Můj mobil: Sony Ericsson T230 (vs. Nokia 3310)

(čtenářská recenze) Sony Ericsson T230 je nejlevnější současný mobil této japonsko-švédské značky. Čtenářská recenze jej porovnává s jednou z nejúspěšnějších Nokií, modelem 3310.
Můj mobil: Sony Ericsson T230 (vs. Nokia 3310)

Autor: Jan Jurásek

Před rokem jsem si pořídil nový telefon Sony Ericsson T230 s tím, že povýším ze starší Nokie 3310. Barevný displej, foťák, wap, vícepoložkový seznam – to byla řada jasných výhod, ale v průběhu používání se objevilo i mnoho záporů.

Velikost, hmotnost

Pokud oba telefony srovnám, v této kategorii s přehledem vítězí Sony Ericsson T230 (101 × 44 × 19 mm, 79 g) oproti Nokii s rozměry 113 × 48 × 22 mm a hmotností 133 g. Sony Ericsson T230 tedy vede 1:0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej

Nokia má černobílý displej o rozměrech 31 × 21 mm. Sony Ericsson má displej prakticky stejně velký (30 × 24 mm), ale má oproti Nokii velkou výhodu v tom, že jeho displej je barevný. U rozlišení už ale tak velká shoda nepanuje. Displej Nokie má rozlišení 84 × 48 bodů, Sony Ericsson má výrazně navrch s rozlišením 101 × 80 bodů. Čitelnost obou displejů ve tmě je bezproblémová. Při ostrém slunci už je to ale horší, Nokia má mírně navrch. V této kategorii však vítězí opět Sony Ericsson T230, skóre je tedy 2:0.

Klepněte pro větší obrázek 

Klávesnice, psaní SMS

Nebojím se říct, že Nokia 3310 má rozložení kláves prakticky ideální. SMS se píší jednou rukou bez problémů, přehmátnout se je prakticky nemožné. Ovládání Sony Ericssonu je oproti Nokii o třídu horší. Psát SMS jednou rukou téměř nelze, protože klávesnice je umístěna příliš dole. Při prací s ní v kombinaci s úzkými tlačítky, která jdou navíc těžko mačkat, vás za chvíli bude bolet ruka. Lze to vyřešit, uchopíte-li telefon do levé ruky a pravou budete psát, nebo si k telefonu připojíte přídavný foťák. Potom už SMS napíšete ve větším komfortu.

Klepněte pro větší obrázek 

Oba telefony podporují T9, takže by psaní SMS mělo být bezproblémové. Záměrně píšu „by mělo být“. U Nokie jsem za celou dobu používání nenarazil na zásadní problém s T9. U Sony Ericssonu je tomu právě naopak. Telefon sice podporuje diakritiku a umožňuje ji vypnout, ale i při vypnuté diakritice se ve slovech objevují písmena „i“ nebo „a“ s obrácenou čárkou. Navíc T9 u Sony Ericssonu je nehorázně pomalá ve srovnání s Nokií.

Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson T230 má ale zase velkou výhodu v podobě šedesáti pozic pro SMS ve vnitřní paměti telefonu. Nokia se musí spolehnout pouze na kapacitu karty SIM. V této kategorii vzhledem k naprosto bezproblémovému psaní SMS boduje Nokia, stav je tedy 2:1.

Telefonní seznam

Nokia nemá žádnou vnitřní paměť na telefonní čísla, uživatel se musí spolehnout pouze na kapacitu karty SIM. Sony Ericsson T230 zde boduje s 250 položkami ve vnitřní paměti, telefon má navíc 1 MB sdílené uživatelské paměti. Ke každému jménu v seznamu lze přiřadit číslo mobilního telefonu, telefon domů, telefon do práce a e-mail. Záměr je to sice hezký, ale co když má kamarád dva operátory a tedy dvě mobilní čísla? Za telefonní seznam ale dávám Sony Ericssonu bod, skóre je tedy 3:1.

