Můj mobil: Nokia 7610

Čtenářská recenze: Nokia 7610 je první mobilní telefon s megapixelovým fotoaparátem na českém trhu. Je to chytrý mobil se standardním operačním systémem Symbian. Přečtěte si úvodní čtenářskou recenzi v nové soutěží Můj mobil.
Můj mobil: Nokia 7610

V prvním odstavci, tzv. perexu, jsme vás trochu mystifikovali. V tomto případě se totiž ještě nejedná o zkušenost čtenáře se svým mobilním telefonem, ale o vzor a inspiraci, jak by to třeba mohlo vypadat.

Pokud se chcete zúčastnit soutěže Můj mobil a vyhrát Nokii 7610, přečtěte si pravidla v tomto článku.


Můj mobil: Nokia 7610

Autor: Marek Lutonský

Proč jsem si koupil tento telefon

Musím přiznat, že Nokii 7610 jsem si nekoupil. Mám ji k dispozici na delší testování, abych mohl na MobilManii připravit článek s praktickými zkušenostmi. Na druhou stranu ale nebudu několik měsíců používat mobil, který mi nevyhovuje, takže situace je srovnatelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proč telefonuji zrovna s Nokií 7610? Hlavně kvůli tomu, že potřebuji chytrý telefon a Symbian Series 60 dnes asi nejvíc splňuje mé požadavky. Potřebuji dostatek místa pro adresář, kvalitní synchronizaci a vůbec co největší volnost při komunikaci s počítačem. Je zde ale ještě jedno hledisko: mám rád mobily, které k tomu všemu navíc dobře vypadají, a Nokia 7610 je z tohoto pohledu asi nejhezčí smartphone na trhu.

Konstrukce, design, ovládání

Design jsem chválil, ke kvalitě zpracování mám ale výtky – výměnné kryty vržou. Zejména zadní kryt se kvůli velké ploše prohýbá a s telefonem u ucha potom slyším praskání. Vadí mi to a výměnné kryty bych kvůli tomu klidně oželel. Klávesnice Nokie 7610 vypadá na pohled dost podivně, okamžitě jsem si na ni ale zvykl, i na netradiční umístění funkčních tlačítek. K displeji nemám žádnou připomínku, je perfektní, jasný, v mém případě dokonce bez jediného mrtvého bodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nokia 7610 nepřinesla do ovládání mnoho nových prvků, je stejné jako u ostatních telefonů řady Series 60. Jednu drobnost bych ale přesto zmínil. Je to možnost přejít v kontextových nabídkách rychle z první položky na poslední – zdánlivá prkotina, kterou však využívám denně.

Nokii 7610 dobíjím jednou za dva až tři dny. S výdrží jsem po zkušenostech s dalšími chytrými telefony spokojen.

Telefonování a zprávy

Jedním z důvodů, proč používám chytrý telefon, je kapacita adresáře. Nechci si zkrátka vedle Outlooku vést zvláštní ořezaný telefonní seznam a oceňuji, když se mi do mobilu při synchronizaci kromě telefonních čísel dostanou i další důležité informace. Ve velkém seznamu také potřebuji mít možnost rychle vyhledávat postupným psaním jména.

   

Kvalita zvuku Nokie 7610 je průměrná, citlivost na signál si ale netroufnu hodnotit. Pohybuji se v místech, kde nemám problémy s žádným telefonem.

Se zprávami se díky dobré klávesnici pracuje pohodlně, český slovník T9, který píše s háčky a čárkami, mi ale pije krev. Snad dvě ze tří textovek, které posílám, telefon rozdělí do více částí a Nokii bych v takovém případě nejraději zničil. Jsem ale rád za zrychlené vyhledávání příjemců zprávy v seznamu, které bylo dříve hodně pomalé.

   

Multimediální zprávu tu a tam pošlu, s Nokií jsem se ale dlouho nemohl domluvit na nastavení. Aplikace Setting Wizard vytvořila potřebné datové profily, ale ty nefungovaly. Když jsem je později vytvořil ručně, tak ačkoli byly všechny parametry naprosto stejné, MMS se rozjely.

