Motorola V.66: dobrý, lehký, elegantní (test)

Motorola V.66 pokračuje v zaběhlé řadě Véček, které jako jedny z prvních mobilů přišly s otevírací koncepcí. V.66 je ale jiná než starší Véčka. V mnohém je lepší, má více funkcí a když to vezmeme kolem a kolem, jde o model T280 v jiném kabátku. V.66 je opravdu povedený mobil.
Motorola V.66: dobrý, lehký, elegantní (test)

Véčko od písmene V

Ačkoliv je V.66 v mnoha ohledech mobil podobný svým předchůdcům (zejména poslednímu modelu V.50), nabízí několik nových funkcí a inovovaný vzhled. Anténa bohužel nezmizela, nicméně na kráse šestašedesátce nijak neubírá. Mobil je i s ní dost malinký.

Co na mobilu zaujme především, je přední malý kryt, který si můžete vyměnit za jiný - testovaný mobil měl stříbrnou barvu s černým krytem. A teď pozor: karta SIM se nevkládá pod baterii, jak je běžné, ale pod tento kryt! Naštěstí je v manuálu postup graficky znázorněn, jinak bych tápal opravdu dlouho.

Poznámka: Pokud neznáte koncepci Véček od Motoroly, vězte, že jde o malé mobily, které lze rozevřít na dvě poloviny a v zavřeném stavu mají tvar písmene V. Po otevření najdete na spodní straně víka (flipu) displej, na vnitřní straně hlavní části mobilu pak klávesnici. Díky této koncepci jsou zavřená Véčka velmi malá a nebýt antény, jde o nejmenší mobily vůbec.

Mimochodem, právě tato rozevírací koncepce způsobovala u starších modelů slabé vrzání, zejména v okamžiku maximálního otevření. Otevírací kloub V.66 je naštěstí zpracován již lépe, takže mobil u ucha prakticky neuslyšíte.

Úplně jiná klávesnice

Jakmile véčko otevřete, budete příjemně překvapeni. Velkou změnou (bezesporu k lepšímu) prošla klávesnice, resp. ovládání mobilu. Nahoře najdete dvě funkční klávesy, kterým můžete přiřadit vlastní volby (např. zprávy nebo rychlé vytáčení). Mezi nimi je klávesa pro spuštění menu, která funguje také jako kontextová klávesa. Pokud např. čtete zprávu, v kontextovém menu najdete možnost odpovědět, předat dál, volat na dané číslo apod.  Kromě toho klávesa menu funguje pro rychlý přístup k některým funkcím. Ty si přidáte do menu Zkratky (může jich být až 99) a spustíte je stiskem klávesy menu a čísla, pod kterým funkce je, případně vyslovením hlasového příkazu. Zkratky zcela nahrazují dřívější tlačítko pro rychlé menu (to mělo devět položek).

Poznámka: Na starších Véčkách funkční klávesy nebyly vůbec.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Pod funkčními je kurzorový křížek, který na mobilech Motorola vidím vůbec poprvé. Díky němu se velmi pohodlně ovládá např. psaní textovek. Škoda jen, že jej nelze použít podobně jako u Siemense S45 pro vstup do menu a případně pro pohyb v menu o úroveň zpět. Pak už je tu jen obligátní zelené a červené tlačítko. Všechny klávesy jsou dost zapuštěné, vůbec nevystupují nad povrch, takže ty menší musíte mačkat téměř nehtem. Navíc je vrchní plast tak měkký, takže když jej stisknete (i velmi lehce), zmáčknou se zároveň okolní tlačítka.

