Motorola Razr XT910: návrat na vrchol [recenze]

Motorola tasí zbraň těžkého kalibru. Její nová žiletka rozřeže konkurenci na kousíčky, jen na několika málo místech potřebuje přebrousit.

Vzpomínáte si ještě na Motorolu Razr V3? Americký výrobce tímto modelem v roce 2004 způsobil malou revoluci, když do segmentu ovládaného velkými a nemotornými telefony přinesl elegantní, designově mimořádně povedený a tenký přístroj. Razr se stal okamžitě hitem, po celém světě se prodaly miliony kusů těchto stříbrných, černých a později i červených véček. Razr následovaly celé zástupy odvozených modelů, podobného úspěchu se ale už žádný z nich nedočkal. S postupným umíráním Motoroly jako někdejšího největšího světového mobilního výrobce odcházely i žiletky. Nyní Razr hlásí návrat, i když ve zcela jiné podobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní Motorolu Razr V3 bychom v kontextu rozměrů současných telefonů už asi žiletkou nenazvali

Základní odlišnosti nové Motoroly Razr proti původní generaci žiletek jsou dány naprosto rozdílnými trendy, které nyní svět mobilní elektroniky vymezují. V popředí zájmu jsou zcela jasně smartphony s velkými dotykovými displeji. Už z této definice je zřejmé, že pouze oprášený koncept původního véčka by nemohl uspět. Motorola jen chytře použila název svého prodejně nejúspěšnějšího telefonu historie, nicméně současný Razr nemá s těmi původními prakticky nic společného. Předně máme před sebou skvěle vybavený smartphone (americký název Droid Razr odhaluje použitou platformu) a z konceptu se vytratila véčková konstrukce. Jestli výrobce vsadil svou nejcennější marketingovou známku na správný produkt, ukáže dnešní recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová Motorola Razr XT910 na tiskových fotografiích 

Klíčové vlastnosti:

 • jedinečný a snadno zapamatovatelný design
 • kvalitní tovární provedení, povrch z kevlaru
 • velký 4,3" kapacitní Super AMOLED Advanced displej
 • dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz
 • bohatá konektivita včetně microHDMI konektoru
 • notifikační dioda
 • inovované grafické prostředí MotoBlur
 • přizpůsobitelná velikost widgetů
 • cloudová služba na streamování multimédií MotoCast

Hlavní nedostatky:

 • prostředí telefonu zatím není v češtině
 • nemá FM rádio
 • používá microSIM kartu
 • na displeji zblízka viditelný rastr
 • chybí mechanická spoušť fotoaparátu
 • neplynulý zoom v galerii fotografií

Motorola Razr
Motorola RazrMotorola Razr je znovuzrozením proslulé "žiletky" Razr V3. Novinka ale nemá podobu véčka, nýbrž superúzkého smartphonu s obřím qHD displejem a dvoujádrovým 1,2GHz procesorem. Osmimegapixelový fotoaparát natáčí Full HD video.rozměry a hmotnost: 131 × 69 × 7,1 mm, 127 g
displej: 4,3'', Super AMOLED, 540 × 960, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 1 024 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 780 mAh, procesor: 2× Cortex-A9 1 200 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
88%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: ještě se neprodává

Doba se změnila, véčková konstrukce se dnes už nenosí, protože příliš nenahrává současnému trendu dotykových displejů, a tak se také Motorola Razr musela změnit. Dnes by už ani původní tloušťka véčka 14 mm neznamenala žádné terno, proto se hublo ještě drastičtěji a nový Razr má v nejtenčím místě tloušťku pouhých 7 mm. Konstrukce telefonu je monolitická, bez pohyblivých prvků, a prostorný dotykový displej se proto mohl rozhostit po celé přední straně. Aby byly údaje kompletní, všechny rozměry Motoroly Razr jsou 131 × 69 × 7 mm a hmotnost činí 127 gramů.

