Motorola V.66i: nejchytřejší véčko (velký test)

Motorola V.66i: nejchytřejší véčko (velký test)

Nové véčko od Motoroly nabízí rozhodně víc novinek, než byste mohli předpokládat z přidaného písmenka „i“. Co byste řekli třeba na Javu, EMS nebo tisíc jmen v telefonním seznamu? V současnosti nenajdete chytřejší véčko než je Motorola V.66i.

Kapitoly článku:


Protože byl článek velmi dlouhý, rozdělili jsme ho do kapitol. Nezapomeňte si přečíst i další části, nebo zvolte článek v textové verzi, kde není rozdělen.


Motoroly řady V, tak zvaná véčka, nikdy nebyly telefony, které by příliš překvapovaly nabídkou svých funkcí. Myslím, že hlavně kvůli nim se dlouho tvrdilo, že u luxusních stylových telefonů se na funkce nemá příliš pomýšlet. Situace se ale postupně měnila a i když současné modely V.60, V.66 a V.70 se z pohledu možností a funkcí stále nedotahují na „normální“ telefony podobné cenové kategorie, nemají k nim už tak daleko jako dřív.

 
Motorola V.66i z jednoho a druhého rohu

Motorola v blízké budoucnosti postupně nahradí zmiňované tři mobily a s nimi i manažerský telefon Timeport 280 telefony, jejichž označení se bude lišit pouze přidaným písmenem „i“. Malou změnu názvu ale budou doprovázet velké změny ve funkčnosti. A o nich bude tento článek, ve kterém popíšu své zkušenosti s novou Motorolou V.66i.


S platební kartou (mobil je opravdu malý)

Motoroly V jsou mé oblíbené telefony. Už od roku 1999, kdy se objevil první model 3688, si jejich testování rád užívám a v poslední době se u mně jedno z aktuálních véček, model V.60, často objevuje jako hlavní mobil. V recenzi proto občas najdete mé delší zkušenosti s jeho používáním a s vé-šedesátkou nový telefon také občas srovnám. Oba modely, 60 a 66 se stejně jako 60i a 66i od sebe funkčně nijak neliší, rozdíly najdete hlavně v konstrukci a v ceně. Kovová Motorola V.60(i) je dražší než modely V.66(i).

 
A ještě dvakrát

Kdy bude, nevíme

I když je ale novinek v Motorole V.66i skutečně dostatek, nejedná se o úplně nový telefon a v recenzi se k němu budu tak stavět. Pokud v článku nenajdete některé věci, které by vás zajímaly, doporučuji prozkoumat také tyto starší recenze Petra Broži:

Postupem času, přesný termín zatím neznám, se tyto staré přístroje přestanou prodávat a nahradí je nové íčkové modely. Podle informací od Motoroly by měly stát stejně jako jejich předchůdci a vzhledem k tomu, že ceny véček jsou už poměrně přijatelné, je to určitě dobrá zpráva.

 
Motorolu V.66i na pohled od staršího modelu nerozeznáte

Trochu horší novinou pro majitele starších Motorol je fakt, že své telefony nebudou moci nijak povýšit, aby získaly funkce nových mobilů. Na druhou stranu se ale také kdysi říkalo, že do starších telefonů Nokia není možné nahrát český slovník T9, nechejme proto raději tuto otázku pootevřenou.

Výměnné kryty na telefonu pro pracháče

Motorola V.66i je běžné véčko, malinký telefon, který má navíc oproti prvním modelům Motoroly podstatně menší tloušťku. Na rozdíl od řady V.60 je však kryt telefonu vyroben kompletně z plastu, což má několik důsledků.

Pozitivní je, že mobil má nižší hmotnost, protože plechy na V.60(i) něco váží. Plastový kloub testovaného telefonu je ale méně odolný než kovový závěs druhého modelu a u testovaného kousku už rozevírání provází trochu nepříjemné suché tření. Telefon ale u ucha a v ruce nevrže jako tlustší véčka starší konstrukce a i když obě dvě rozvírací části mají vůči sobě slabou vůli, nemá smysl se nad tím pozastavovat.


Plastový kloub určitě nevydrží tolik,
jako kdyby byl vyroben z kovu

Abych zachoval dějovou linii, podívám se na Motorolu napřed zespodu. Nevidím nic jiného než baterii, která dokonale lícuje s krytem. I když ji lze vyjmout, není důvod, proč se o to pokoušet – pod akumulátorem totiž nenajdete nic zajímavého. Karta SIM se vkládá pod štítek na čelní ploše a při její výměně nemusíte telefon vůbec vypínat; vzpamatuje se z toho.

 
Baterie dokonale lícuje a je upevněna tak těsně, že ji možná ani nevyjmete •
Karta SIM má své místo pod vyjímatelným štítkem.

Štítky jsou výměnné a nechci slyšet žádné posměšky, že mobily mají slouží jen telefonování a stylové zkrášlovací doplňky jsou k ničemu. Jen se podívejte na obrázky se sbírkou štítků a na animaci, jak dokážou telefon úplně proměnit. Jen aby štítky u nás byly k dostání.

 
Ke každým šatům nový štítek (standardně ale dostanete v krabici jen jeden)


ANIMACE: Motorola s různými štítky

Malý displej je ta nejúžasnější věc

Na rozdíl od kovové Motoroly V.60 testovanému telefonu chybí malý displej na čelní ploše. Je jasné, že by se štítek kvůli použité konstrukci na Motorolu V.66i nevešel, ale nic to nemění na faktu, že to je nesmírně užitečný prvek. Jeho absence je nepříjemná hlavně proto, že bez otevření telefonu nevíte, kdo vám volá. Také nezjistíte, že máte zmeškané hovory a přijaté textovky si všimnete jen podle jinak blikající světelné diody a případně občasného pípnutí telefonu.

 
Sem by se už malý displej nevešel … bohužel

Toto pípání ale v nastavení vyzváněcích profilů doporučuji vypnout, protože poslouchat v noci dvacetkrát za hodinu upozorňování na nové zprávy není nic příjemného.


Pípání se vypíná v nastavení profilů

Všechny véčkové Motoroly mají viditelnou anténu a V.66i není výjimkou. Přestože většina uživatelů i výrobců už preferuje integrované antény, nebudu to moc rozebírat, protože příznivci píchajících špalíků jsou velmi militantní a nechci to od nich zase schytat.


Hm, anténa

Lithium-iontová baterie je stejná jako u předchozího „neíčkového“ modelu, telefon s ní však vydrží delší dobu. Udávaná pohotovostní výdrž je tři dny, kterých telefon skutečně při mírném používání dosáhl. Jiná véčka musela do nabíječky už po druhém dni. Jasně, tři dny není v porovnání s některými jinými mobily žádná velká sláva, na druhou stranu ale ani důvod ke kritice.


V další části článku se podrobněji podíváme na displej, který je mnohem lepší než u předchozích véček, a na klávesnici. Na řeči o tom, že Motoroly mají příšerné ovládání, můžeme už dnes zapomenout, jiné značky by se lecčemu naopak mohly přiučit. Chcete vědět, jak se s Motorolou telefonuje?

Určitě si přečtěte

Články odjinud