Motorola Razr2: ještě ostřejší (první dojmy)

Se starým Razrem V3 má jen málo společného, chce být ale stejně úspěšný. Předpoklady k tomu nový Razr2 rozhodně má.

Motorola se po dlouhé době rozhodla sáhnout k zásadnějším inovacím svého bezpochyby nejúspěšnějšího modelu – Razru V3. Výsledkem je Razr2, který vás zaujme modernějším vzhledem, inovovanou nabídkou a dobrou funkční výbavou.

Motorola představila Razr2 hned třikrát. Jako první se dočkali obyvatelé Ameriky, ve středu se mohli s Razrem2 seznámit evropští novináři v Londýně a nakonec se novinka objevila v asijském Bangkoku. Trojí představení není úplně samoúčelné, výrobce představil hned tři verze Razru2, které se liší hlavně tloušťkou a podporou různých sítí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Londýnská prezentace se odehrála v tunelu • marketingový ředitel Neil Stewart v plném nasazení

Pro nás nejzajímavější bude Razr2 V8 (tloušťka 11,9 mm), který si poradí s evropskými i americkými sítěmi GSM. Pro sítě třetí generace je určen Razr2 V9 (tloušťka 13,4 mm), asijským sítím CDMA nejlépe vyhoví Razr2 V9m (tloušťka 11,9 mm, displeje pouze 65 tisíc barev).

Hezčí na první pohled

Původní Razr byl představen před třemi lety. Později se dostal řady přímých pokračovatelů (V3i, V3x), které se vzhledu držely jako klíště. Nový Razr2 sice původní Razr velmi silně připomíná, již na první pohled ale poznáte rozdíl. Telefon totiž přišel o nevzhlednou spodní část přezdívanou též brada. Spodek mobilu je sice o malinko zvýšen, nepůsobí to ale nijak rušivě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Razr2 V8

Tloušťka telefonu byla v GSM verzi snížena na 11,9 mm, což je o několik milimetrů tenčí než původní Razr. Verze s podporou 3G je o něco tlustší.

Samozřejmostí je kvalitní konstrukce. I když byly testovací modely vystaveny útoku natěšených novinářů, svůj úděl nesly statečně – nikde žádné škrábnutí, nepevnost nebo dokonce vrznutí. Jelikož přední a vnitřní část tvoří módní lesklé materiály, budete muset neustále leštit otisky prstů. Přední kryt mobilu je kovový, zbytek pak plastový, přičemž použitý materiál nepůsobí nijak lacině. Uvnitř je navíc vestavěn hliníkový rám, který telefon ještě zpevňuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce telefonu je příkladně pevná • klávesnice je kovová, podobná původnímu Razru V3

I přes pevnost konstrukce je otevírání velmi pohodlné. V oficiálních materiálech se výrobce chlubí, že kloub vydrží až 100 000 otevření. Při dovření dosedne horní část na výstupek z měkké pryže, na vnitřním displeji se proto neobjeví otisky leptané klávesnice.

Na vnější straně zaujme velký barevný displej s rozlišením 240 × 320 bodů a podporou 262 tisíc barev. Displej je dotykový, lehkým stiskem ho přivedete k životu, následně pak můžete bez omezení přehrávat hudbu a s jistými omezeními pracovat se zprávami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Razr2 V9

Pod displej výrobce umístil tři dotykové klávesy pro ovládání MP3 přehrávače. Kvůli hledání těchto tlačítek a probouzení displeje se nevyhnete značnému ušpinění přední strany mobilu, „leštítko“ bude rozhodně nezbytným doplňkem. Motorola přišla s velmi zajímavou inovací. Na rozdíl od ostatních mobilů s dotykovými tlačítky u Razru2 jasně cítíte, že jste klávesu stisknuli – při dotyku se totiž velmi jemně rozvibruje. Funkce se jmenuje Haptic a určitě se s ní ještě setkáme.

Konečně nová nabídka

Pokud jsem v minulých odstavcích zmínil mírně zastaralý vzhled původního Razru, není to ještě nic proti uživatelskému prostředí. Motorola používá téměř nezměněnou nabídku již několik let, zatímco všichni ostatní výrobci mezitím již několikrát inovovali.

Nyní se konečně dočkali i příznivci Motoroly. Nová nabídka je založena na javové nadstavbě Linuxu, kterou jsme poprvé viděli u modelu Rokr Z6. První pohled je velmi pozitivní. Nabídka vypadá podstatně lépe, neměl jsem problém intuitivně najít žádnou funkci. Podle vyjádření výrobce byly také odstraněny některé duplicitní položky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová uživatelská nabídka

Všechny verze Razru2 jsou přímo ďábelsky rychlé. Možná za to může inovované prostředí, rozhodně na to má velký vliv použitý procesor ARM 11 s taktem 500 MHz. Spolu s procesorem přichází neuvěřitelně obrovská vnitřní paměť. V závislosti na požadavcích prodejců (především mobilních operátorů) osadí Motorola svůj Razr2 pamětí o kapacitě 512 MB nebo 2 GB.

