Můj mobil: Siemens ME45

(čtenářská recenze) Siemens ME45 je odolná varianta manažerského modelu S45. Mobil by měl vydržet hrubé zacházení, občasné pády nebo koupel v louži. Sice už něco pamatuje, ale je stále oblíbený.
Můj mobil: Siemens ME45
Autor: Lubomír Šťastný

Proč jsem si koupil tento telefon?

Telefon jsem zakoupil zhruba před rokem a půl, čekal jsem totiž na přijatelnou cenu. Ale hlavními důvody pro koupi byla přítomnost kalendáře a fakt, že přístroj má zvýšenou odolnost proti vodě, prachu a otřesům. Zkrátka mi padl do oka jak po stránce vzhledu, tak i po stránce funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Na konstrukci jsem nalezl pouze jedno velké minus – kryt baterie totiž nedoléhá a servis mi to jako reklamaci neuznal. Důsledkem toho se pod displej už dostalo pár zrnek prachu, naštěstí jen velmi malých. Displej je malinko zapuštěn, tudíž na něm zatím nemám viditelné škrábance. Ovšem nějaký tvrdší plast bych jen uvítal. Velkou výtku bych dále směřoval na gumovou krytku, která chrání konektor. Telefon nosím většinou po kapsách, a tak je krytka už tak odřená, že každou chvíli čekám, až se rozpadne.

S baterií jsem dosud spokojen, i když výdrž klesla ze šesti dnů na 3–4 dny. Telefon na noc nevypínám, podsvětlení displeje přes den ano, vibrační vyzvánění mám zapnuté. S klávesnicí jsem také spokojen, i když je poměrně tužší a občas nějaký ten překlep udělám. Ovšem nelíbí se mi, že musím potvrzovat odblokování klávesnice, jen mě to zdržuje. Na ovládání se mi ale velice líbí možnost přiřadit určitou funkci tlačítkům 2 až 9. Nemusím tak procházet nabídku přístroje, stačí příslušné tlačítko chvíli podržet.

Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Zde bych měl jednu výtku, zvuk sluchátka mohl být hlasitější. Adresář na 500 míst mi postačuje. Kontakty uložené na kartě SIM pak mám jen jako zálohu. Práce se zprávami je také bez problémů, můžu poslat někomu, kdo vlastní telefon s podporou EMS, i obrázek, melodii či animaci. Jen mi vadí, že po přečtení SMS telefon nenabídne smazání, ale pouze archivaci, mazat musím trošku zdlouhavě přes nabídku Možnosti. Nedomyšleností je nechtěné zmáčknutí červeného tlačítka při rozepsané zprávě – text zmizí a je třeba ho napsat znovu.

Organizace času a další funkce

Jak jsem zmínil v úvodu, telefon nabízí kalendář. Kapacita 50 položek mi zatím bohatě postačuje. Jen nechápu, proč při zadávání nového záznamu nabízí kalendář i nastavení konečného času. Když totiž začne nějaká upomínka vyzvánět a zmáčknu kterékoli tlačítko kromě Vypnout a Pauza, telefon už na danou upomínku neupozorní, i kdyby byl nastavený konečný čas třeba za hodinu po začátku upozornění. Stejně se chová i budík. Zmáčknu tlačítko na numerické klávesnici a už se neozve. Proto nastavuji buzení raději současně v budíku i kalendáři.

Hry jsou v telefonu dvě, ale brzy mě omrzely, jelikož jsou dost pomalé a bez nápadu. Škoda, že nejdou smazat. Stopky a odpočítávání jen vítám, často totiž obě funkce využívám. V telefonu mi ale chybí Java, ICQ bych opravdu využil.

Paměť telefonu

Paměť telefonu zastává pevně zabudovaná multimediální karta o kapacitě 348 kB. Zde bych osobně na kapacitě nešetřil. Sem se archivují SMS, ukládají obrázky formátu BMP, melodie formátu MID, animace a nahrávky diktafonu (při prázdné paměti můžete nahrát až tři minuty).

Přístroj jsem zakoupil společně s datovým kabelem. Pomocí programu Siemens Data Exchange Software tak můžu snadno spravovat nebo zálohovat obsah multimediální karty. Pokud si nahraji telefonní hovor, tento program ho dokáže konvertovat do formátu WAV. Wapový prohlížeč pak umí zobrazit soubory formátu TXT bez diakritiky, a proto není těžké si do mobilu nahrát třeba tahák do školy. Pro zálohování adresáře a kalendáře je ale nutné použít Siemens QuickSync Software. Instalační soubor má bohužel téměř 14 MB. Zálohování pak probíhá s programem Microsoft Outlook. To mě mrzí asi ze všeho nejvíc, jelikož Outlook nemám, nepoužívám a stále jsem ještě nenašel způsob, jak zálohovat adresář a kalendář jednodušeji a pohodlněji. Kartu je nutné občas naformátovat, neboť jak se soubory ukládají, mění a mažou, celková velikost paměti se z oněch 348 kB pozvolna zmenšuje.

Mobilní datové přenosy

Infraport moc nevyužívám. Je ale zajímavé, že se mi pomocí něj nepodařilo vyměnit vizitky s Nokií 6310i. Siemens ME45 místo příjmu jen divně zabručel a vypnul se. Obráceně ale přenos proběhl bez problémů. GPRS funguje, jak má, ale na internet se takto nepřipojuji a wap využívám jen zřídka.

Koupil bych si tento telefon znovu?

Ne tak docela. Není to vůbec špatný telefon, ale dnes bych se rozhodoval mezi modely CX65 a M65.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (48) Další článek: Motorola Razr V3: žiletka za dvacet tisíc

Témata článku: Siemens, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens ME45, MOBI, MobilSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Švýcarské hodinky, jaké jste neviděli. Mají neomezenou výdrž a vyrábí se ručně z mořského odpadu

Švýcarské hodinky, jaké jste neviděli. Mají neomezenou výdrž a vyrábí se ručně z mořského odpadu

** Mají velký solární panel, díky kterému se nabíjejí i z domácí žárovky ** Chlubit se mohou ruční švýcarskou výrobou ** U základní verze byl použit recyklovaný plast z oceánu

Martin Miksa
Solární nabíjeníChytré hodinkyKickstarter
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Do elektronického válčení se zapojí i dělostřelectvo. Bude odpalovat prostředky elektronického boje

Do elektronického válčení se zapojí i dělostřelectvo. Bude odpalovat prostředky elektronického boje

** Význam elektronického boje pro moderní válčení stále vzrůstá ** Američané pracují na tom, aby se na něm mohlo podílet i klasické dělostřelectvo ** Prostředky elektronického boje by pak bylo možné odpalovat pomocí dělostřeleckých systémů

Stanislav Mihulka
VojenstvíTechnologie
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10