Motorola V547: véčko s EDGE (test)

Motorola V547 je velmi dobře vybavené a elegantní véčko, které vychází z modelu V500. Hlavní inovací je technologie rychlých datových přenosů EDGE. Motorola tak jako první zasahuje do dominantního postavení Nokie, která doposud jako jediná telefony s EDGE nabízela.
Motorola V547: véčko s EDGE (test)

Motorola V547 na první pohled ničím nepřekvapí. Vychází z modelu V500, po kterém zdědila také konstrukci a mírně se změnily pouze kryty. Hlavní rozdíl se skrývá někde uvnitř, novinka totiž navíc podporuje rychlé datové přenosy EDGE. Žádné další převratné inovace nehledejme, s telefonem ještě můžete oproti V500 natáčet a přehrávat videosekvence, ale to je vše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola V547

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

  • výborný aktivní displej, 176 × 220 bodů, 65 tisíc barev
  • VGA fotoaparát s možností natáčet video
  • velké možnosti přizpůsobení
  • GPRS třídy 10 a EDGE třídy 4
  • Bluetooth

Hlavní nedostatky

  • větší rozměry a vyčnívající anténa
  • chybí infraport
  • uživatelsky trochu komplikovaná nabídka


Stále stejný kabát

Motorola V547 vychází z osvědčené konstrukce, kterou jsme mohli poprvé vidět u modelu V300. Konstrukci později převzal i model V500, změnily se jen kryty. A stejně je řešena i novinka V547. Konstrukce je kvalitní a pevná, telefon je však na dnešní poměry s rozměry 89 × 49 × 25 mm docela velký. Mnohým uživatelům bude také velmi vadit vyčnívající anténa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon není nejmenší, navíc z něj vystupuje anténa

Milovníci zaoblených, stříbrných véček budou při pohledu na novinku potěšeni. Na předním krytu je výrazná stříbrná plocha s rýhováním, díky kterému materiál vypadá jako kov. V horní části této plochy najdeme malý informační displej a v okraji zasazenou čočku fotoaparátu se zrcátkem pro autoportréty. Níže je umístěno mírně vystouplé logo výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední část vypadá jako vyrobená z kovu • zdobí ji logo výrobce.. • ..dispej a fotoaparát

Rám horní části je vyroben z tmavě šedého, měkkého plastu, který neklouže ani ve vlhkých rukou. Ze stejného materiálu je vyroben i zadní kryt, takže telefon zaručeně nesklouzne ze stolu. Kombinace šedé a stříbrné je velmi elegantní a telefonu sluší víc než celostříbrné provedení modelu V500. Na zadní straně se kromě zmiňovaného krytu nachází ještě kulatá mřížka hlasitého reproduktoru a zaslepený konektor externí antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šedivě zabarvený materiál je protiskluzový • kryt tvoří převážnou část zadní strany • hlasitý reproduktor, poutko a konektor handsfree

Na horní hraně nesmí chybět poutko pro uchycení šňůrky a najdeme zde také konektor pro připojení handsfree. Spodní část telefonu je vyrobena ze stříbrného plastu a proto jsou boční linie slušivě dvoubarevné. Na pravém boku najdeme tlačítko pro ovládání hlasových poznámek a aktivaci hlasového vytáčení, na levém boku je pak klasické kolébkové tlačítko pro zesilování a tlačítko pro aktivaci spouště fotoaparátu, kterému můžete v pohotovostním režimu přiřadit libovolnou funkci. Na spodní hraně najdeme známý systémový konektor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko na pravém boku • systémový konektor • tlačítka na levém boku

Pod zadním krytem se ukrývá Lithium-ionový akmulátor, který by měl telefonu dodat energii pro 425 minut hovoru a 235 hodin výdrže v pohotovostním režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt • otevření telefonu 

Dva displeje a příliš mnoho tlačítek

Po otevření na vás vykoukne poměrně velký displej s jemným rozlišením 176 × 220 bodů. Je aktivní a dokáže zobrazit 65 tisíc barev. Zobrazení displeje je velmi kvalitní, jen bílá barva je mírně nažloutlá. Kolem displeje je zrcadlový rámeček a nad ním sluchátko ozdobené kulatým logem výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je uvnitř klasicky stříbrný • vnější displej je dobře čitelný i bez podsvícení • vnitřní displej na denním světle

Vnitřní displej doplňuje vnější informační displej s rozlišením 96 × 32 bodů. Ten je pouze monochromatický, ale svůj účel splňuje na jedničku. Informace zobrazuje inverzně a je dobře čitelný i při zhasnutém podsvětlení nebo na přímém slunci. Podsvětlení displeje je modré. Standardně jsou zobrazeny velké digitální hodiny a řádek stavových ikon, při vyzvánění se objeví jméno nebo číslo volajícího a neunikne vám ani zmeškaná zpráva.

  
Standardně se ukazuje čas • informace o příchozí zprávě

  
Kvůli dlouhému popisku už není místo pro důležitou informaci • příchozí volání

Displej lze rozsvítit bočními tlačítky. Tlačítky na levé straně můžete také měnit vyzváněcí profily, aniž byste museli telefon otevřít.

Vnitřní část telefonu je stříbrná, tmavší tlačítka klávesnice tak dobře vyniknou. Nejvíce však pozornost upoutá lesklá, kulatá navigační klávesa s potvrzovacím středem. Její ovládání je velmi pohodlné a jisté, jednotlivé směry jsou vyznačeny výraznými výstupky a tak lze telefon snadno ovládat i poslepu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má velká tlačítka a je velmi pohodlná

Kolem hlavní klávesy jsou rozmístěna funkční tlačítka. Vpravo a vlevo je to červené a zelené tlačítko pro ovládání hovorů, nad nimi jsou umístěna speciální funkční tlačítka pro aktivaci fotoaparátu a wapového prohlížeče. Ta mi připadají zbytečná a akorát zabírají místo menším kontextovým klávesám, které jsou navíc umístěny již velmi těsně u horního okraje. Mezi dvojicí kontextových kláves je ještě umístěno speciální tlačítko pro vyvolání nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkčních tlačítek je zbytečně mnoho • zarážky zajišťují měkký dosed horní části při zavření • podsvětlení je dostatečné

Numerická tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu tmavšího odstínu a díky mírnému vyboulení jsou velmi dobře rozpoznatelná hmatem. Jistému a pohodlnému ovládání nebrání ani to, že tlačítka prostředního sloupce jsou spojena do jednoho bloku. Ostatní tlačítka jsou samostatná.

Všechny klávesy mají velmi nízký zdvih a při zmáčknutí tlumeně cvaknou. Klávesnice je velmi povedená a okamžitě se zalíbí i velkým pisálkům textovek. Podsvětlení je bílé, poměrně dostatečné, ale mohlo by být rovnoměrnější.


V druhé kapitole se podíváme do hlavní nabídky. Dále se zaměříme na funkce pro telefonování a tvorbu zpráv

Témata článku: Motorola, Recenze, Véčko, Motorola V547, Edge +, Horizontální šipka, Edge, Test, Dobrá výbava, Motor, Zmeškaná zpráva, Motorol


Určitě si přečtěte