Motorola: strhující novinky z Las Vegas

Ani Motorola se nenechala zahanbit a na veletrhu CES včera představila čtyři nové telefony a zajímavé hudební příslušenství.

Americkému výrobci se v poslední době příliš nedaří. Na domácí půdě proto představil hned čtyři nové telefony. Jedná se o nástupce populárního „banánu“ Motoroly Rizr Z8, netradiční hudební telefon Rokr E8 a dva lowendy. Spolu s nimi spatřilo světlo světa také několik kousků hudebního příslušenství.

Motorola Rizr Z10: „banán“ podruhé

Není to ještě ani rok, co se veřejnosti poprvé ukázal známý telefon od Motoroly, model Rizr Z8 s netradiční „lámací“ konstrukcí, a již je tady jeho nástupce. První informace jsme vám o něm přinesli již v září loňského roku. Na první pohled oba telefony od sebe jen tak nerozeznáte. Design i netradiční konstrukce, kdy se telefon po vysunutí jakoby zlomí, aby byl displej více natočen k uživateli, zůstala zachována. Nezměnily se ani rozměry, které činí 109 × 50 × 16 mm. Hmotnost se ustálila na 115 g. Hlavní inovace tedy musíme hledat ve funkční nabídce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola Rizr Z10 se od svého předchůdce v designu prakticky vůbec neliší

Na displeji s úhlopříčkou 2,2 palce, který disponuje QVGA rozlišením a zobrazí až 16 milionů barev, se bude opět prohánět operační systém Symbian 9.2, tentokrát ale s vylepšenou nástavbou UIQ 3.2. Ani novinka ale nenabídne dotykové ovládání. Spolehnout se budete muset stále jen na klávesnici.

Jednou z hlavních inovací je vylepšení fotoaparátu. Ten má nyní čip s rozlišením 3,2 megapixelu i automatické zaostřování. Podle oficiálních fotografií mu ale chybí diodový blesk i krytka objektivu. Fotoaparát nabízí osminásobný digitální zoom a v módu Starfast burst dokáže zachytit až tři snímky za sekundu. Celkově by práce s fotoaparátem i jeho náběh měl být velmi rychlý. Motorola Rizr Z10 je ale propagována zejména jako mobilní telefon pro práci s videem. Videozáznamy ve VGA rozlišení s 30 snímky za sekundu, které si telefonem natočíte, poté můžete rovnou nahrávat na YouTube, Google, Yahoo! nebo Shozu, aniž byste museli telefon připojit k počítači. Před publikováním na webu si navíc můžete vaše videa různě upravovat, stříhat je nebo k nim namlouvat komentář.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednou z hlavních inovací je 3,2megapixelový fotoaparát na zadní straně telefonu

O svižné datové přenosy se postará podpora sítí UMTS včetně nástavby HSDPA, která zvládne rychlost až 3,6 Mb/s. Kromě toho si telefon rozumí také s technologiemi EDGE a GPRS ve třídách 12. Zavoláte si s ním i v GSM sítích na všech čtyřech frekvencích (850/900/1800/1900 MHz). Pro spojení na blízko poslouží miniUSB konektor a Bluetooth včetně stereo profilu A2DP. Wi-Fi bohužel opět chybí.

Vnitřní paměť telefonu o velikosti 90 MB, kam si uložíte mimo jiné i skladby pro hudební přehrávač, půjde rozšířit paměťovými kartami microSD. Telefon pojme karty do velikosti až 32 GB. Motorola Rizr Z10 by se měla na českém trhu objevit již v prvním čtvrtletí tohoto roku. Její cena by měla být o něco vyšší než cena předchozího modelu Rizr Z8. Ten se nyní prodává za cenu okolo dvanácti tisíc korun.

Motorola Rizr Z10 ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 109 × 50 × 16 mm, 115 g
  • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1 800/1 900 Mhz), GPRS, EDGE, UMTS, HSPDA až 3,6 Mb/s
  • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 16 milionů barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2,2 palce
  • operační systém: Symbian 9.2 s nástavbou UIQ 3.2
  • paměť: vnitřní paměť 90 MB, slot na paměťovou kartu microSD (podpora karet do velikosti až 32 GB)
  • fotoaparát: 3,2 Mpx, automatické zaostřování, osminásobný digitální zoom, natáčení videa ve VGA rozlišení, editace, stříhání a přímé publikování videozáznamů na webu
  • konektivita: Bluetooth 2.0 s profilem A2DP, miniUSB konektor
  • multimédia: hudební přehrávač (AMR, AAC, AAC+, MP3, WMA)
  • další funkce: videohovory, e-mailový klient, Java MIDP, internetový prohlížeč
  • baterie: Li-Ion1 030 mAh, doba hovoru až 5 hod., přehrávání videa až 5 hod., přehrávání hudby až 12 hod.

Témata článku: Motorola, Motorola Rizr Z10, Motorola Rizr Z8, Motorola Rokr E8, Motorola W230, Motorola W270, Nov, Vegas, Str, Motor, Hudební zážitek, Las Vegas, Novinky, Hlavní inovace, Aktivní funkce, Motorol, Letecký režim, Las