Tímto však výčet kláves rozhodně nekončí. Po levé straně jsou umístěná dvě tlačítka pro zesilování a zeslabování hlasitosti hovoru (když voláte), případně jimi měníte hlasitost vyzvánění. Pokud rychle potřebujete ztlumit zvonění (třeba tam, kde se to nehodí), nemusíte díky tomu chodit do menu nastavení pro nastavení tichého režimu. Pokud ale potřebujete vibrace, nic jiného vám nezbude. Pod těmito tlačítky je pak další „chytrá“ klávesa, které můžete přiřadit třetí volitelnou funkci, standardně zde je telefonní seznam. Po pravé straně je pak tlačítko ovládající hlasové vytáčení a záznamník.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Displej ve třech barvách

Druhou rozevírací část, tu s výměnným krytem, pod nímž je schovaná karta SIM, zabírá displej. Ten narozdíl od starších modelů nemá holografickou fólii, resp. není tak viditelná jako dříve. Co se ale jen tak nevidí, je možnost změny podsvícení. Na výběr máte tři barvy: klasická zelená, oranžová a červená; barva podsvícení klávesnice je však stále stejná. Na displej se vejde pět až šest řádků, podle situace. Pokud špatně vidíte, můžete si zapnout funkci zoom, která písmenka zvětší.  

Klepněte pro větší obrázek 

Seznam umí téměř všechno

Telefonní seznam má kapacitu 500 míst, což je zatím nejvíce v historii telefonů Motorola. Navíc si můžete ke každému jménu uložit více čísel (hlavní, mobilní, práce, domů, fax, data) a ke každému číslu hlasové vytáčení. Výhodou je, že vidíte v jednom seznamu zároveň čísla z karty SIM a z paměti mobilu, což není až tak běžné. Navíc lze přidávat další čísla ke jménům, které jsou uloženy na kartě SIM. U kontaktu, který je uložen v paměti, je malá ikonka mobilu. Hlasově vytáčet číslo můžete po otevření mobilu a stisku tlačítka po pravé straně (hlasově vytáčet lze jen čísla uložená v mobilu).

Celý seznam lze synchronizovat stejně jako kalendář s Outlookem, a to pomocí programu TrueSync, který ovšem není součástí standardního balení. I datový kabel si budete muset dokoupit; zde mě mrzí, že mobil nemá infraport, s ním by šlo data synchronizovat i bez kabelu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Textovky - konečně i vlastní paměť

Kdoví proč Američané neposílají textové zprávy. Snad proto, že mobily Motorola ještě nedávno neměly práci s textovkami nijak zvlášť dobře zpracovánu. Nejvíce se jim vytýkalo nezobrazování jména odesílatele, pokud bylo uloženo v telefonním seznamu. Nové Véčko to však s textovkami už umí velmi dobře.

Při psaní textovek se po napsání velkého písmena změní kurzor na malé, po ukončení věty opět na velké. Při psaní lze využít rychlého psaní pomocí funkce iTAP, bohužel, čeština zatím chybí. Textovky lze posílat na více čísel, lze také využít seznam přijatých a nepřijatých hovorů.

Mobil obsahuje vlastní paměť pro SMS, bohužel, volná a obsazená kapacita se zobrazuje pouze grafickým měřičem, takže nepoznáte, kolik místa vám ještě zbývá. Motorola však přesně neuvádí, kolik zpráv je to přesně.

Zprávy jsou přehledně rozděleny do složek, přičemž v závorce je uvedeno, kolik zpráv daná složka obsahuje. Najdete zde koncepty, přijaté zprávy, odeslané zprávy a vzorové zprávy. Aby odeslané zprávy zbytečně nezabíraly místo v paměti, můžete si nastavit, po jaké době se mají automaticky mazat. To je opravdu výborná funkce a těžko by ji zde někdo čekal.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

A kalendář a kalendář dostane od táty

V.66 je prvním Véčkem, který má kalendář. Je sice docela jednoduchý, ale postačí. Vedle sebe na řádku vidíte malá okénka, z nichž každé reprezentuje jeden den. Pokud je nějak obsazen schůzkou či schůzkami, ukáže se jeho část jako zaplněná. Do kalendáře můžete uložit pouze jeden typ události, které lze nastavit začátek a trvání, případně upozornění v daný čas či předem. V nastavení si volíte začátek dne a po jaké době se mají staré schůzky mazat. Vadí mi ale fakt, že budík (který je součástí diáře) ani kalendář nezazvoní, pokud je mobil vypnutý.

