Motorola Rizr Z8: symbianová revoluce

Proti Nokiím se Symbianem S60 jde nová Motorola Z8 se Symbianem UIQ. Bez pera a s pořádnou výbavou! Živé fotky a video!

Motorola se odvázala a představila „fungl“ nový model Rizr Z8. Nic není přebírané, nic z ničeho nevychází, všechno je na tomto telefonu nové. Zůstalo jen pár rysů, aby bylo na první pohled zřejmé, že máte čest s Motorolou a samozřejmě nějaké ty vnitřnosti. Konstrukce, design, ale i uživatelské prostředí jsou však zcela nové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Rizr Z8 si u nás vysloužila přezdívku banán

S banánem v ruce

Označení Rizr dává tušit, že tento model bude vysouvací. Ale kdyby jenom to. Při vysunutí horní části se ta spodní automaticky vyklopí směrem k vám. Telefon se zkrátka ohne tak, že je displej mírně nakloněn k uživateli, podobně jako u véček. Přináší to dvě výhody – při držení telefonu v ruce koukáte na displej „kolměji“ a při telefonování máte mikrofon blíže k ústům.

 

 

Řešení je to originální a i když bychom mohli o praktickém přínosu polemizovat, telefonu to jistě přinese velkou popularitu. Výrobce si dobře poradil s konstrukčním zpracováním. Předváděný vzorek na barcelonském kongresu přecházel z ruky do ruky a všichni si museli vyzkoušet, jak konstrukce pracuje. Přesto byly vůle minimální a konstrukce telefonu pracovala bez chyby. Ještě lepšího dojmu z pevné konstrukce bych nabyl, kdyby byl telefon zafixován i v ohnutém tvaru. Zadní přiklopenou část lze totiž vyrovnat zpět. Ničemu to ale nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Další oficiální obrázky - všimněte si nového Symbianu na displeji (displej je v pohotovostním režimu) 

Předvídám, že si telefon díky svému ohnutí vyslouží přezdívku „banán“. A žlutá se na telefonu také najde – oživuje jinak fádní čerň a zvýrazňuje možnosti konstrukce. Se žlutými (přesněji spíše zelenožlutými) pásky pak ladí také obrys hlavní navigační klávesy a podsvětlení popisků klávesnice. Pětisměrná navigační klávesa je tradičně kulatá. Dalším poznávacím prvkem Motoroly je kulaté logo na štěrbině sluchátka a výrazná „brada“ pod klávesnicí. V té jsou zabudovány stereofonní reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Banán v ruce • stačí zatlačit na horní část a telefon začne pružit

Nedobrý pocit jsem měl pouze z klávesnice, která je prohnutá a tvoří ji tenký lesklý plast, který se při stisku podivně prohýbá. Snad šlo jen o závadu předváděného, těžce zkoušeného a zjevně ještě ne zcela finálního vzorku. Tlačítka jsou jinak dostatečně velká a psaní by neměl být problém.

Poprvé s UIQ 3.1

Pohled na displej potěší – jemné QVGA rozlišení a 16 miliónů barev dělají své, ale dnes už nepřekvapí. Mnohem zajímavější je ale to, co displej zobrazuje. Je to zcela nové prostředí operačního systému Symbian 9.2 – nová grafická platforma UIQ 3.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlídka ze všech stran živě

Mnozí znáte platformu UIQ z komunikátorů Sony Ericssonu s dotykovými displeji. Verze 3.1 je ale žhavou novinkou, která je přizpůsobena ovládání bez dotykového displeje a bude tak přímo konkurovat rozhraní S60, které používá a vyvíjí Nokia. Za UIQ stojí Sony Ericsson. Ten v listopadu koupil firmu UIQ Technology, se kterou do té doby na vývoji platformy UIQ úzce spolupracoval. Zcela pod vlastní režií tedy dokončil novou verzi 3.1 a je velkým překvapením, že první telefon s tímto prostředím nenese značku Sony Ericsson, ale Motorola.