Pravděpodobně největší část paměti zabere hudba. Razr2 podporuje hudební formáty MP3, AAC, AAC+ a eAAC a WAV, samozřejmě dokáže hrát přes A2DP do stereo bluetooth sluchátek. Pro nahrávání hudby využijete velmi rychlé USB, mobil zvládá synchronizaci hudební knihovny s Windows Media Playerem 11.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Razr2 V9m

Zbytek paměti můžete zaplnit například fotkami z vestavěného 2Mpx fotoaparátu. Jako největší novinku fotoaparátu prezentuje Motorola funkci multishot, která umožní rychlé snímání osmi fotek, ze kterých pak sami vyberete tu nejzdařilejší. Toto ovšem nabízí konkurence již delší dobu.

Novou funkci CrystalTalk, která prý dokáže při hovoru odfiltrovat okolní hluk, jsem neměl možnost vyzkoušet. Předpokládám ovšem, že funguje stejně dobře jako funkce pro hlasové čtení nabídek, seznamů či zpráv. Anglická výslovnost telefonu je dobrá, uvidíme, jak si poradí s češtinou.

Docela povedený mobil

Razr V3 se stal hitem, do dnešního dne se ho prodalo téměř sto milionů kusů. Při svém uvedení se však jednalo o velmi drahý telefon pro úzkou skupinu milovníků luxusu, teprve následné snížení ceny z něj udělalo stylovku pro masy. Ve své době přišel se zcela novým designem a módou minimální tloušťky.

Nový Razr2 to bude mít podstatně těžší. Jedinou výraznou změnou je odstranění nevzhledného podbradku, jinak jako by původnímu Razru z oka vypadl. Lehké snížení tloušťky ocení jen fajnšmekři, není to zkrátka taková bomba jako kdysi.

Razr2 ale rozhodně zaujme funkční výbavou, zvláště v oblasti multimédií. Telefon je svižný, má přívětivé ovládání (konečně) a nabízí všechny funkce, které běžný uživatel vyžaduje. Obzvláště oceňuji, že se vyrábí ve verzi s 3G a bez 3G, takže si lidé bez možnosti využívání 3G služeb mohou pořídit tenčí (a pravděpodobně levnější) verzi bez UMTS. Pochvalu zaslouží i drobné inovace, například vibrující senzorová tlačítka či dotykový vnější displej.

Celosvětové uvedení Razru2 na trh se plánuje ještě před letními prázdninami, Česko bude mít pravděpodobně mírné zpoždění. Cena zatím nebyla stanovena. Na stránkách Motoroly najdete zdařilou multimediální prezentaci Razru2, tak se zatím můžete kochat a těšit.

Motorola Razr2 ve zkratce:

  • rozměry: Razr2 V8: 103 × 53 × 11,9 mm, Razr2 V9: 103 × 53 × 13,3 mm
  • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS/EDGE, Razr2 V9 navíc UMTS a HSDPA (až 3,6 Mb/s)
  • vnější displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce
  • vnitřní displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2,2 palce
  • paměť: Razr2 V8: vnitřní paměť 512 MB nebo 2GB, Razr2 V9: vnitřní paměť 45 MB + slot na paměťové karty microSD
  • fotoaparát: 2 Mpx, 8× digitální zoom, natáčení videa v rozlišení 176 × 144 bodů,
  • konektivita: Bluetooth 2.0 s profilem A2DP, USB 2.0 s USB Mass Storage, konektor microUSB
  • hudební funkce: přehrávání MP3, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA, připojení Bluetooth sluchátek, ovládání přehrávače klávesami pod vnějším displejem
  • další funkce: nové uživatelské prostředí založené na Linuxu, e-mailový klient s POP3 a IMAP4, Java MIDP 2.0, přehrávání videa H.263, H264 a MPEG4, přehrávání streamovaného videa, technologie CrystalTalk, HTML prohlížeč Opera 8.5, synchronizace MS Active Sync a MotoSync, videohovory (jen Razr2 V9)
  • baterie a výdrž: Razr2 V8: 770 mAh, pohotovostní režim 280 hod., doba hovoru 500 min., Razr2 V9: 950 mAh
Diskuze (17) Další článek: Nokia 2626: levně s e-mailem i rádiem (test)

Témata článku: Motorola, Razr, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola Razr2 V8, Motorola Razr2 V9, Motorola Rokr Z6, Razer, Motorol, Zastaralý vzhled, Motor, Celosvětové uvedení, Ráz, Původní razr, BangkokRecenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny