Mráz vs. ohebné displeje 2:0. Ojedinělé případy, nebo tu máme větší problém?

Skládací zařízení jsou z podstaty své konstrukce náchylné na nešetrné zacházení a objevuje se další možný problém. Nízké teploty. A nemusí být nijak extrémní. V médiích se objevily dva případy ohebných displejů poškozených mrazem.

První případ se týká Motoroly Razr testované magazínem Input. Redaktor Reymond Wong asi po týdnu používání fotil venku při teplotě -2 °C, pak telefon zavřel a vložil do kapsy. Po otevření byla v ohybu bublina, která displej nadzvedla od pantu. Poškozený prostředek nereaguje na doteky, zbytek panelu funguje normálně.

Druhý případ reportuje @mondoir. Vyzbalil svůj nový Galaxy Z Flip, sloupl z displeje přepravní fólii a při pokusu o přeložení uslyšel praskání. I tentokrát je displej poškozený v oblasti pantu, i tentokrát je možným viníkem chlad. Při přepravě byla krabice delší dobu v mrazu, pak byl telefon otevřen při pokojové teplotě. O den později Amir dostal od Samsungu náhradní telefon.

Co na to výrobci a příručky

Motorola požádala o vrácení vrácení Razru na inspekci. Redaktor však nejdříve kontaktoval iFixit s žádostí o nezávislou analýzu. Web však nechtěl ohrozit partnerství s Motorolou, takže i po svém úvodním souhlasu nakonec doporučil vrácení skládačky přímo výrobci.

Motorola si je „jista v kramflecích“ a pro Input vydala toto prohlášení„Máme plnou důvěru v displej Razru a neočekáváme, že by zákazníci v průběhu normálního používání zažili odlepení displeje. Při vývoji prošel Razr i testem extrémních teplot. Stejně jako u jiných zařízení doporučuje Motorola nenechávat telefon v teplotách pod -20°C a nad 60°C. Pokud uživatelé registrují problém zařízení v závislosti na počasí, a ne vinou cíleného zničení či používání zařízení v rozporu s podmínkami, bude poškození kryté standardní zárukou“. V manuálu se dočtete pouze o tom, že máte véčko nechat vychladnout před zapnutím, pokud jej necháte v létě v rozpáleném autě.

AndroidCentral z popraskaného Razru udělal kauzu, ve které se opírá o spoustu „podobně zničených displejů“, žádný další případ se nám však nepodařilo dohledat. Stejné je to i u Galaxy Z Flip, u něhož je známý pouze jeden výše zmíněný případ. Samsung incident komentoval pouze tak, že je s ohebným displejem nutné zacházet opatrně.

V rychlé příručce ke Galaxy Z Flip je uvedeno: „Zařízení lze používat v prostředí s teplotou mezi 0°C a 35°C. Zařízení můžete skladovat při okolní teplotě mezi -10°C až 50°C. Používání nebo skladování zařízení mimo doporučený rozsah teplot může vést k poškození zařízení nebo ke zkrácení životnosti baterie“. Samsung tedy neručí za použití zařízení v mrazu, nicméně teplotní rozsah 0 - 35°C je stejný jako u konvenčních smartphonů Galaxy a jako omezující prvek zde vidíme spíše baterii.

Do ohebných displejů se pustila také společnost Huawei. U modelu Mate X přímo uvádí, že se telefon nesmí překládat při teplotách pod -5°C. Máme to brát jako připuštění problémů? Na druhou stranu jde o hodnotu o pět stupňů nižší než u Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Varování Huawei o tom, že nemáte Mate X skládat při teplotách pod -5°C 

Ukáže až čas

U obou popsaných případů se uživatelé domnívají, že problémy způsobil chlad, popř. přechod do teplého prostředí. Máme však pouze tyto dva incidenty, zatím tedy nelze vyvozovat závěry. Na druhou stranu je zde také fyzika a teplotní roztažnost

Ojedinělé výrobní chyby? Shoda okolností? Nebo snad mají ohebné displeje vážnější problém? Tyto panely staví na plastovém substrátu a plast v mrazu křehne, to není nic nového. Na druhou stranu, testování za různých teplot je nedílnou součástí vývojového procesu, a nejinak tomu jistě bylo i u nové generace véček.

Via AndroidCentral, Twitter, Gizchina

Diskuze (12) Další článek: Nový supertablet od Huawei spolupracuje s mobilem takovým stylem, že to i Apple bude závidět

Témata článku: Motorola, Samsung, Retro, Skládací displej, Véčko, Ohebný displej, Twitter, Flexibilní displej, Skládací konstrukce, Problém, Motorola Razr (2019), Samsung Galaxy Z Flip, Substrát, Mráz, Displej, Teplota, Input, Razru, Zařízení


Určitě si přečtěte

Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid