Motorola Razr XT910: návrat na vrchol [recenze]

Motorola tasí zbraň těžkého kalibru. Její nová žiletka rozřeže konkurenci na kousíčky, jen na několika málo místech potřebuje přebrousit.

Vzpomínáte si ještě na Motorolu Razr V3? Americký výrobce tímto modelem v roce 2004 způsobil malou revoluci, když do segmentu ovládaného velkými a nemotornými telefony přinesl elegantní, designově mimořádně povedený a tenký přístroj. Razr se stal okamžitě hitem, po celém světě se prodaly miliony kusů těchto stříbrných, černých a později i červených véček. Razr následovaly celé zástupy odvozených modelů, podobného úspěchu se ale už žádný z nich nedočkal. S postupným umíráním Motoroly jako někdejšího největšího světového mobilního výrobce odcházely i žiletky. Nyní Razr hlásí návrat, i když ve zcela jiné podobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní Motorolu Razr V3 bychom v kontextu rozměrů současných telefonů už asi žiletkou nenazvali

Základní odlišnosti nové Motoroly Razr proti původní generaci žiletek jsou dány naprosto rozdílnými trendy, které nyní svět mobilní elektroniky vymezují. V popředí zájmu jsou zcela jasně smartphony s velkými dotykovými displeji. Už z této definice je zřejmé, že pouze oprášený koncept původního véčka by nemohl uspět. Motorola jen chytře použila název svého prodejně nejúspěšnějšího telefonu historie, nicméně současný Razr nemá s těmi původními prakticky nic společného. Předně máme před sebou skvěle vybavený smartphone (americký název Droid Razr odhaluje použitou platformu) a z konceptu se vytratila véčková konstrukce. Jestli výrobce vsadil svou nejcennější marketingovou známku na správný produkt, ukáže dnešní recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová Motorola Razr XT910 na tiskových fotografiích 

Klíčové vlastnosti:

 • jedinečný a snadno zapamatovatelný design
 • kvalitní tovární provedení, povrch z kevlaru
 • velký 4,3" kapacitní Super AMOLED Advanced displej
 • dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz
 • bohatá konektivita včetně microHDMI konektoru
 • notifikační dioda
 • inovované grafické prostředí MotoBlur
 • přizpůsobitelná velikost widgetů
 • cloudová služba na streamování multimédií MotoCast

Hlavní nedostatky:

 • prostředí telefonu zatím není v češtině
 • nemá FM rádio
 • používá microSIM kartu
 • na displeji zblízka viditelný rastr
 • chybí mechanická spoušť fotoaparátu
 • neplynulý zoom v galerii fotografií

Motorola Razr
Klepněte pro větší obrázekMotorola Razr je znovuzrozením proslulé "žiletky" Razr V3. Novinka ale nemá podobu véčka, nýbrž superúzkého smartphonu s obřím qHD displejem a dvoujádrovým 1,2GHz procesorem. Osmimegapixelový fotoaparát natáčí Full HD video.rozměry a hmotnost: 131 × 69 × 7,1 mm, 127 g
displej: 4,3'', Super AMOLED, 540 × 960, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 1 024 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 780 mAh, procesor: 2× Cortex-A9 1 200 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
88%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: ještě se neprodává

hce counter

Doba se změnila, véčková konstrukce se dnes už nenosí, protože příliš nenahrává současnému trendu dotykových displejů, a tak se také Motorola Razr musela změnit. Dnes by už ani původní tloušťka véčka 14 mm neznamenala žádné terno, proto se hublo ještě drastičtěji a nový Razr má v nejtenčím místě tloušťku pouhých 7 mm. Konstrukce telefonu je monolitická, bez pohyblivých prvků, a prostorný dotykový displej se proto mohl rozhostit po celé přední straně. Aby byly údaje kompletní, všechny rozměry Motoroly Razr jsou 131 × 69 × 7 mm a hmotnost činí 127 gramů.

