My mažeme TikTok, Kreml musí zahodit rovnou celé iPhony. Jsou prý moc „západní“

Zatímco na západním světě přibývají zákazy používání čínské sociální sítě TikTok, kvůli obavám, že skrze ní unikají data do Číny, ruská vláda se také ponořila do diskuze o bezpečnosti technologií. Jde na to ale z odlišné strany. Rozhodla se zakázat iPhony, které nově nebudou smět používat určití zaměstnanci Kremlu.

S odkazem na ruský deník Kommersant o tom informuje agentura Reuters. Podle ní se zákaz bude týkat zaměstnanců ruské vlády, kteří se budou podílet na přípravách prezidentských voleb, jež jsou naplánované na příští rok. Server The Register uvádí, že opatření bude vztaženo i na státní zaměstnance z oblasti IT a telekomunikací. 

Zákaz oznámil na nedávném semináři, věnovaném ruské domácí politice, první zástupce šéfa prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko. Podle něj jsou iPhony příliš náchylné k údajnému odposlouchávání ze strany západních tajných služeb. Všichni dotčení zaměstnanci se chytrého telefonu od Applu musí zbavit do 1. dubna. 

„Buď ho vyhoďte, nebo ho dejte svým dětem,“ doporučovali představitelé Kremlu během diskuze svým zaměstnancům, píše Kommersant. 

Vhodnou náhradou je podle Kremlu buď zařízení s Androidem, jakýmkoliv čínským operačním systémem nebo ideálně telefon s ruským operačním systémem Aurora. Vybraní zaměstnanci podle deníku dostanou nový telefon přímo od vlády.

Pořídit nový iPhone v současnosti v Rusku oficiální cestou není možné. Apple patří mezi firmy, které tu své produkty po vypuknutí invaze na Ukrajinu přestaly prodávat. To ale neznamená, že neexistuje žádný způsob, jak se k telefonu dostat. V zemi nadále bují paralelní dovoz, kdy zboží do Ruska putuje z třetích zemí, byť k tomu výrobci nedali souhlas. Ruská vláda tuto praktiku loni zlegalizovala. 

iPhone zřejmě používá dokonce i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, známý odpůrce Západu. Na loňském summitu zemí G20 se nechal vyfotit s iPhonem a Apple Watch na ruce. Na něj se ale zákaz teoreticky vztahovat nebude, neboť je představitelem zahraniční politiky, nikoliv domácí.

Sám mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotaz agentury Reuters o zákazu mluvit příliš nechtěl. Vzkázal, že žádný chytrý telefon v zásadě není bezpečný a neměl by být používán pro vyřizování oficiálních záležitostí. V minulosti Peskov uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin žádný chytrý telefon nemá. 

Diskuze (7) Další článek: Bezdrátová sluchátka Nothing Ear (2). V hlavní roli individuální přizpůsobení, transparentní design zůstává

Témata článku: Apple, , , , , , , , Zaměstnanci, Reuters, Kreml, Západ, Ruská vláda, Vladimir Putin, Zákaz používání, Zákaz, Kommersant,