Stručně další možnosti a funkce:

 • Zatímco starší Motoroly mají 11 unifikovaných vyzváněcích melodií, V.66 má celkem 27 hezkých melodií, které nemají se starším zvoněním nic společného, pět vibračních variací (jednu např. pro hovory, další pro textovky apod.) a 32 míst pro vlastní zvonění.
 • Typ zvonění lze měnit nejen pro hlasové hovory, ale také pro hovory faxové a datové, textové zprávy (konečně bude váš mobil znít jinak než ostatní) a upozornění kalendáře. 
 • Můžete také nastavit automatický příjem hovoru po otevření krytu. Tehdy ale neuvidíte, kdo volá. Je proto lepší ponechat klasickou metodu.
 • Digitální záznamník má kapacitu tři minuty, přičemž si můžete udělat i více poznámek. U každé poznámky se uloží datum a čas jejího vytvoření. Poznámka se nahrává tlačítkem po pravé straně mobilu, bohužel, nenahrajete ji při zavřeném mobilu. 
 • Celé menu si můžete upravit podle libosti. Lze přesouvat jednotlivé položky nahoru a dolů tak, aby byly co nejlépe přístupné ty, co nejčastěji používáte. A ty, které nepotřebujete, můžete úplně vypustit.
 • Pomocí speciální bondovky můžete poslouchat také rádio. Pokud ji zasunete do mobilu, ukáže se v menu další položka, která vám umožní ladit stanice a devět jich uchovat v paměti. 
 • Wapovat můžete přes rychlá data GPRS (4+1 timeslot). Vzhledem k tomu, že wapování přes GPRS je levnější než přes klasická data a navíc se nemusíte nijak honit se čtením, je to bezesporu potěšující.

Na vrcholu

V.66 považuji za velmi dobrý počin Motoroly. Nejenže jde o stylový, malý a hezký mobil, je také naplněn všemi důležitými funkcemi, které potřebujete. Už neplatí, že stylový mobil nemůže mít funkce a naopak, že manažerský mobil nemůže být hezký. V.66 totiž využijete pro práci a zároveň se za něj nemusíte stydět; spíš naopak – tam, kde jej ukážete, budete středem pozornosti. Mobil je navíc triální, takže jej uživíte i v Americe. Ačkoliv se Motorole v poslední době příliš nedaří, V.66 a nový mobil Timeport 280 by mohl být tím zlomem, který jí pomůže dobýt zpět ztracené pozice.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Motorola V.66
 • Zapůjčil: Motorola ČR
 • Cena: okolo 20 tisíc
 • Sítě: 900, 1800 a 1900 MHz
 • Rozměry: 84x44x21 mm
 • Hmotnost: 79 g
 • Pohotovostní doba: 120 hodin
 • Doba hovoru: 180 minut
 • Typ baterie: Li-Ion 500 mAh
 • Displej: až šest řádků, tři barvy podsvícení (zelená, červená, oranžová)
 • Paměť: 500 kontaktů po několika záznamech, paměť pro SMS
 • Paměť na hovory: 10, 10, 10 volaných, zmeškaných a přijatých
 • Vyzvánění: 5 druhů vibračního zvonění, 27 melodií, 32 vlastních
 • Typy vyzvánění: hlasité, tlumené, vibrace, zvonění+vibrace, tichý režim
 • Funkce, které mobil podporuje: čas, datum, budík, kalendář, kalkulačka, datové přenosy, GPRS, WAP, skladatel, tři hry (Black Jack, Mind Blaster, Paddleball), digitální záznamník (3 minuty), rychlé psaní SMS, hlasové vytáčení a ovládání, minutové pípání
 • Funkce, které mobil nepodporuje: infračervený port, Bluetooth, HSCSD, skupiny volajících, profily vyzvánění, filtrování hovorů
 • Personalizace: nastavení funkčních kláves na libovolnou funkci, změna barvy podsvícení, tři čísla rychlé volby, možnost změny pořadí položek v hlavním menu, případně odstranění některých položek úplně

 

Diskuze (41) Další článek: Jak volat s Oskarem za 25 haléřů za minutu

Témata článku: Motorola, Recenze, Motor, Dobrý, Motorol, Test, Elegant, Rozevírací část, Automatický příjem


Určitě si přečtěte