Můj mobil: Siemens MC60

(čtenářská recenze) První mobilní telefon s vestavěným digitálním fotoaparátem nese označení MC60. Nestal se však příliš populární, hlavně vinou nepohodlné klávesnice.
Můj mobil: Siemens MC60

Autor: Petr Heller

Proč jsem si koupil tento telefon?

Telefon vlastním asi čtvrt roku. Dostal jsem se k němu spíše nedopatřením prodejce, který zapomněl na moji objednávku GPRS modemu. Byl jsem proto nucen zvolit jinou alternativu, jak připojit počítač přes GPRS k internetu. Moje požadavky byly jasné: nízká cena a kvalitní připojení. Nakonec jsem sáhl po Siemensu MC60 a vůbec toho nelituji.

Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce, design, ovládání

I když design je to poslední, co na mobilech hodnotím, přiznám se, že model MC60 na mě ihned zapůsobil. Klávesnice tvaru X je nepřehlédnutelná, odstíny šedi dodávají mobilu kovový lesk. I když jsou klávesy rozmístěny v podstatě stejně jako u jiných modelů, chvilku mi trvalo, než jsem si na ně zvykl. Ten netypický tvar způsobuje jakoby optický klam a já jsem měl při stisku klávesy dojem, že to není „ta pravá“. Po několika hodinách používání jsem si ale zvykl a nyní mi už trochu rozdílná ergonomie vůbec nevadí.

Výměnné kryty jsem si nikdy nekoupil, a tak bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit jejich vrzání a pevnost. Mobil mám ve velmi těsném transparentním pouzdře, které konstrukci mobilu rozhodně zpevňuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Integrovaná paměť má jen necelé 2 MB, ale podle návodu, který jsem našel na internetu, se dá zvýšit skoro až na 4 MB (za cenu ztráty slovníku T9).

Největší výtku mám k displeji. Pasivní displej má rozlišení 101 × 80 bodů a zobrazí čtyři tisíce barev. Pokud je ale den jen trochu slunečný, nic na něm prostě neuvidíte i při největším možném podsvícení. Zkoušel jsem různě regulovat i kontrast, ale výsledek je stále podprůměrný. V extrémních případech musím displej stínit rukama, abych alespoň něco viděl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Zprávy se dají na mobilu psát celkem pohodlně, to stejné mohu říci o tvorbě MMS, které jsou těsně spjaty s vestavěným fotoaparátem. Seznam má kapacitu sto čísel, což mně dostačuje. Položky mohu roztřídit do osmi kategorií. Ke každému číslu lze navíc nastavit i obrázek volajícího a pro dvacet čísel mohu nahrát příkaz pro hlasové vytáčení. V seznamu je vyhledávání možné pouze podle prvního znaku. Pro někoho může být užitečný integrovaný seznam telefonních předvoleb do několika desítek států.

Citlivost na signál je slušná. Signál vypadne, až když je síť skutečně nedostupná. I při jedné čárce (z pěti možných) lze s mobilem skoro bez problémů volat. Při volání je možné aktivovat hlasité handsfree.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní seznam • psaní textovky

Organizace času a další funkce

Vzhledem k tomu, že vlastním jednoduchou databanku s QWERTY klávesnicí, funkce pro organizaci času příliš nepoužívám. Siemens MC60 má ale vzhledem ke své cenové kategorii poměrně hezky udělaný kalendář. Jediný nedostatek vidím v tom, že den, u kterého mám poznámku, je v kalendáři jen velmi slabě zvýrazněn a snadno se přehlédne. V mobilu můžete navíc používat budík, kalkulačku, přepočet kurzů, stopky a odpočítávání.

V mém modelu byla navíc jedna akční hra Contest Arena, hra s obrázky a editor obrázků. Díky podpoře technologie Java si seznam aplikací můžete jednoduše rozšířit. Na mém mobilu ale javové aplikace běhají velmi pomalu, Contest Arena se v podstatě nedá vůbec hrát. Pohyby postaviček jsou sekané, často dochází i k několikasekundovým pozastavením hry. A není nic horšího, než když víte, že na vás střílí nepřítel a vy se nemůžete ani hnout…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • seznam upomínek • budík, jak jsme na něj u Siemensu zvyklí

Mobilní datové přenosy

Telefon používám hlavně pro mobilní datové přenosy přes GPRS a potřebuji tedy rychlé připojení. Siemens MC60 mi poskytne GPRS třídy 8 (4+1) a vzhledem k tomu, že v místě mého bydliště používá GPRS jen málo lidí, je připojení velmi kvalitní a já tak mohu dosahovat rychlosti až 5 kB/s. Telefon nemusím takřka nikdy restartovat a výpadky sítě jsou také minimální. Při stahovaní dat ale telefon ovlivňuje reproduktory počítače a ty vydávají rušivý chraplavý zvuk. Zkoušel jsem je odstínit, ale nepomohlo to. Jediná možnost je mít reproduktory vypnuté. Další věc, která mi doslova leze na nervy, je občasné vypínání telefonu při nadměrné práci s internetem. Zdá se, že počítač nestačí přes USB napájet telefon a zároveň dobíjet baterii, a tak se mobil vypne. Tento neduh ale připisuji spíše počítači.

Pro neomezené wapování se jinak mobil výborně hodí. Písmena jsou na displeji velká a i obrázky celkem pěkně vypadají – před spaním ho používám místo knížky. Posouvání stránky je po řádcích, jistě bych uvítal po stránkách. Jinak nemohu v oblasti datových komunikací mému mobilu nic vytknout. Za tři měsíce jsem již stáhnul skoro 3 GB dat.

Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát patří mezi průměrné telefonní fotoaparáty a nijak nevybočuje. V rozlišení 352 × 258 bodů sice nijak závratné fotografie nepořídíte, ale pro MMS to bohatě stačí. Pro vložení fotky do MMS stačí jen tři stisknutí jediného tlačítka a ememeska s vaší fotkou už putuje k příjemci. Fotka kupodivu vypadá lépe v počítači než na displeji telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foťák má standardní možnosti • na displeji nevypadají obrázky příliš dobře

Koupil bych si telefon znovu?

I když jsem se k telefonu dostal víceméně omylem, považuji ho za nejlepší ve své cenové kategorii. Přestože nepreferuji nějakého výrobce ani značku, o kvalitě mobilního telefonu Siemens MC60 jsem se přesvědčil – až na nedostatky displeje a pomalé Javy. Pokud bych chtěl využívat všech vlastností dnešních mobilních telefonů, sáhl bych asi po lepším modelu (např. CX65), ale pro připojení k internetu bych ho neváhal koupit znovu.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 5
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 3
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (16) Další článek: Neznámé funkce Bluetooth

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens MC60, MOBI, Jediný nedostatek, Kvalitní připojení, Mobil, Kovový leskGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

V polovině minulého století se naplno rozjel souboj o zkrocení laserových paprsků. Jako prvnímu se to podařilo Theodoru Maimanovi, který by v červenci oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Jan Spěšný
Osobnosti vědy a technikyLaser
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Hmotnost pod 12 kg je u běžných kol považována za skvělou, u elektrokol pak patří do říše snů. Těch zajímavostí je však na Eeyo 1s ještě více, rovnou ale upozorním, že není pro každého.

Jiří Kuruc
ElektromobilitaCyklistikaTesty
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10