Unikátní placička

Design zařízení je vskutku originální. Obvodové hrany jsou mírně zaoblené, při pohledu z přední části si nemůžeme nevšimnout zkosených všech čtyř rohů telefonu. Tím, že hrany nejsou úplně ostré, dochází k zajímavému prolnutí protikladů v podobě přísně hranatých tvarů a na druhé straně elegantních linií, což design Razru činí naprosto jedinečným a odlišným od všech existujících smartphonů. Nepřehlédnutelná je také brada, do níž výrobce ukryl veškeré bezdrátové moduly a optiku fotoaparátu. Mobil v tomto místě dosahuje tloušťky zhruba 11 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola Razr patří k větším telefonům, pokryje takřka celou dlaň

Dominantou přední strany je prostorný dotykový displej, který je na svých okrajích mírně prohnutý a zapuštěný pod obvodový pokovený rám telefonu. Celkově je displej nějakou tu desetinku milimetru pod úrovní konstrukce, což by ho mohlo ochránit proti škrábancům i při položení zády navrch. Nad displejem se pyšně skví logo Motoroly vyleptané do lesklého hliníkového rámečku se sotva pozorovatelnými vroubky. Pod ním se schoval reproduktor telefonního sluchátka a ještě o něco níže jsou pod kouřovým sklem skryta čidla jasu a přiblížení, a také sekundární kamera pro videohovory. Nový Razr si díky nápadnému logu nespletete ani při pohledu z jinak obyčejné přední strany.

Naproti tomu záda přístroje už jsou zcela specifická. Zadní kryt je potažen materiálem z kevlarových vláken, který na omak působí velmi příjemně a do jisté míry připomíná hebkou gumu nebo u mobilů často používaný povrch soft-touch. Ani zde nedochází k ulpívání otisků prstů. Díky krytu z kevlaru by měl být telefon odolnější vůči kapkám vody. Je pravda, že například držení mokrou rukou nebo krátkodobé vystavení dešťovým kapkám telefonu nečiní žádné problémy, to ale při troše štěstí platí i u mobilů bez kevlaru.

Lhát se nemá

Co se Motorole nedá upřít, je opravdu prvotřídní konstrukční zpracování. I přes snahu o kroucení a prohýbání (a že k tomu 7 mm tenké tělo opravdu vybízí), telefon nevydal ani hlásku. Mezi šasi a displejovou částí nejsou žádné nepatřičné mezery, materiály se od sebe ani nehnou. Zčásti za to můžeme vděčit rozhodnutí konstruktérů, že zadní kryt nebude snímatelný. Tím pádem je však uživateli nedostupný také akumulátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Povrch zad tvoří materiál, který imituje karbonová vlákna

Středová oblast zad hostí další logo výrobce, tentokrát klasické motorolí M, vzorkování okolí navodí pocit uhlíkových vláken. Ve spodní části krytu se dočteme, že tovární značení Motoroly Razr zní XT910 a že celý telefon byl zkompletován v Číně. Teď už ale rychle na horní okraj, kde najdeme ve vystouplém čnícím krku objektiv 8Mpx fotoaparátu, poměrně velkou LED diodu a vpravo umístěný výdech hlasitého reproduktoru. Vše je zasazeno do hladké a lesklé odrazivé plochy, která se na rozdíl od zbytku krytu velmi ochotně umazává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design nové Motoroly Razr se opravdu vydařil, estetické vnímání nám nenarušuje ani vyvýšený krk

Mnozí vyčnívající krk na zádech telefonu mohou brát jako vadu na kráse, jiní poukazují na malou lež Motoroly při zmínce o tloušťce telefonu 7 mm. Faktem zůstává, že toto vystouplé místo přidává Razru na osobitosti a navíc prakticky působí jako zarážka proti vyklouznutí telefonu z ruky. Celková velikost telefonu je přesně na rozumné hranici pohodlného držení a ovládání jednou rukou. Přesto lidi s menšími dlaněmi budete k používání Razru přesvědčovat jen těžko.

Témata článku: Motorola, Android, Recenze, Razr, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, Motorola Razr, Motorola Razr i, Motorola Razr V3, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia arc S, Viditelný rastr, Časový údaj, Vybraný jazyk, Dostupné místo, Motorol, Obrazový výstup, Internetové rádio, Postupné psaní, Telefonní sim, Běžný poslech, Telefony s Androidem na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď