Motorola: setkání s tvůrcem mobilního telefonu

Je tomu dvacet let co Motorola odstartovala světové šílenství zvané mobilní telefon. Za jakých podmínek první mobil vznikal a kam směřuje budoucnost v očích Motoroly?

Klepněte pro větší obrázekPřed měsícem jsme vám přinesli příspěvek na téma třicet let mobilního telefonu. Dnes se k tématu vrátíme, neboť v minulých dnech navštívil naši republiku otec prvního mobilního telefonu na světě. Není našim zvykem podrobně rozebírat navštívené tiskové konference. Uděláme však výjimku a podělíme se s vámi o životní práci otce mobilního telefonu Rudyho Kroloppa, kterou tento vitální stařík tak hrdě odvyprávěl.

Převratnou myšlenku přenosného telefonu se podařilo realizovat během šesti týdnů. Tři týdny zabraly technické výkresy a další tři realizace prototypu. Psal se rok 1973 a první mobil byl na světě. Sice se z něj nedalo nikam a nikomu volat, protože chyběla potřebná infrastruktura, ale jako živá demonstrace schopností techniků Motoroly to stačilo.

První prototyp byl obrovský, plně by překryl papír formátu A4. V následujících letech prošel výraznou odtučňovací kůrou a spoustou schvalovacích testů, aby na se na veřejnosti poprvé ukázal v roce 1983. Od první myšlenky až k pultovému prodeji uplynulo neuvěřitelných deset let. Představený model DynaTAC 8000X byl sice od původního prototypu výrazně kompaktnější, ale i tak vážil téměř kilo (800g). Jeho cena byla na dnešní poměry také astronomická – 3 995 dolarů (asi 100 tisíc korun), ale ani to neodradilo příznivce této novinky. Na telefony existovaly pořadníky čítající tisícovky žadatelů. První přenosný telefon byl na světě, ale slovo „přenosný“ je nutné chápat trochu nadneseně, poněvadž se jednalo o opravdu velký přístroj.

Klepněte pro větší obrázek

Další krok byl pochopitelný – vyrobit mobil příjemnějších rozměrů. Tehdy se zrodila geniální myšlenka, která následně symbolizovala všechny mobilní telefony Motorola – otevírací klip. Telefon díky ní mohl být menší a přesto nebyla citlivost slabých mikrofonů ohrožena – stále se nacházely přímo před ústy. Model MicroTAC byl v roce 1989 nejmenším a nejlehčím mobilem na trhu.

Posledním počinem stařičkého designéra byl model StarTAC. Tento mobil konečně nepřekážel při nošení a co více - na dlouho dobu nastolit téměř nepřekonatelné měřítka velikosti a hmotnosti. Za tento mobil sklidil Rudy Krolopp nejvíce ocenění po celém světě. Byl to jeho poslední a asi nejlepší počin, protože poté se odebral do zaslouženému důchodu.

Sympatický Rudy Krolopp dovyprávěl svůj životní příběh a nenechal nikoho na pochybách, že u Motoroly odvedl velký kus práce. Slovo mu sebral mladičký Brazilec Vitor Medeiros (stál u zrodu modelu V.70), designér z vývojového centra v Miláně a nechal nás mimo jiné nahlédnou do budoucnosti mobilní komunikace v představách Motoroly. Nutno říci, že klasický mobilní telefon jsme tam nezahlédli. Spíše se to hemžilo oblečky, jenž byly prošpikované elektronikou.

Až z vyprávění pana Kroloppa jsme si uvědomili, jak rychle se vyvíjela a kam až došla současná mobilní komunikace v porovnání s prvním mobilním telefonem z jeho náčrtků. Sakra daleko.

Diskuze (7) Další článek: Recenze Toshiby e750: kapesní počítač pro vyvolené!

Témata článku: Motorola, Nejlepší počin, Mobil, Motorol, Stařík, T - Mobil, TV +, MOBI, Mobilní telefon, Set, Tvůrce, Motor, Přenosný telefon, Geniální myšlenka, Telefon, Setkání