lesklý, což může být dvojsečnou zbraní. Čím více totiž vypadá telefon elegantněji, tím více je na jeho povrchu vidět každý otisk prstu. Rozměry telefonu jsou 86 × 49 ×21 mm, hmotnost by neměla přesáhnout 110 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola PEBL mezi valounky dokonale zapadne

Otevírání na patent

Velmi netradičně je řešen vnější stavový displej. Je jednobarevný s inverzním zobrazením a překvapuje především svou orientací na výšku namísto běžnější orientace na šířku. Kvůli tomu jsou zobrazené informace nepříliš přehledné – například zobrazení aktuálního času je rozděleno do dvou řádků. V prvním z nich jsou zobrazeny hodiny, v druhém minuty a nezasvěcený pozorovatel tak bude přinucen chvíli přemýšlet nad jejich skutečným významem. Ve spodním řádku displeje jsou díky malým piktogramům patrné základní funkční stavy telefonu, jako například úroveň zbývající elektrické energie v akumulátoru či síla signálu mobilní sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na lesklém povrchu telefonu je omažitě vidět každý otisk prstu

Ve spodní části předního krytu telefonu najdeme malou stavovou světelnou diodu a čočku digitálního fotoaparátu. Spolu s displejem a logem výrobce v horní části jsou zasazeny v černém oválném rámečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Inženýři Motoroly zřejmě měli při návrhu telefonu plodné období, protože při vymýšlení způsobu otevírání mobilu se doslova vyřádili. Pokud totiž dostanete Motorolu V6 PEBL do ruky bez předchozí zaučení, hned tak se vám jej otevřít rozhodně nepodaří. Chcete-li se totiž dostat telefonu pod sukni, musíte – nejlépe palcem jedné ruky – zatlačit celý horní flip o několik milimetrů směrem dolů a překonat tak vestavěnou západku. Teprve pak se telefon rozevře plynulým pohybem úplně sám. A přitom dokonale klame tělem – přestože celý pohyb připomíná motorické otevírání podobné některým asijským telefonům, je na Motorole vše provedeno čistě mechanicky s využitím pružných částí s odlišným průběhem síly. Osobně mám k použitému způsobu otevírání drobnou nedůvěru a opravdu si nedovedu přestavit, jak bude vše vypadat po delším každodenním používání. Zavírání již probíhá klasicky, horní díl se na své místo nijak zasouvat nemusí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rozevírání telefonu je vyřešeno netradičně

Rozevřením získáme telefon klasické véčkové koncepce v běžném uspořádání. Barevný aktivní displej tohoto telefonu nabízí rozlišení 176 × 220 obrazových bodů a je schopný zobrazit 262 tisíc barevných odstínů. Displej je stejný jako u ostatních mobilů Motorola a v dnešní době již příliš nepřekvapí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice je elegantní a na první pohled je vyrobena úplně stejnou technologií, jako klávesnice RAZRu. Klávesy i jejich popisky jsou vyrobeny leptáním do podkladové destičky, kvůli čemu mají klávesy minimální zdvih a žádné výškové rozlišení, tudíž je jakékoli psaní zkouškou vaší trpělivosti a pevných nervů. Váš prst totiž podle hmatu nepozná, kde na klávesnici vůbec je, zda je nad tlačítkem či mezerou mezi dvěma tlačítky. K hmatové orientaci, či spíše dezorientaci, slouží prohnuté linky vlnící se mezi jednotlivými řadami kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na klávesnici se velmi špatně orientuje

Pár kompromisů

Vnitřní sdílená paměť telefonu je pouze pětimegabajtová, což je u fotomobilu této třídy doslova ostudou – vždyť stejnou velikost paměti běžně nabízí i nejzákladnější lowendové přístroje. Digitální fotoaparát však není žádný zázrak, disponuje pouze VGA rozlišením, k dispozice je pak čtyřnásobný digitální zoom. Telefon zvládá také krátké videosekvence ve formátu MPEG4.

Spojení s blízkým okolím zastává jak kabelové USB propojení, tak i bezdrátová technologie Bluetooth. Datové přenosy v mobilní síti zajišťuje GPRS třídy 10 i modernější technologii EDGE také třídy 10. Ostatní funkční výbava bude v podstatě stejná jako u Motoroly Razr V3.

Za luxus se bude platit

Motorola V6 PEBL je unikátní přístroj, který na sebe okamžitě strhne pozornost. Je módním doplňkem, který však zastane i kus práce. Cena za toto luxusní zboží bude jistě značná, telefon přitom výbavou nijak neoslní.

Ve zkratce

síť: GSM 900/1 800/1 900 MHz nebo GSM 850/1 800/1 900 MHz

rozměry a hmotnost: 86 × 49 × 21 mm, 110 g

displej: aktivní TFT, 176 × 220 bodů, 262 tisíc barev

fotoaparát: 640 × 480, 4× digitální zoom, možnost nahrávání videa v MPEG4

paměť: 5 MB

komunikace a data: Bluetooth, USB kabel, GPRS/EDGE třídy 10

Diskuze (2) Další článek: Malé domácí kino: video na Nokii 7710

Témata článku: Motorola, Véčko, Ostatní, Luxus, Motorola Razr, Motorola Razr V3, První pohled, Mýdlo, Leptání, Lux, Dispozice, Provedení, Pohled, Motorol, Motor


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40