Rád bych také používal vestavěný e-mailový prohlížeč, který si na rozdíl od většiny ostatních modelů Series 60 rozumí i s českými znaky. Brání mi v tom ale množství spamů a virů v mé schránce.

Organizace času a další funkce

Nokii 7610 stejně jako kapesní počítač v případě organizace času moc nepoužívám pro vkládání nových údajů. Z počítače je to mnohem pohodlnější. Telefon je ale výborný nástroj pro sledování agendy: vím, kam jít, a vím, kde a kdy mě čekají. Zato za budík Nokia zaslouží velké pokárání – musím ho nastavovat každý den znovu a znovu.

   

Jednou z často využívaných aplikací v mém telefonu je symbianová kniha jízd Power Car. Zatím sice své jízdy i spotřebu zároveň zadávám do kapesního počítače Palm, ale vážně uvažuji o tom, že bych ho už s sebou přestal nosit.

Až do konce října bude kousek paměti telefonu zabírat i aplikace Lifeblog. Sleduje všechny mé textovky, obrázky a videa, které mi pak v počítači skládá do digitálního deníku.

Mobilní datové přenosy

Přestože pro připojení notebooku k internetu mám samostatný telefon s datovací kartou SIM, i Nokia 7610 našla své využití. Občas se prostřednictvím Agile Messengeru přihlásím na ICQ a z webového prohlížeče NetFront vzdáleně kontroluji MobilManii.

  

Nakonec jsem se skamarádil i s Bluetooth. Musel jsem ale přistoupit na nový způsob komunikace, kterou Nokia v posledních modelech prosazuje. Se sériovým portem je i nadále potíž, jiné aplikace než PC Suite ho nedokážou využít.

Fotoaparát

Megapixelový fotoaparát si užívám. Obrázky přes celou plochu monitoru počítače dělají rozhodně lepší dojem než malé formáty používané jinými fotomobily. Jen kdyby snímky byly ostřejší! Můj kousek bohužel trpí rozostřením v horní části fotografií a s tím nic nenadělám. Kritiku si zaslouží také špatně chráněné sklíčko objektivu na zadní straně mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Koupil bych si telefon znovu?

Nokia 7610 mi i po více než měsíci používání stále vyhovuje. V současné době je to pro mě asi ideální mobil. Pravda, při výběru jsem se nemusel ohlížet na cenu, která je hodně vysoká. Pro mnoho uživatelů, kteří by s tímto mobilem rádi pracovali, to asi bude hlavní důvod, proč ho nekoupit. Pokud bych na cenu bral ohled, byl by mým favoritem Siemens SX1. K Nokii 6600 bych asi nesáhl, ze zcela subjektivních důvodů se mi nelíbí.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oznámkujte svůj telefon

design: 1
 • zpracování: 3
 • klávesnice: 2
 • displej: 1
 • pohodlné ovládání: 1
 • výdrž: 2
 • funkce pro telefonování: 2
 • funkce pro práci se zprávami: 3
 • organizace času: 3
 • mobilní datové přenosy: 2
 • vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • celkové hodnocení telefonu: 2

 • Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů
  Diskuze (15) Další článek: Můj mobil: napište o svém telefonu a vyhrajte (čtenářská soutěž)

  Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens SX1, MOBI, Mobil  Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

  Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

  ** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

  Filip KůželJiří Liebreich
  RobotiSexUmělá inteligence
  Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

  Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

  ** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

  Jan Láska
  TelefonySmartphonyNákup a ceny
  Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

  Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

  ** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

  Martin Chroust
  FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
  Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

  Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

  ** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

  Martin Chroust
  Kompaktní velikostAndroid
  Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

  Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

  ** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

  Martin Chroust
  Nižší třídaStřední třída
  Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

  Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

  ** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

  Karel Kilián
  TipyVyhledávačeGoogle
  Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

  Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

  Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

  Jan Spěšný
  NávodyMobilní aplikace