Motorola Rizr Z8: symbianová revoluce

Proti Nokiím se Symbianem S60 jde nová Motorola Z8 se Symbianem UIQ. Bez pera a s pořádnou výbavou! Živé fotky a video!

Motorola se odvázala a představila „fungl“ nový model Rizr Z8. Nic není přebírané, nic z ničeho nevychází, všechno je na tomto telefonu nové. Zůstalo jen pár rysů, aby bylo na první pohled zřejmé, že máte čest s Motorolou a samozřejmě nějaké ty vnitřnosti. Konstrukce, design, ale i uživatelské prostředí jsou však zcela nové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Rizr Z8 si u nás vysloužila přezdívku banán

S banánem v ruce

Označení Rizr dává tušit, že tento model bude vysouvací. Ale kdyby jenom to. Při vysunutí horní části se ta spodní automaticky vyklopí směrem k vám. Telefon se zkrátka ohne tak, že je displej mírně nakloněn k uživateli, podobně jako u véček. Přináší to dvě výhody – při držení telefonu v ruce koukáte na displej „kolměji“ a při telefonování máte mikrofon blíže k ústům.

 

 

Řešení je to originální a i když bychom mohli o praktickém přínosu polemizovat, telefonu to jistě přinese velkou popularitu. Výrobce si dobře poradil s konstrukčním zpracováním. Předváděný vzorek na barcelonském kongresu přecházel z ruky do ruky a všichni si museli vyzkoušet, jak konstrukce pracuje. Přesto byly vůle minimální a konstrukce telefonu pracovala bez chyby. Ještě lepšího dojmu z pevné konstrukce bych nabyl, kdyby byl telefon zafixován i v ohnutém tvaru. Zadní přiklopenou část lze totiž vyrovnat zpět. Ničemu to ale nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Další oficiální obrázky - všimněte si nového Symbianu na displeji (displej je v pohotovostním režimu) 

Předvídám, že si telefon díky svému ohnutí vyslouží přezdívku „banán“. A žlutá se na telefonu také najde – oživuje jinak fádní čerň a zvýrazňuje možnosti konstrukce. Se žlutými (přesněji spíše zelenožlutými) pásky pak ladí také obrys hlavní navigační klávesy a podsvětlení popisků klávesnice. Pětisměrná navigační klávesa je tradičně kulatá. Dalším poznávacím prvkem Motoroly je kulaté logo na štěrbině sluchátka a výrazná „brada“ pod klávesnicí. V té jsou zabudovány stereofonní reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Banán v ruce • stačí zatlačit na horní část a telefon začne pružit

Nedobrý pocit jsem měl pouze z klávesnice, která je prohnutá a tvoří ji tenký lesklý plast, který se při stisku podivně prohýbá. Snad šlo jen o závadu předváděného, těžce zkoušeného a zjevně ještě ne zcela finálního vzorku. Tlačítka jsou jinak dostatečně velká a psaní by neměl být problém.

Poprvé s UIQ 3.1

Pohled na displej potěší – jemné QVGA rozlišení a 16 miliónů barev dělají své, ale dnes už nepřekvapí. Mnohem zajímavější je ale to, co displej zobrazuje. Je to zcela nové prostředí operačního systému Symbian 9.2 – nová grafická platforma UIQ 3.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlídka ze všech stran živě

Mnozí znáte platformu UIQ z komunikátorů Sony Ericssonu s dotykovými displeji. Verze 3.1 je ale žhavou novinkou, která je přizpůsobena ovládání bez dotykového displeje a bude tak přímo konkurovat rozhraní S60, které používá a vyvíjí Nokia. Za UIQ stojí Sony Ericsson. Ten v listopadu koupil firmu UIQ Technology, se kterou do té doby na vývoji platformy UIQ úzce spolupracoval. Zcela pod vlastní režií tedy dokončil novou verzi 3.1 a je velkým překvapením, že první telefon s tímto prostředím nenese značku Sony Ericsson, ale Motorola.

Spojenectví Motoroly a Sony Ericcsson se ale jeví jako promyšlená strategie boje proti Symbianu S60 od Nokie. Předpokládám, že Sony Ericsson brzy přijde se svým vlastním smartphonem s UIQ 3.1 a vývoj bude pokračovat. Tak silní výrobci mají velkou šanci na prosazení nové platformy, která navíc může trochu stavět na známém označení, byť se jedná o systém zcela odlišný. Mohli bychom se tedy dočkat třetího silného hráče mezi Symbianem S60 a Windows Mobile for Smartphones.

O telefon byl na 3GSM velký zájem a byl jsem rád, že jsem jej na pár minut získal pro natočení videa a vyfotografování alespoň nefunkční vystavovaný vzorek. Nakonec se zadařilo a chvilku jsem si mohl pohrát i s funkčním telefonem. Základní zjištění: prostředí UIQ 3.1 není s ničím podobné. Základní nabídka je sice maticová, ale v systému dílčích nabídek jsem se zprvu neorientoval. Základní pohotovostní displej nese rychlé volby nejpoužívanějších funkcí, v dolní části se pak zobrazuje minimalizovaný přehrávač hudby. Systém podporuje multitasking.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefon je docela lehký a kompaktní • klávesnice nebyla u testovaného vzorku moc vydařená

Těšíme se na testování

Na výbavě výrobce nešetřil a obdařil telefon výkonným procesorem TI OMAP2420 s taktem 330 MHz, 90 MB uživatelské paměti, slotem pro paměťové karty microSD, 2MPx fotoaparátem, VGA kamerou pro videohovory a bohatými možnostmi datové komunikace. Od GPRS a EDGE tříd 10, přes UMTS až po HSDPA až do rychlosti 3,6 Mb/s. Konektivitu s jinými zařízeními zajišťuje miniUSB konektor nebo bluetooth verze 2.0 s podporou stereofonního přenosu (A2DP profil).

Motorola Rizr Z8 přijde na trh v druhém čtvrtletí tohoto roku a našemu trhu by se neměla vyhnout. V redakci se po dlouhé době těšíme na testování, protože po unifikovaných uživatelských platformách budeme mít něco zcela nového a statě o softwarové výbavě nebudeme kopírovat ze starších recenzí.

Výbava telefonu i jeho vzhled vzbuzuje zaslouženou pozornost. Půjde však o velmi kontroverzní telefon, který to na trhu nebude mít lehké.

Motorola Rizr Z8 ve zkratce

  • sítě a datové přenosy: GSM / GPRS (10), EDGE (10); UMTS / HSDPA (3,6 Mb/s)
  • rozměry a hmotnost: 109 × 50 × 15 mm, 112 g
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 16 miliónů barev
  • operační systém: Symbian 9.2, UIQ 3.1
  • procesor: Texas Instruments OMAP2420, 330 MHz
  • paměť: 90 MB uživatelské paměti, slot pro paměťové karty microSD (až 4 GB)
  • konektivita: bluetooth verze 2.0 (stereo A2DP), miniUSB (USB 2.0),
  • fotoaparát: rozlišení 2 MPx, 8× digitální zoom, diodový blesk + VGA kamera pro videohovory
  • podpora multimediální formátů: MP3, AAC, AAC+, AMR, 3GPP, H.263, MPEG4
  • další výbava: podpora Javy, e-mailový klient, synchronizace s PC
Diskuze (25) Další článek: O2: hokejové zápasy za korunu nekončí

Témata článku: Motorola, Motorola Rizr Z8, Výrazná brada, Motor, Revoluce, Motorol