Spojenectví Motoroly a Sony Ericcsson se ale jeví jako promyšlená strategie boje proti Symbianu S60 od Nokie. Předpokládám, že Sony Ericsson brzy přijde se svým vlastním smartphonem s UIQ 3.1 a vývoj bude pokračovat. Tak silní výrobci mají velkou šanci na prosazení nové platformy, která navíc může trochu stavět na známém označení, byť se jedná o systém zcela odlišný. Mohli bychom se tedy dočkat třetího silného hráče mezi Symbianem S60 a Windows Mobile for Smartphones.

O telefon byl na 3GSM velký zájem a byl jsem rád, že jsem jej na pár minut získal pro natočení videa a vyfotografování alespoň nefunkční vystavovaný vzorek. Nakonec se zadařilo a chvilku jsem si mohl pohrát i s funkčním telefonem. Základní zjištění: prostředí UIQ 3.1 není s ničím podobné. Základní nabídka je sice maticová, ale v systému dílčích nabídek jsem se zprvu neorientoval. Základní pohotovostní displej nese rychlé volby nejpoužívanějších funkcí, v dolní části se pak zobrazuje minimalizovaný přehrávač hudby. Systém podporuje multitasking.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefon je docela lehký a kompaktní • klávesnice nebyla u testovaného vzorku moc vydařená

Těšíme se na testování

Na výbavě výrobce nešetřil a obdařil telefon výkonným procesorem TI OMAP2420 s taktem 330 MHz, 90 MB uživatelské paměti, slotem pro paměťové karty microSD, 2MPx fotoaparátem, VGA kamerou pro videohovory a bohatými možnostmi datové komunikace. Od GPRS a EDGE tříd 10, přes UMTS až po HSDPA až do rychlosti 3,6 Mb/s. Konektivitu s jinými zařízeními zajišťuje miniUSB konektor nebo bluetooth verze 2.0 s podporou stereofonního přenosu (A2DP profil).

Motorola Rizr Z8 přijde na trh v druhém čtvrtletí tohoto roku a našemu trhu by se neměla vyhnout. V redakci se po dlouhé době těšíme na testování, protože po unifikovaných uživatelských platformách budeme mít něco zcela nového a statě o softwarové výbavě nebudeme kopírovat ze starších recenzí.

Výbava telefonu i jeho vzhled vzbuzuje zaslouženou pozornost. Půjde však o velmi kontroverzní telefon, který to na trhu nebude mít lehké.

Motorola Rizr Z8 ve zkratce

  • sítě a datové přenosy: GSM / GPRS (10), EDGE (10); UMTS / HSDPA (3,6 Mb/s)
  • rozměry a hmotnost: 109 × 50 × 15 mm, 112 g
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 16 miliónů barev
  • operační systém: Symbian 9.2, UIQ 3.1
  • procesor: Texas Instruments OMAP2420, 330 MHz
  • paměť: 90 MB uživatelské paměti, slot pro paměťové karty microSD (až 4 GB)
  • konektivita: bluetooth verze 2.0 (stereo A2DP), miniUSB (USB 2.0),
  • fotoaparát: rozlišení 2 MPx, 8× digitální zoom, diodový blesk + VGA kamera pro videohovory
  • podpora multimediální formátů: MP3, AAC, AAC+, AMR, 3GPP, H.263, MPEG4
  • další výbava: podpora Javy, e-mailový klient, synchronizace s PC
Diskuze (25) Další článek: O2: hokejové zápasy za korunu nekončí

Témata článku: Motorola, Motorola Rizr Z8, Motor, Motorol, Revoluce, Rizr, Výrazná bradaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
To nikdo nečekal. Finální Android 13 je venku několik týdnů dřív proti plánu, zatím jen pro Pixely

To nikdo nečekal. Finální Android 13 je venku několik týdnů dřív proti plánu, zatím jen pro Pixely

** Přišlo to jako blesk z čistého nebe, Google vydal finální Android 13 ** Původně se jeho premiéra očekávala v září nebo říjnu ** Systém je dostupný pro Pixel 4 a novější telefony od Googlu

Martin Chroust
Android 13Pixel
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Skoro dva roky se AMD vyhýbalo prodeji dostupného procesoru s nejmodernější architekturou. Ryzen 5 5500 je odpovědí na pestrou nabídku Intelu v nižším segmentu procesorového trhu.

Jan Pánek
ProcesoryTestyAMD
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony