Můj mobil: Nokia 6230

(čtenářská recenze) Nokia 6230 je špičkový manažerský telefon pro ty nejnáročnější. Nabízí ohromné množství funkcí a to vše v kompaktním a elegantním balení. O uživatelské zkušenosti se opět podělí jeden z našich čtenářů.
Můj mobil: Nokia 6230
Autor: Stanislav Dzik

Proč jsem si koupil tento telefon

Můj starý telefon nebyl spolehlivý a neměl výdrž, měl anténu a neměl stále důležitější datové přenosy. Stále častěji se stávalo, že jsem se s ním prostě nemohl domluvit. Začal jsem se rozhlížet po novém telefonu, mluvil jsem se známými a občas používal mobily jiných výrobců a značek, psal SMS a pomalu docházel k závěru, co vlastně chci. Koupě je optimalizační proces vzhledem k tomu, co chci, na čem mi záleží a kolik jsem ochoten za telefon dát, také jak se mi líbí značka, kterou vybírám, a co jsem ochoten oželet.

Na čem mi nejvíc záleží:

  • Spolehlivost
  • Bezchybné telefonování – tím míním výborný zvuk za každých okolností
  • Datové služby na vysoké úrovni včetně Bluetooth
  • Synchronizace s MS produkty typu kontakty a kalendář
  • Pěkný vzhled, malé rozměry, bez antény
  • Jednoduché a intuitivní ovládání

Uvažoval jsem i o mobilu s Windows nebo Symbianem, ale netrval jsem na něm. Nakonec vyhrála značka Nokia s modelem 6230. Ještě nikdy jsem nekupoval výrobek, který jsem měl z recenzí tak prostudovaný a věděl o potencionálních chybách, které předchozím kupujícím vadily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Představy a skutečnost

Příjemným překvapením bylo, že opravdu vše fungovalo, jak bylo popsáno v recenzích. Některé věci dokonce v mnohém překonaly mé realistické až pesimistické domněnky.

Velkým překvapením bylo, jak je elegantní psaní SMS pomocí T9. Zkusil jsem to i u jiných výrobců a zjistil jsem, že rozdíl je opravdu v malých detailech, které jsou při psaní klíčové.

Připojení na internet pomocí GPRS s Bluetooth a na wap je rychlé a překvapením bylo, že podstatně rychlejší než pomocí pevné linky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka • psaní textové zprávy • možnosti připojení

Klady

V návodu se sice píše, že můžete koupit 128MB paměť, ale klidně tam můžete hodit 512MB kartu MMC a máte o hudbu postaráno, vejde se tam 8–10 CD formátu AAC. Výdrž telefonu v koženém obalu nemá prakticky příliš velká omezení. Běžně s ním jezdím na kole a mám jej v kapse, ale neměl jsem odvahu vystavit jej dešti, protože jsem nechtěl riskovat poškození telefonu. Nechápu, proč výrobci úplně nezapouzdří telefon a nabíjení nezajistí pomocí magnetické indukce, pak můžete telefon hodit do vody, aniž byste se báli, že se mu něco stane. Vzhledem k tomu, jak se telefonování rozmáhá, měl by to výrobce zajistit jako standardní funkci.

Displej sice není extra velký, ale je aktivní a je vidět i na přímém slunci. Všechno, co na něm má být, se vždy v pohodě zobrazí. Telefon při běžném používání vydrží 5 až 7 dní, to ale neplatí, pokud zapomenete vypnout Bluetooth. Veškeré zvukové výstupy jsou velice kvalitní, ať už se jedná o telefonování, stereo rádio nebo přehrávač MP3/AAC.

Veškeré funkce telefonu jsou daleko propracovanější než čekáte, a to zejména pokud přecházíte z jiné značky. Telefon je úžasně rychlý, klikání v menu je opravdu okamžité a běžně můžete zároveň poslouchat hudbu pomocí přehrávače, kopírovat pomocí Bluetooth hudbu nebo jiné soubory z/do telefonu a současně například psát SMS. Telefon je naprosto spolehlivý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zápory

Tento telefon bohužel nefunguje s tarifem Go, což mě sice zpočátku rozladilo, ale nakonec jsem to uvítal, jelikož jsem zjistil, že i smlouva s operátorem má výhody. Pop-Port nemá žádný převodník na velká sluchátka a bluetoothové sluchátko zatím není na poslouchání hudby zajímavé, takže asi všichni čekáme na stereo sluchátka s Bluetooth, zejména pro sport.

Javové programy mohou mít maximálně 128 kB. Není to málo, ale je to svazující. Neexistuje bohužel linuxová verze Nokia PC Suite a pro jiného poštovního klienta než Outlook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pomluvy

Budík – Nokia 6230 kromě synchronizace s Outlookem, kde si můžete dát cokoli na léta dopředu, jak chcete být buzeni, nabízí propracovanou možnost buzení, opakované včetně výběru dnů v týdnu.

Fotoaparát – pokud si myslíte, že nahradíte fotoaparátem v telefonu klasický digitál, tak jste asi něco nepromysleli. Fotoaparát můžete použít na poznámky nebo na něco, co nechcete zapomenout apod., ale pokud chcete udělat kvalitní fotku, udělejte ji digitálem.

Kryt – pokud kryt nasadíte správně, nevrže ani neklape, prostě sedí, jak má. Jiný problém je, že nasadit kryt správně napoprvé vyžaduje určitou trpělivost, ale pak sedí jako přibitý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bluetooth

Někteří uživatelé mají problémy s Bluetooth. Problém nemusí být na straně telefonu, jelikož potřebujete zařízení, se kterým komunikujete. Výrobce mého notebooku musel vyměnit celou základní desku, než se Bluetooth podařilo nahodit. Ani pak se ale některé funkce nechovaly úplně podle mých představ.

Nutno přiznat, že Nokia PC Suite má drobná nevyladění některých funkcí právě ohledně Bluetooth. Při synchronizaci dat mezi Outlookem a telefonem si ho sám Outlook ani nespustí, i když ví, že jej pro synchronizaci potřebuje. Telefon musí být v době synchronizace v nezamčeném stavu, nesmí být aktivováno menu.

Závěr ohledně Bluetooth je prostý – pokud se spojíte, spojení je stabilní a nevypadne ani po mnoha hodinách práce. Nicméně se výjimečně stane, že napoprvé se nepodaří navázat spojení, což je vždy nepříjemné.

A co příště?

Když telefon ztratím, nebo třeba někde zapomenu, zajdu do prodejny a koupím si novou Nokii 6230. Tím chci říct, že je pro mě nejlepší.

A co za tři roky, když bude telefon používáním opotřebován? Budou lepší a levnější modely. Koupím si tedy nějakého následníka mého mobilu, který mě nenutí být neustále v práci, který mě baví hudbou, zprávami, který mě spojuje se světem a dokresluje moji osobu. I když si myslím, že by se lidé neměli dívat na to, čím člověk telefonuje, ale jak a co mluví.

Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (40) Další článek: Mobilní servis: proč se mi do telefonu nevejde javová hra?

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 6230, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil, Malý detail, MOBIStudie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS