Můj mobil 1. místo: Samsung SGH-E700

Na prvním místě se v soutěži Můj mobil umístil Jan Láska se svými zkušenostmi s mobilním telefonem Samsung SGH-E700. Nabízíme vám původní text článku bez redakční korektury.
Můj mobil 1. místo: Samsung SGH-E700
Autor: Jan Láska

Proč jsem si koupil tento telefon?

Vždy jsem toužil po stylovém mobilu, který zaujme už samotným vzhledem. Mým požadavkem byl integrovaný fotoaparát a barevný displej. Nevyžadoval jsem od telefonu žádné manažerské funkce, předně měl být určen pro zábavu, reprezentaci a styl. V době, kdy jsem si telefon pořizoval (podzim 2003), takových mobilů na trhu nebylo mnoho. Moje volba nakonec padla na Samsung SGH-E700.

Konstrukce, design, ovládání

Existují dvě barevná provedení – celostříbrné a modro-stříbrné, které vlastním. Subjektivně na mě mobil působí velmi esteticky, na designu není nic rušivého. Protože se jedná o véčkový telefon, jeho nejnamáhanější částí je kloubní konstrukce. V tomto případě musím Samsung pochválit, ani téměř po roce používání se kloubní spojení neuvolňuje a působí pevným dojmem. Naopak moje výtka směřuje k uchycení akumulátoru. Ten po čase začal lehce nedoléhat a při psaní na klávesnici působil nepříjemný pocit prohýbání a vrzání. Vyřešilo to tradičně podložení baterky kouskem papíru.

Hlavní displej o 65 tisících barvách je aktivní a dobře čitelný i na slunci. Tady se ukazuje výhoda véčkové konstrukce – ačkoliv s přístrojem nezacházím úplně v rukavičkách, na displeji není ani stopa po škrábnutí. Vnější OLED displej ukazuje pouze informativní údaje a čas, který je možné nastavit i jako spořič. Abych nemusel moc často dobíjet, spořič nepoužívám a mám nastavené co nejkratší podsvícení displeje. Baterie tak vydrží při běžném provozu zhruba 3 dny.

Ke klávesnici nemám sebemenší výhrady. Dostatečně velká i podsvětlená, tlačítka ačkoliv zapuštěná při stisku reagují jistě, časem je možné psát po paměti. Za pozornost stojí červený telefon. Tato klávesa slouží tradičně k ukončení/odmítnutí hovoru a v menu vás odkudkoliv katapultuje do základního stavu. Tato vlastnost je ale trochu nešťastná při psaní SMS, pokud omylem stisknete červený telefon, rozepsaná zpráva nenávratně mizí v dál…

Telefonování a zprávy

Samotné telefonování je bezproblémové, kvalita zvuku dobrá. Trochu mi chybí funkce hlasitého handsfree. Samsung nepodporuje profily, můžete pouze přejít do tichého režimu podržením křížku. Na příchozí hovor vás upozorní melodie, vibrace, nebo asi 10 sekund vibrace následovaných melodií. Obojí zároveň telefon zvládá pouze v případě, že „noty“ pro vibrační motorek jsou přímo zaneseny v zápisu příslušné melodie. To souvisí s formátem .mmf, který Samsung podporuje. Zvonění je 40ti-hlasé polyfonní a některé melodie znějí opravdu reálně.

Telefonní seznam pojme 1000 vícepoložkových záznamů – naštěstí funguje hledání postupným zadáváním znaků. Ke každé položce seznamu se dá uložit až 5 čísel, email, zařadit položku do skupiny a přiřadit zvonění. Zde bohužel nelze využít vlastních stažených melodií, musíte si vystačit s implicitními. Telefon neumožňuje přiřadit ke kontaktu fotografii, což já osobně nepovažuji za žádný handicap, vnější displej totiž není natolik kvalitní, aby fotku dokázal uspokojivě zobrazit.

Počet zpráv, jež telefon pojme, je úctyhodných 200. Při psaní SMS můžete využít české T9 s diakritikou, pak ale musíte počítat se zkrácením zprávy na 70 znaků. Pokud chcete využít standardních 160 znaků na zprávu, pak je nezbytné se slovům s diakritikou vyhnout. T9 vám většinou nabídne i nediakritickou verzi slova, případně ji můžete do slovníku sami přidat. Dlouhé zprávy telefon rozdělí až na 12 částí, po celou dobu psaní máte přehled o počtu částí i zbývajících znaků. Tvorba a odesílání multimediálních zpráv probíhá naprosto hladce, při příchozí MMS se projevuje bug firmwaru, který hlásí chybu, ačkoliv MMS jde bez problémů stáhnout.

Organizace času a další funkce

Funkce pro organizaci času nejsou silnou stránkou tohoto mobilu. Kalendář umožňuje pouze měsíční náhledy, není počeštěný a navíc je rozvržen po korejském způsobu, kde týden začíná nedělí. Na to všechno by se dalo zvyknout, kalendář však nelze synchronizovat s počítačem a je možné do něj uložit pouhých 25 položek. Jako jednoduchý úkolovník a reminder mi ale postačuje. Velmi dobře je vyřešen budík, jenž je opakovaný a trojnásobný. Občas se hodí i převodník měr a vah, naopak kalkulačka je téměř nepoužitelná, protože nedodržuje pravidlo přednosti násobení před sčítáním.

Mobilní datové přenosy

Telefon s počítačem se dá propojit pomocí sériového kabelu nebo IrDA. Komunikovat spolu budou ale jen po nainstalování softwaru EasyStudio, aktuálně ve verzi 1.0.1XB1. EasyStudio umožňuje z telefonu stahovat fotky, nahrávat do něj zvuky, obrázky, přehledněji pracovat se zprávami a adresářem, a také se připojit k internetu přes GPRS. Stabilitu ani konektivitu nemohu posoudit, protože mobil k těmto účelům nevyužívám.

Fotoaparát

Od fotoaparátu jsem žádný zázrak nečekal, je potřeba ho chápat hlavně jako pořizovač momentek. Nabízí několik efektů, většinu z nich jsem vyzkoušel jen jednou a dále je nepoužívám. Digitální zoom považuji pouze za reklamní trik, v praxi nedoporučuji používat. Dochází totiž k přiblížení objektu na úkor ostrosti snímku a ačkoliv na displeji telefonu vypadá většina zoomovaných fotek docela dobře, na obrazovce počítače už je to hodně poznat. Pořízené fotografie lze ukládat do tří alb s možností nastavení hesla a místa je opravdu hodně. 9MB paměti se mi při občasném promazávání ještě nepodařilo zaplnit.

Koupil bych si telefon znovu?

Dnes bych už od nového telefonu požadoval větší množství zábavných funkcí, např. MP3 přehrávač a FM tuner. Samsung prozatím žádný vyšší model nenabízí, proto se budu muset poohlédnout po jiné značce. Jelikož se mi nadmíru osvědčila véčková konstrukce, začínám uvažovat o chytré Motorole MPx220.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 3
 • Mobilní datové přenosy: –
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 1


Toto je vítězná recenze soutěže Můj mobil. Více informací o soutěži najdete zde. Vyhodnocení soutěže je uvedeno zde.
Diskuze (6) Další článek: Výherce soutěže Můj mobil: Láska vítězí

Témata článku: Samsung, Ostatní, Motorola MPx220, MOBI, Mobil, Sam, Rozepsaná zpráva, Místo, Přídavný fotoaparát, Nepříjemný pocit


Určitě si přečtěte