Telefonování

Oba telefony umožňují odlišit volajícího zvoněním. Vyzváněcí a plně nastavitelné profily má pouze Nokia. Sony Ericsson má jen dva režimy: normální a tichý. Normální režim nabízí dvaatřicetihlasé polyfonní vyzvánění, tichý režim pouze vibruje. Pokud bych srovnal vibrace Sony Ericssonu a Nokie, na plné čáře vítězí Nokie, jejíž vibrace jsem nikdy nepřehlédl.

Nokia navíc nabízí hlasové vytáčení. Sony Ericsson má zase hlasový záznamník a pípání po určitém časovém úseku při telefonování. Čistota hovoru je u Sony Ericsson horší a mám také zkušenosti s krátkodobými výpadky hovorů u T230. Po dlouhém zvažování, komu dát v této kategorii bod, jsem se rozhodl pro Nokii, stav je tedy 3:2.

Uložení SIM

U Sony Ericssonu je vkládání karty SIM poměrně jednoduché, vyjmutí už je mnohem horší. U Nokie je obojí bez problémů. Sony Ericssonu musím vytknout citlivost na polohu SIM. Ze začátku stačilo i zapojení kabelu do telefonu nebo větší otřes a T230 zkolabovala, objevila se hláška „SIM karta odpojena, vypněte prosím telefon“. U Nokie se mi toto nikdy nestalo, ani když mi Nokie spadla omylem ze stolu, nebo vypadla z kapsy a projela se dva metry po asfaltu. Proto dostává další bod a vyrovnává na 3:3.

Klepněte pro větší obrázek

Hry

Zde má navrch opět T230, a to díky barevnému displeji. Automobilové závody V-Rally 2 nemají chybu, druhá hra DeepAbyss je klasická chodička, která není příliš povedená. Sony Ericsson T230 také umožňuje stahování her přes wap, proto zvyšuje na 4:3.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální fotografie, MMS

Sony Ericsson T230 nenabízí integrovaný foťák, ale je možnost ho připojit přes adaptér. Vkládá se i odnímá kolébavým způsobem, není potřeba větší síly. Ovládací program na focení se aktivuje otevřením foťáku, případně stisknutím tlačítka na boku foťáku po odsunutí ochranného krytu. Rozlišení fotoaparátu je 640 × 480 bodů s možností nastavení nižšího rozlišení. Fotky se ukládají ve formátu JPG. Můžete zoomovat, vkládat různé efekty (srdíčka, žlutou svítící žárovku apod.), vyvažovat bílou barvu a obrázek odeslat pomocí MMS nebo e-mailem. Přesun fotografie z foťáku do telefonu trvá poměrně dlouho, ale i tak má Sony Ericsson další bod, skóre je 5:3

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Mohlo by se zdát, že čím novější telefon, tím je lepší, ale výše uvedené srovnání ukazuje, že to není až tak jednoznačné. Sony Ericsson T230 má hodně multimediálních funkcí a prodává se za nízkou cenu, ale na druhou stranu je příliš pomalý. Nokia 3310 je spolehlivý telefon, ale pro dnešní moderní svět je již zastaralý, i když na klasické psaní SMS a telefonování bohatě stačí. Pokud by Nokia převlékla svůj model 3310 do moderního kabátu, byla by to sázka na jistotu.

Hodnocení Sony Ericssonu T230

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 1–2
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 1–2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 3
 • Organizace času: 3–4
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 2–3

Podrobné informace k Sony Ericssonu T230 najdete v katalogu mobilů


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (26) Další článek: T-Mobile představil mini-komunikátor MDA Compact

Témata článku: Ericsson, Nokia, Sony, Sony Ericsson, Ericsson, Ostatní, Nokia 3310, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson T230, Mobil, Uvedené srovnání, Eri, Son, MOBI, Moderní kabát, Spolehlivý telefon, Přídavný foťák, Moderní světSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Hra vyjde kromě velkých platforem i na přenosné konzoli Nintenda.

Michal Maliarov
Sonic FrontiersSonicVideo
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída