Motorola Timeport 280: manažer k pohledání (test)

Motorola Timeport 280 je úplně nový mobil. Se staršími modely značky Motorola nemá prakticky nic společného. Má úplně jiné ovládání, jiné menu, velký displej a hlavně přehršel důležitých funkcí, mezi které patří i GPRS. Timeport 280 se prostě povedl.
Motorola Timeport 280: manažer k pohledání (test)

Jeden z největších

První, čeho si na nové Motorole všimnete, je opravdu velký displej. Má rozměry 128 x 100 bodů, na kterém zobrazí až osm řádků. Texty na displeji jsou velmi detailní, protože samotné fyzické rozměry displeje jsou naopak menší. Bohužel, kvalita displeje jako takového není až tak dobrá jako vysoké rozlišení – displej je tmavý a podsvícení pomůže až tehdy, je-li opravdu tma. Za běžných podmínek, kdy se na průhledném krytu displeje odráží světlo, displej není příliš čitelný. Navíc, zdá se, chybí výborná holografická fólie, kterou předchozí modely měly (ale to je ostatně problém i modelu V.66, o kterém jsme psali minulý týden).

V pohotovostním stavu jsou na displeji zobrazeny všechny informace, které potřebujete – síla signálu, stav baterie a další indikátory, domácí operátor a operátor, v jehož sítí se nacházíte nyní (v roamingu), dostupnost GPRS, čas, datum, indikace nastaveného alarmu a význam funkčních kláves. Za výborné považuji textové informační zprávy. Pokud např. máte zaplněn inbox příchozím textovkami, zobrazí se tato informace pod názvem operátora. Prostě se dozvíte o všem, co se právě děje. Mimochodem, pokud máte v síti dostupné GPRS, vypíše se tato informace zrovinka v místě, kde předtím bylo datum, což je docela mrzuté.

V nastavení displeje nechybí stejně jako u V.66 zvětšení malého písma funkcí zoom; tehdy uvidíte v menu jen čtyři řádky, za to ale čitelně. Zoom umí i nová Motorola T192. Kromě toho lze nastavit dobu, jakou má být podsvícení aktivní, když s mobilem nic neděláte, dále kontrast, zapnout či vypnout animace v menu apod. Nastavení mobilu jsou opravdu bohatá, a to nejen displeje.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klávesy, tlačítka a joystick

Mobil je stříbrný, a to jak zepředu, tak zezadu; stříbrná jsou i tlačítka, anténa a kryt na baterii; každá část má však trošku jiný odstín. Škoda, že má mobil anténu, ta mohla přijít pryč stejně jako u modelu T192, který je prvním mobilem této značky, který má anténu integrovanou. Tlačítka mobilu jsou z měkké pryže, ač by se na první pohled zdálo, že jsou z tvrdého plastu. Nicméně nic to nemění na faktu, že se mačkají docela dobře. Jedinou výjimkou je klávesa 5, která je promáčknutá dovnitř, takže pro jistější stisk je lepší mačkat ji nehtem.

Hlavním ovládacím prvkem mobilu je čtyřsměrový joystick, kterým ovšem nelze potvrzovat akce. Slouží tedy pouze pro pohyb v menu nebo při psaní textových zpráv. Je to sice méně pohodlné než u Alcatelu OT 501/701, kde se joystickem dá zároveň potvrzovat, na druhou stranu se zase nemůžete „ukliknout“, což se mi u AOT 501 stávalo zprvu docela často.

Nad joystickem jsou tři funkční klávesy, z nichž prostřední slouží vždy pro vstup do menu (pokud jste již v něm, slouží k vyvolání menu kontextového, tedy menu týkajícího se nějaké položky či funkce – např. ve WAPu touto klávesou spustíte menu prohlížeče). Po levé a pravé straně jsou pak dvě funkční klávesy, které slouží pro pohyb v menu dopředu a zpět a v pohotovostním stavu jim můžete přiřadit libovolné funkce. Standardně je nastaveno spuštění telefonního seznamu a menu zpráv.

Po levé straně mobil jsou již klasická tlačítka pro snižování a zvyšování hlasitosti vyzvánění (v případě, že právě nevoláte) nebo změnu hlasitosti sluchátka (v případě, že naopak voláte). Nad těmito tlačítky je zdířka pro bondovku a ještě výše pak tlačítko pro zapnutí a vypnutí mobilu – dříve bylo dole, pod klávesnicí. Mezi anténou a tlačítkem pro zapnutí je pak infračervený port. Po pravé straně pak najdete jediné tlačítko, jehož krátký stisk vám umožní hlasově vytáčet jména ze seznamu a dlouhý stisk spustí nahrávání poznámek (těch může být libovolný počet, ale musí se vejít do minuty). A konečně na spodní straně mobilu je konektor pro nabíječku a datový konektor pro kabel. Uff.