Unikátní placička

Design zařízení je vskutku originální. Obvodové hrany jsou mírně zaoblené, při pohledu z přední části si nemůžeme nevšimnout zkosených všech čtyř rohů telefonu. Tím, že hrany nejsou úplně ostré, dochází k zajímavému prolnutí protikladů v podobě přísně hranatých tvarů a na druhé straně elegantních linií, což design Razru činí naprosto jedinečným a odlišným od všech existujících smartphonů. Nepřehlédnutelná je také brada, do níž výrobce ukryl veškeré bezdrátové moduly a optiku fotoaparátu. Mobil v tomto místě dosahuje tloušťky zhruba 11 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola Razr patří k větším telefonům, pokryje takřka celou dlaň

Dominantou přední strany je prostorný dotykový displej, který je na svých okrajích mírně prohnutý a zapuštěný pod obvodový pokovený rám telefonu. Celkově je displej nějakou tu desetinku milimetru pod úrovní konstrukce, což by ho mohlo ochránit proti škrábancům i při položení zády navrch. Nad displejem se pyšně skví logo Motoroly vyleptané do lesklého hliníkového rámečku se sotva pozorovatelnými vroubky. Pod ním se schoval reproduktor telefonního sluchátka a ještě o něco níže jsou pod kouřovým sklem skryta čidla jasu a přiblížení, a také sekundární kamera pro videohovory. Nový Razr si díky nápadnému logu nespletete ani při pohledu z jinak obyčejné přední strany.

Naproti tomu záda přístroje už jsou zcela specifická. Zadní kryt je potažen materiálem z kevlarových vláken, který na omak působí velmi příjemně a do jisté míry připomíná hebkou gumu nebo u mobilů často používaný povrch soft-touch. Ani zde nedochází k ulpívání otisků prstů. Díky krytu z kevlaru by měl být telefon odolnější vůči kapkám vody. Je pravda, že například držení mokrou rukou nebo krátkodobé vystavení dešťovým kapkám telefonu nečiní žádné problémy, to ale při troše štěstí platí i u mobilů bez kevlaru.

Lhát se nemá

Co se Motorole nedá upřít, je opravdu prvotřídní konstrukční zpracování. I přes snahu o kroucení a prohýbání (a že k tomu 7 mm tenké tělo opravdu vybízí), telefon nevydal ani hlásku. Mezi šasi a displejovou částí nejsou žádné nepatřičné mezery, materiály se od sebe ani nehnou. Zčásti za to můžeme vděčit rozhodnutí konstruktérů, že zadní kryt nebude snímatelný. Tím pádem je však uživateli nedostupný také akumulátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Povrch zad tvoří materiál, který imituje karbonová vlákna

Středová oblast zad hostí další logo výrobce, tentokrát klasické motorolí M, vzorkování okolí navodí pocit uhlíkových vláken. Ve spodní části krytu se dočteme, že tovární značení Motoroly Razr zní XT910 a že celý telefon byl zkompletován v Číně. Teď už ale rychle na horní okraj, kde najdeme ve vystouplém čnícím krku objektiv 8Mpx fotoaparátu, poměrně velkou LED diodu a vpravo umístěný výdech hlasitého reproduktoru. Vše je zasazeno do hladké a lesklé odrazivé plochy, která se na rozdíl od zbytku krytu velmi ochotně umazává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design nové Motoroly Razr se opravdu vydařil, estetické vnímání nám nenarušuje ani vyvýšený krk

Mnozí vyčnívající krk na zádech telefonu mohou brát jako vadu na kráse, jiní poukazují na malou lež Motoroly při zmínce o tloušťce telefonu 7 mm. Faktem zůstává, že toto vystouplé místo přidává Razru na osobitosti a navíc prakticky působí jako zarážka proti vyklouznutí telefonu z ruky. Celková velikost telefonu je přesně na rozumné hranici pohodlného držení a ovládání jednou rukou. Přesto lidi s menšími dlaněmi budete k používání Razru přesvědčovat jen těžko.

Témata článku: Motorola, , , , HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, Motorola Razr, Motorola Razr i, Motorola Razr V3, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia arc S, Dostupné místo, Zapamatovatelný design, Přesný název, Internetový obsah, Samostatné řešení, Pohodlné držení, Razer, Motor, Cloudová služba, Výkonná led,