Můj mobil: Nokia 3650

(čtenářská recenze) Nokia 3650 je extravagantní mobil s operačním systémem Symbian a hromadou funkcí. Má originálně řešenou kruhovou klávesnici, velký displej, integrovaný fotoaparát a samozřejmě také bluetooth. O zkušenostech s tímto telefonem se dočtete v tomto článku.
Můj mobil: Nokia 3650

Autor: Martin Klíma

Proč jsem si koupil tento telefon?

Měl jsem na výběr z několika typů, ale právě Nokia 3650 mě zaujala svými funkcemi a atypickým designem kulaté klávesnice. Chtěl jsem telefon, který by si jen tak někdo v mém okolí nekoupil. Navíc má integrovaný fotoaparát a operační systém Symbian – to hodně rozhodovalo při výběru.

Porovnal jsem si všechny typy, které odpovídaly mým představám. Nokia 3300 neměla fotoaparát a za hry na N-Gage jsem nechtěl utratit tolik peněz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce, design, ovládání

Design telefonu je velmi pěkně provedený. Mobil se dobře drží v ruce, ale díky nízko položené klávesnici se mírně převažuje dozadu. K displeji řeknu jen to, že se občas musí vyčistit přední ochranné sklíčko, aby zůstal čitelný.

Telefon vybalený z krabice neměl jediné škrábnutí, ale po pár dnech nošení v kapse bez pouzdra se objevily první náznaky poškrábání. Bílý kryt na telefonu a displej se dají poškrábat velmi snadno, na výměnných krytech to není moc znát. Z toho vyplývá poučení, že by se telefon měl od začátku nosit v pouzdře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je díky pětisměrnému tlačítku snadné. Tlačítka klávesnice se mírně pohupují. Je to snad způsobeno o něco většími otvory v krytu. Ikony v nabídce se dají poskládat přehledně do nově vytvořených složek, které lze libovolně přeskupovat. Trochu zamrzí chladné bílé pozadí nabídky, ale nekopírujme Sony Ericsson a jeho prostředí. Nejen v Nokii 7610, ale i v Nokii 3650 lze přejít v kontextových nabídkách rychle z první položky na poslední, to můžu potvrdit. Ale nefunguje to v nastavení pozadí při výběru obrázku.

Baterie telefonu vydrží při běžné zátěži dva až tři dny, při minimálním používání telefonu čtyři dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Hlasitost vyzvánění by mohla být větší, v rušném prostředí je telefon sotva slyšet. Hovor je slyšet dobře i v místech se slabým signálem. Vícepoložkový seznam v telefonu mě velice potěšil tím, že do něj lze zaznamenat velké množství informací: kromě jména a čísel také třeba datum narození, webovou adresu, e-mail a různé poznámky o dotyčné osobě.

Zprávy se mi na kruhové klávesnici píší velice dobře, ani jsem si nemusel zvykat. Do slovníku T9 jsem přidal pár slov, ale když jsem zjistil, že zpráva obsahující diakritiku se rozloží do více částí, vzdal jsem to a zůstal u standardního psaní SMS. Zprávy si nechávám uložené v telefonu, zabírají jen pár kilobajtů a při jejich zpětném čtení je to jako zjednodušený LifeBlog. Multimediální zprávy posílám často, nastavení a ovládání je srozumitelné a jednoduché. Pouze doba přenosu na druhý telefon je delší. Zato e-mail mi dělá starost s nastavením a odesíláním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní seznam • náhled na kontakt • psaní textovky

Organizace času a další funkce

Neopakovaný budík by mohl někomu vadit, ale mně ne, protože každý den vstávám jinak. Do kalendáře si můžu zapsat všechny schůzky a úkoly – úkolovník je v telefonu zbytečný. Ocenil jsem také „nekonečný“ blok v poznámkách.

Program Konvertor je dobrý na převody jednotek, jsem student, a tak ho využívám. Kalkulačka by mohla mít víc funkcí. Ve Skladateli melodií nemůžu vytvořit polyfonní vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • úkolovník • konvertor

Mobilní datové přenosy

Nastavení GPRS je možné prostřednictvím zprávy SMS od operátora, nebo manuálně bez větších problémů. Rychlost GPRS by mohla být větší. Nikdy jsem neměl problémy se stabilitou připojení. Stahování javových her je hračka. GPRS nepoužívám od té doby, co jsem se skoro nedoplatil za jeho první použití.

Telefon nelze propojit s počítačem kabelem USB, a to je velký problém, protože ne každý vlastní Bluetooth adaptér.

Multimédia

Fotoaparát má sice na dnešní dobu malé rozlišení 640 × 480 bodů, ale na posílání MMS to stačí. Fotografie jsou čitelné, ale telefon je příliš pomalý. Po stisknutí tlačítka pro focení se snímek vyfotí o něco později. Vadí to například při focení někoho, kdo prchá ze záběru. Nastavení je docela chudé, nastavíte pouze kvalitu fotografie a pak méně důležitý výchozí název a použitou paměť.

Deset sekund pro nahrávání videa se může zdát málo, ale pokud se ve videu dělají pauzy, lze dosáhnout až šestnácti sekund natáčení, což už je lepší. Záznam je málo čitelný a rozmazaný. Ocenil jsem program RealOne Player pro přehrávání videa – záznam se mi zdá čitelnější.

Jedna minuta pro nahrávání zvuků je dostačující, ale kvalita je díky všudypřítomnému šumu nižší. Škoda, že v telefonu není rádio ani přehrávač MP3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie pořízené telefonem

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon používám od Vánoc 2003 a v té době bylo na trhu ještě málo chytrých telefonů. Dnes bych si pořídil telefon jedině značky Nokia, nejlépe model 6230, 7600, nebo 7610. Ovšem musím se také orientovat podle cen.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 3
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 1
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (8) Další článek: Co se píše na mobilních webech

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 3300, Nokia 3650, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Rušné prostředí, Mobil, MOBI


Určitě si přečtěte