Zajímavý je kryt baterie. Protože je vystouplý nad úroveň okolí, vypadá mobil zezadu jako brouček chrobáček. Není to příliš hezké, mobil tak ale padne lépe do ruky.

Klepněte pro větší obrázek

Maximální pohodlí

Menu mobilu je odlišné od starších modelů a nejvíce se podobá tomu, co je v Motorole V.66. Zobrazí až šest položek a ovládá se joystickem (pohyb nahoru a dolů) a dvěma funkčními klávesami. Je trošku škoda, že se nedá ovládat pouze joystickem – pohyb vpravo by potvrdil položku či vstoupil do podmenu, pohyb vlevo by vrátil kurzor o úroveň výš. Položky menu jsou hezky ohraničené podobně jako na počítači rolovátkem, takže přehledně vidíte, zda jste na začátku menu, uprostřed nebo na jeho konci. První položka je vždy název daného menu či podmenu. Menu je plně personalizovatelné, položky v hlavní nabídce si můžete libovolně přeskládat tak, jak vám to vyhovuje; na první místo lze dát položky, které používáte nejčastěji a na jeho konec pak ty, které nepotřebujete.

Kromě toho tu nechybí stejně jako u V.66 vlastní menu (zkratky), kam si můžete uložit až 99 funkcí. Stačí, když si najdete někde v běžném menu danou funkci a podržíte déle prostřední funkční klávesu. Pro jejich rychlou volbu pak slouží stisk klávesy menu a daného čísla. Stejně tak můžete funkci ve vlastním menu přiřadit hlasový příkaz. Máte-li ho nastaven, stisknete klávesu menu, poté klávesu pro hlasové vytáčení po pravé straně a vyslovíte příkaz. Rychlejší je ale funkce volit z klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek

Více, více, ještě více čísel!

Telefonní seznam má kapacitu 500 míst, stejně jako u V.66 a prakticky stejně také funguje. Ke každému jménu můžete uložit více čísel (hlavní, mobilní, práce, domů, fax, data) a ke každému takto vytvořenému číslu i hlasové vytáčení (tj. i více hlasových povelů k jednomu kontaktu). Oba seznamy, na SIM i v mobilu, vidíte pohromadě, což je velká výhoda a za toto řešení Motorolu nelze než pochválit. Navíc lze přidávat další čísla ke jménům, které jsou uloženy na kartě SIM (samozřejmě se tyto dodatečné údaje uloží do paměti). U kontaktu, který je uložen v paměti, je zobrazena malá ikonka mobilu. Hlasové vytáčení čísel aktivujete klávesou na pravé straně mobilu.

Celý seznam lze synchronizovat stejně jako kalendář s Outlookem, a to pomocí programu TrueSync, který ovšem není součástí standardního balení. Naopak datový kabel by měl součástí základního balíčku být.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

A zvoníme

Timeport 280 má jako jeden z prvních mobilů Motoroly pravé profily vyzvánění stejně jako V.66. Je jich pět a jejich nastavení si můžete měnit. Konkrétně si můžete nastavit:

  • hlasitost vyzvánění,
  • melodii (celkem 27 melodií, 5 druhů vibrací a 32 vlastních melodií),
  • zvuk SMS zprávy (konečně!),
  • zvonění datového a faxového hovoru,
  • zvuk alarmu
  • a hlasitost kláves.

Škoda jen, že si nemůžete jméno profilu změnit.

Textovky, textovky, kdopak vám dal hlas?

Oproti starším modelům doznaly změny i textové zprávy. Zprávy jsou přehledně rozděleny do složek, přičemž v závorce je uvedeno, kolik zpráv daná složka obsahuje. Najdete zde koncepty, přijaté zprávy, odeslané zprávy a vzorové zprávy. Aby odeslané zprávy zbytečně nezabíraly místo v paměti, můžete si nastavit, po jaké době se mají automaticky mazat. Kromě toho lze mazat hromadně příchozí zprávy (nesmažou se jen ty, které si ručně uzamknete v menu). To je opravdu výborná funkce, Motorola se opravdu pochlapila.

Podle různých zdrojů obsahuje mobil také paměť na textové zprávy, nicméně se mi ji nikdy nepodařilo plně využít. Vždy, když byla zaplněná karta SIM příchozími zprávami, mobil zatvrzele hlásil zaplnění paměti a grafický ukazatel signalizoval totéž. Do vlastní paměti se totiž ukládají pouze odchozí zprávy. Postup je následující: pokud je volné místo na SIM, uloží se odchozí zprávy na ni, pokud místo už není, ukládají se do paměti (v seznamu je pak u nich malý lísteček). Je-li ale paměť na SIM plná, nedojde žádná nová zpráva. Logičtejší by tedy bylo, kdyby se odchozí zprávy na SIM vůbec neukládaly a přidávaly se přímo do paměti vlastní, případně aby vlastní paměť využívaly i textovky příchozí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Dobrá je ale jiná funkce - pokud si nepřečtete některé nové zprávy, blikající obálka v horním řádku vás na ně neustále upozorňuje. Pokud je plná paměť, je vidět neustále (tj. nebliká) a na displeji se objeví hláška, že máte plnou paměť na textové zprávy.

Při psaní textovek se po napsání velkého písmena změní kurzor na malé, po ukončení věty opět na velké. Nechybí počítaní znaků do konce textovky, které se zapíná až někde u 40. znaku. Při psaní lze využít rychlého psaní pomocí funkce iTAP, bohužel, čeština chybí a neví se, zda vůbec někdy bude. Textovky lze posílat na více čísel, lze také využít seznam přijatých a nepřijatých hovorů.

Kalendář postačí

Timeport 280 má také jednoduchý kalendář. Ten má jediný pohled na události - týdenní. Vedle sebe na řádku vidíte malá okénka, z nichž každé reprezentuje jeden den. Pokud je nějak obsazen schůzkou či schůzkami, ukáže se jeho část jako zaplněná. Joystickem vlevo a vpravo se pohybujete den po dni, joystickem nahoru a dolů pak po týdnech.

Do kalendáře můžete uložit pouze jeden typ události, které lze nastavit začátek a trvání, případně upozornění v daný čas či předem. Lze také nastavit opakování události, denně, týdně, měsíčně (a to buď dané datum nebo daný den) a ročně. Upozornění lze nastavit pět minut, deset minut, půl hodiny, hodinu, den a týden předem, případně nastavit přímo konkrétní datum.

V nastavení si pak volíte začátek dne (např. v osm hodin) a také po jaké době se mají staré schůzky mazat. Vadí mi ale fakt, že budík (lze nastavit jako položku v kalendáři) ani kalendář nezazvoní, pokud je mobil vypnutý, dobré ale je, že se již uložené položky dají kopírovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

WAP se povedl

Wapový prohlížeč je opravdu povedený. Všechna nastavení připojení se provádí ve zvláštním menu, není tedy nutné se jako u starších Motorol připojovat. Prostě si všechno v klidu nastavíte a pak se připojíte. Protože T280 podporuje i datové přenosy GPRS, je samozřejmě lepší pro wapování využít jich, pokud je samozřejmě zvládá vaše karta, resp. operátor. Při wapování vidíte až šest řádků, k tomu navíc jeden s významem funkčních kláves a horní informační řádek, který je vidět implicitně, ať s mobilem děláte cokoliv.

Ovládání prohlížeče je rovněž výborné, levá funkční klávesa slouží pro pohyb zpět, pravá pro potvrzení odkazů a prostřední pro zobrazení menu prohlížeče. V něm můžete jít na domácí stránku nebo jinou zadanou adresu, uložit aktuální adresu do oblíbených či stránku znovu načíst. Ergonomie ovládání je opravdu na úrovni, kterou by těžko někdo čekal.

Poznámka: Pokud jste připojeni k WAPu přes GPRS, kdokoliv se vám může dovolat. Hovor klidně přijmete a jakmile domluvíte, můžete se zase vrátit v wapování. Je to sice obecná vlastnost GPRS, ale velmi rád ji zde připomínám.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Kousek dobrého železa

Motorola Timeport 280 je opravdu dobrý mobil, který má všechno potřebné, co dnes nabízí i konkurence. Nový přístup Motoroly je jistě pozitivní, konečně mají její nové mobily intuitivní ovládání, dobré menu a funkce. Trošku zamrzí, že T280 nemá některé funkce, které měl starší model T250, např. vlastní záznamník, funkci tichou odpověď, hlasové poznámky v kalendáři apod. V T280 také chybí některé možnosti, které má konkurence, např. Bluetooth nebo e-mailový klient. Když ale odhlédneme od toho, co mobil mohl mít a přihlédneme k tomu, co má, není již nutné váhat – T280 je mobil, který se vyplatí, zvlášť za cenu, za jakou ho začne prodávat Oskar – 12977 Kč. Navíc je triální, takže se hodí i těm, co se občas podívají za velkou louži.

Poznámka: V balení, které jsme měli na test, bylo kromě mobilu a nabíječky také cédéčko, na němž je uložen program pro datové připojení mobilu k počítači přes GPRS. Standardně by zde měl být navíc datový kabel, bondovka a klip na opasek.

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi.

 

Diskuze (15) Další článek: Club Nokia má na Invexu stánek

Témata článku: Motorola, Recenze, Motorola Timeport 280, Time, Manažer, Tim, Man, Příchozí textovka, Test, Motorol, Timeport, Pohled, Motor


Určitě si přečtěte

Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz