Muž okradl Apple o milion dolarů. Firma na to přišla až po letech

Jeden člověk proti obří korporaci. Taková situace byla v případě jednoho číňana, který emigroval kvůli studiu do USA. Přestože zde získal magisterský titul, který mu pomohl k místnímu zaměstnání, Haiteg Wu chtěl více. Rozhodl se tedy postavit té největší firmě světa - Applu. Přestože se může zdát, že jeden člověk proti takovému kolosu nic nezmůže, číňan přesto vymyslel způsob, jak si z velkých peněz Applu něco tajně ukousnout.

Realizoval tedy propracovaný plán, do kterého zapojil svou rodinu i kontakty v domovské Číně. Vše spočívalo v důvěryhodném falšování součástek, které si  nechal zasílat z Hong Kongu. Nutné však bylo k nim vytvořit taková sériová čísla a IMEI, která odpovídala těm skutečným. 

Podvod se součástkami

Když se zadařilo, Wu už jen se svými společníky vždy kontaktoval Apple, že má vadný produkt, na kterém je poškozená některá konkrétní součástka a požadoval od firmy výměnu. Apple zboží ochotně vyměnil za nové - originální, které pak posílal zpátky do Číny, kde je prodával. 

Ačkoliv se může zdát, že podobný scénář nemůže mít dlouhé trvání, jelikož korporace jako je Apple musí mít pokročilý systém kontroly kvality a podobné podvody by měla rychle odhalit, v tomto případě to podvodníkům procházelo zhruba 3 a půl roku. Za tuto dobu od Applu ukořistili originální součástky v hodnotě více než 1 milionu dolarů (přes 20 milionů korun). 

Navzdory dlouhé době byl však nakonec odhalen a zatknut, a to už v roce 2019. Od té doby byl ve vazbě za spáchání poštovního podvodu. Muž se o rok později ke všemu přiznal. Až nyní jej však soud odsoudil k 26 měsícům vězení, ovšem ty už si mezitím stihl ve vazbě odsedět, takže ke svobodě už mu chybí jen uhradit škodu ve výši 987 tisíc dolarů.

Apple iPhone s neprůstřelnými zády:

Zdroj: Apple Insider

Diskuze (2) Další článek: Vodafone nahradil konzultanty automatem. První samoobslužnou prodejnu najdete v Praze

Témata článku: Apple, , , , , , , , , F +, Hong Kong, IMEI, Dolar, Korporace, Apple insider, Součástka, Studium, Zaměstnání, Rodina,