Můj mobil: Motorola T720i

(čtenářská recenze) Motorola T720i je telefon, který byl představen už více než před rokem a půl. Jedná se o stylové véčko, které bylo na svou dobu slušně vybavené.
Můj mobil: Motorola T720i
Autor: Marek Vladař

Proč jsem si koupil zrovna T720i?

Motorolu 720i jsem si koupil z důvodu změny k lepšímu ze svého starého a nemoderního Sony Ericssonu T300. Přesvědčil mě design, Java a cena, za kterou jsem ji pořídil.

Styl a design

Mnoho lidí považuje tento telefon za stylový a mezi nimi jsem i já. Mezi hlavní stylové „funkce“ patří véčková konstrukce, která v mém případě vůbec nevrže, nehýbe se a maximálně vyhovuje, i když už má odslouženo více jak rok. Jako stylový považuji i vysoce kontrastní a bíle podsvícený vnější displej, který podává každou důležitou informaci. Velmi povedený je i vyzváněcí reproduktor ukrytý pod logem Motoroly. Po otevření telefonu vnější displej zhasne a místo ikonek se zobrazí nápis Motorola. Velikost při zavření je celkem malá: 90 × 48 × 25 mm. Hmotnost mírně přesahuje 111 gramů. Není to sice žádné pírko, ale je aspoň cítit v ruce. Nevýhodou je externí anténka, která je sice malinká, ale někdy se bojím, že praskne

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice

Klávesnice je velice rozměrná, silně bíle podsvícená. Má i světelná čidla, která regulují osvícení, je však dobré dát pozor, aby nebyly zakryté prstem. Klávesnice má veliká tlačítka s velikými rozestupy, ale celkem nízkým zdvihem. Všem tlačítkům kraluje čtyřsměrná ovládací klávesa, která mě někdy vynechá nějaký ten směr, takže se musím dvakrát i vícekrát opakovat, ale stává se to málokdy. Jediné, co mě při prvních dnech celkem zarazilo je skutečnost, že telefon má oproti většině prohozené zelené a červené sluchátko, takže i zkušený telefonista může místo přijetí hovoru hovor odmítnout. I přesto mám kladné zkušenosti, jak s tlačítky, tak i s ovládáním. Ostatní tlačítka, která najdete na boku telefonu vyvolávají hlasové vytáčení a ovládají hlasitost, avšak v zavřeném stavu jen zobrazí vybraný profil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Displeje

Ať už se jedná o vnější, nebo vnitřní, oba displeje jsou kvalitní a správně podsvícené. Oba se špatně umažou a oba mají dobré rozměry. Vnější displej o rozměrech 26 × 11 mm má bílé podsvícení, zobrazí ikonky i animace a je vysoce kontrastní. Má vysoké rozlišení v poměru k velikosti a není nic, co by se na něm dalo záporně kritizovat. Vnitřní displej o rozměrech 29 ×38 mm je barevný a má 4096 barevných odstínů, rozlišení 120 × 160 pixelů a je velice kvalitní. I když je pasivní, na slunci vypadá dobře a překresluje se také rychle. Pasivní technologie se pozná až když se podíváte na displej z ostřejšího úhlu, než je přirozené. Při čtení a psaní SMS zpráv displej zobrazí téměř celou zprávu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej a hlavní nabídka

Organizace času

Budík, který telefon standardně nabídne je více než dostačující. Přesný datum, čas, název a zvuk doplňuje periodické opakování budíku, ale jestli vypínáte telefon na noc, budík zaspí společně s vámi. Další organizační funkcí je kalendář, který je dobrý, avšak zobrazí pouze týdenní pohled a to ještě pouze v rozmezí devíti hodin. Nezobrazí ani všechny položky na jednou, a ani počet zabraných položek, takže je spíš informativní. Poslední, co bych zde zmínil je kalkulačka, která je na prvotřídní úrovni.

Data a vše kolem nich

Já osobně využívám pouze GPRS (třída 8), které je velmi rychlé a nemohu si stěžovat ani na stabilitu. Pokud vás to zajímá, tak T720i lze používat jako hardwarový modem, má Javu a Wap. Nic jiného z datových přenosů nepodporuje

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam je sice vícepoložkový, ale dvě čísla neuloží pod jedno jméno, ale pod dvě. Kromě toho zobrazí kontakty na SIM kartě i v telefonu najednou, což mi nevyhovuje. Ke kontaktu lze přiřadit specifickou melodií. Ta může být šestnáctihlasá. Kvalita zvuku je celkem dobrá, ale vyzvánění je někdy poněkud tiché.

SMS zprávy se na veliké klávesnici píší překvapivě dobře, problém ale je, že telefon nemá paměť ani archiv pro ukládání zpráv. Pro zrychlení je zde slovník iTap, který pro chabou slovní zásobu nevyužívám, a po odečtení znaků telefon ohlásí číslo další zprávy. MMS a EMS je samozřejmost, avšak MMS dále nemůžu komentovat, protože je nemůžu nějak zprovoznit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam a psaní textovky

Výdrž telefonu po trojhodinovém nabíjení se při pěti textových zprávách za den pohybuje okolo čtyř až pěti dnů, což je slušné. Paměť se má 600 kB pro tóny a obrázky a asi 300kB pro Javu. Uvítal bych pro javové aplikace více místa.

Pro rychlý pohyb oblíbenými funkcemi lze v pohotovostním stavu přiřadit čtyřem směrům kurzorového ovladače čtyři funkce, které lze individuelně měnit (já mám SMS, Poslední volání, Diář a Kalkulačku). Totéž lze udělat s tlačítky pod displejem (tam mám Média a Seznam), ale pokud i toto nestačí, telefon podporuje hlasové ovládání i vytáčení. Na telefonu je možné vyměňovat kryty, ale na trhu jich příliš není.

Dokonce i fotí

Motorola má přídavný fotoaparát, ale soudě podle obrázků to není žádný převrat. Max. rozlišení má jen 320 × 240 pixelů a proto jsem si ho nepořídil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spadnul bych do stejné vody znovu?

Řekl bych, že možná ano. Nebýt Nokie 7650, která má vlastní operační systém, nebylo by nic, proč bych si nepořídil T720i znovu. Používám jí sice teprve měsíc, ale i tak mám kladné zkušenosti

Hodnocení

 • Design: 1-
 • Zpracování: 1-
 • Klávesnice: 1-
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 2-
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 1-
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 2-
 • Celkové hodnocení telefonu: 1-
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (9) Další článek: Za wapování na Eurotel Live! se z poloviny nebude platit

Témata článku: Motorola, Ostatní, Motorola T720i, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil m, Motor, Motorol, Mobil, MOBI


Určitě si přečtěte