Motorola se zbaví mobilních telefonů

Rozhodnutí vedení Motoroly můžeme brát jako definitivní potvrzení krize a počátek jejího řešení. Zmizí mobily Motorola?

Motorola oficiálně oznámila, že ze své struktury vyčlení sekci zabývající se mobilními telefony a rozdělí se tak na dva samostatné subjekty, samostatně obchodovatelné na burze.

Výkonný ředitel Motoroly Greg Brown k tomuto kroku říká: „Naše rozhodnutí oddělit sekce „Mobilní zařízení“ a „Korporátní mobilní řešení“ následuje dřívější rozhodnutí managementu přijatá na základě nezávislého auditu. Dva nezávislé tržní subjekty oproti dnešnímu stavu přinesou větší flexibilitu, přehlednější kapitálovou strukturu, lepší podmínky pro řízení a především nové příležitosti pro naše akcionáře.“

Strategie jako řešení krize

Tolik tedy slova z oficiálních míst. Média už delší dobu mluví o krizi Motoroly, jako výrobce mobilních telefonů. Nejnovější oznámení jsou tak považována za první krok, který má mobilní divizi připravit na prodej strategickému partnerovi. Všechno tak nasvědčuje tomu, že se Motorola hodlá zbavit ztrátové sekce a ozdravit tak jinak prosperující firmu.

Vedle oficiálně uváděných důvodů pro rozdělení podniku se jako hlavní motiv uvádí tlak akcionářů. Jejich akcie právě kvůli problematické sekci mobilních telefonů ztratily až 60 % své hodnoty a požadováno bylo řešení. Že je akciový trh s rozhodnutím rozdělit firmu spokojený, potvrzuje okamžitý nárůst hodnoty akcií o 4,7 % na konci dne, kdy byla vydána příslušná tisková zpráva. I k připravovaným změnám však budou akcionáři vzhlížet s obavami, protože ještě není zcela jasné, v jakém poměru budou akcie mezi oba nové subjekty rozděleny.

Současný CEO Motoroly Greg Brown se rovněž nechal slyšet, že začne proces výběru CEO pro nově vznikající firmu zabývající se mobilními telefony. Sám tedy zůstáva ve vedení té zdravější části Motoroly…

V závěru tiskové zprávy je ještě uvedeno nenápadné zpochybnění dosud vyřčeného. Rozdělení firem totiž ještě není definitivní záležitostí a bude záležet na dalších analýzách a aktuálním vývoji. Zároveň bylo ale uvedeno, že pokud k rozdělení skutečně dojde, dojde k němu v roce 2009.

Historie se opakuje

V závěru nemohu nepřipomenout velice podobnou událost nedávné historie. Týká se mobilních telefonů značky Siemens, také této firmě dělaly značné ekonomické problémy. Mobily se postupně z někdejšího výsluní propadly až ke dnešní minoritní značce BenQ, zatímco Siemens posílil své postavení a dnes jej známe jako prestižního výrobce ze světa počítačových sítí.

Diskuze (16) Další článek: Češi by přivítali reklamu, která by znala jejich polohu

Témata článku: Motorola, Telefon, Motorol, Mobil, Motor, Mobilní telefon, MOBI, Akciový trh