Můj mobil: Sagem myX-6

(čtenářská recenze) Sagem myX-6 se může pochlubit velkým, kvalitním displejem, integrovaným fotoaparátem a velkou pamětí na obrázky. Jak je s ním spokojen jeden z našich čtenářů?
Můj mobil: Sagem myX-6
Autor: Tomáš Macek

Proč jsem si koupil tento telefon?

Můj starý Sagem MY 3022 pomalu dosluhoval a chtěl jsem zkusit Sagem s barevným displejem. V době rozhodování byl na výběr model myX-5 (256 barev) nebo myX-6 s lepším displejem a více funkcemi, které nakonec rozhodly.

Konstrukce, design, ovládání

Jde o telefon klasické konstrukce, který svým designem vybočuje z produkce Sagemu. Ostatní telefony se pyšní ladnými tvary se spoustou zaoblení, díky němuž skvěle padnou do ruky. Model myX-6 byl proti nim designově velice strohý a nudný a jeho cihlovitý tvar mě zpočátku spíše odradil. Tento nedostatek však telefon vyvážil opravdu špičkovým obrovským displejem s podporou 65 tisíc barev. Displej je skvěle čitelný, podsvícení rovnoměrné a spotřeba energie nízká, takže telefon bez problémů vydrží pět dní při několika SMS a hovorech denně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při prvním použití telefonu mě udivilo, jak jsou jednotlivá tlačítka malá. Počáteční obavy z jejich velikosti ale brzy zmizely, protože i přes nepříliš velké rozměry se na klávesnici píše skvěle a k překlepům nedochází. Pouze lidé se silnými prsty budou mít při psaní a ovládání problémy s tím, že se jim podaří stisknout více kláves najednou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I při nepříliš šetrném zacházení s telefonem musím pochválit mechanické provedení. Výměnné kryty drží jako přibité a hlavně nevržou. Tuto výhodu oceníte zejména když zjistíte, že u nás je opravdu mizivá šance sehnat náhradní kryty. Výhodou je i posuvná krytka fotoaparátu a zdrsněná zadní část telefonu. Klávesnici vévodí velký ovládací kříž, kterému sekundují dvě programovatelné klávesy. Nabídka využívá displej naplno – hlavním položkám jsou přiřazeny velké animované ikony, které zaujmou na první pohled. Ostatní úrovně nabídky jsou již textové. Rychlost menu je dostatečná, jen mě mrzí, že Sagem vypustil číselné zkratky. Nového uživatele myX-6 může zaskočit prohození kláves pro příjem a ukončení hovoru a ovládání programovatelných kláves.

Klepněte pro větší obrázek
Vzhled hlavní nabídky

Telefonování a zprávy

Telefon disponuje uživatelskou pamětí 2,4 MB společnou pro vícepoložkový adresář, MMS, fotky, zvuky, úkoly hry atd. Nevýhodou adresáře je vyhledávání pouze podle prvního znaku. Kontakty lze rozdělit až do 15 skupin s individuálním zvoněním, vibracemi a ikonou.

Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam

Při psaní zpráv a úkolů můžete využít osmijazyčný slovník T9, do kterého můžete vkládat nová slova. Psaní je i přes malé klávesy pohodlné a rychlé. Citelně chybí počítadlo napsaných znaků u SMS. Nechybí samozřejmě podpora MMS. Pro tvorbu MMS nabízí telefon výborně propracované ovládání se spoustou možností vkládání objektů a formátování zprávy. Při tvorbě a odesílání MMS jsem nenarazil na jediný problém. Pouze při příjmu Oskarových MMS byly zprávy divně formátovány. Využít lze samozřejmě i EMS.

Klepněte pro větší obrázek
Psaní textových zpráv • informace o paměti

Funkce pro volání musím ohodnotit jedničkou. Telefon nabízí vše potřebné, někomu by snad mohlo chybět jen blokování vybraných čísel. Jako vždy Sagem exceluje kvalitou zvuku při hovoru i při použití zabudovaného handsfree. Kvalitní zvuk oceníte i při přehrávání polyfonních melodií. Dalším plusem je i přes integrovanou anténu nadprůměrná citlivost na signál.

Organizace času a další funkce

Model myX-6 je první Sagem s podporou těchto funkcí a musím uznat, že zde výrobce rozhodně nezaváhal. Telefon má vše skvěle propracované, takže lze využít třeba kalendář s denním, týdenním a měsíčním pohledem, hlasové úkoly a textové upomínky. Mobil má samozřejmě i další funkce: diktafon, kalkulačku, převodník, časovač, handsfree, hry, infraport a fotoaparát.

Pro hráče nabízí telefon standardně dvě hry. Mobil bohužel podporuje jen technologii In-Fusio, takže nemám žádnou možnost sbírku her obohatit.

Wapový prohlížeč naplno využije displej, k dispozici je dostatek místa pro zobrazení stránek. Zajímavostí prohlížeče je částečná podpora klasického HTML, takže nejsem odkázán jen na wap, ale můžu se pustit i na běžný internet.

Klepněte pro větší obrázek
Organizační funkce

Mobilní datové přenosy

Pro připojení na internet jsem okamžitě ocenil GPRS třídy 10. I při horší kvalitě signálu telefon drží bez problému spojení a nedochází k výpadkům. Nastavení potřebných parametrů pro připojení je díky přehlednému menu hračkou.

Propojení s počítačem je možné realizovat kabelem nebo infraportem. Osobně využívám sériový kabel a všechny programy fungují bez problému. Pro synchronizaci používám dodávaný Wellphone, díky kterému se dá pracovat s kontakty, SMS, kalendářem a úkoly. U tohoto programu ale pozor – několikrát se mu podařilo po synchronizaci smazat některé kontakty z telefonu!

Pro práci s multimédii výborně funguje druhý dodávaný program – My pictures and sounds. Umožňuje obousměrný přesun zvonění, fotek, obrázků a spořičů do počítače a z něj.

Na CD je ještě průvodce pro připojení na internet pomocí GPRS. Díky němu je tato konfigurace otázkou jedné minuty. Programy jsem zkoušel i se starším modelem myX-5 a vše fungovalo stejně skvěle.

Fotoaparát

Fotoaparát umí pořizovat fotky v rozlišení 640 × 480 nebo 128 × 160 bodů. Při focení používám všechny tři extra módy, jež fotoaparát nabízí: focení v interiéru, exteriéru a při nedostatku světla. Osobně občas využiji i samospoušť a čtyřnásobný digitální zoom. Sagem vyniká při následné úpravě fotografií, fotky můžete ořezávat, vkládat do nich rámečky, obrázky, měnit sytost, hrát si s ostrostí, solarizací apod. Výsledná fotka pak může vypadat úplně jinak než vyfocený originál. Vynikající je možnost přidat ke každému člověku v adresáři jeho fotografii.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka fotoaparátu a galerie obrázků

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon mám již téměř rok a musím říci, že bych neměnil. Sice mi chybí třeba předchozí skvělý způsob vyhledávání v kontaktech, informační LED dioda a občas Bluetooth, ale zjistil jsem, že se obejdu i bez toho. Určitě bych koupi telefonu doporučil všem, kdo chtějí mít mobil s kvalitním displejem a podporou multimédií. Za dobu používání se vyskytl jediný technický problém u doručenek pro SMS, ale ten hravě vyřeší oficiální update firmwaru telefonu.

Hodnocení

 • Design: 3
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (8) Další článek: Oskar převléká obchody a mění styl prodeje

Témata článku: Sagem, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sagem myX-6, Mobil, Výsledná fotka, MOBI, Skvělý způsob, Hlavní položka, Dodávaný program


Určitě si přečtěte