MyMO a Easy5: jednodušší telefon není (recenze)

Jak naučit ovládat mobilní telefon devadesátiletou babičku nebo pětileté dítě? S vhodným telefonem je to hračka. Takovým je ultrajednoduchý mobil Easy5 pro důchodce nebo MyMO pro předškolní děti.
MyMO a Easy5: jednodušší telefon není (recenze)
Kapitoly článku

Rychlé odkazy
 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Mobilní telefony byly ve svých počátcích velké a hloupé přístroje, které byly schopny pouze přijímat a vytáčet telefonní hovory. Na vymoženosti moderní doby, jako jsou například textovky, MMS nebo mobilní internet jsme ani nemysleli. Tito předci moderních mobilů však měli také své výhody, které přicházejí ruku v ruce s obrovskými rozměry těchto přístrojů. Velké rozměry totiž poskytují dostatek prostoru pro velká tlačítka.

Tak trochu, jako pohled do minulosti, ale současně také jako vyhlídka do ztřeštěné budoucnosti, působí dvojice dnes testovaných telefonů: dětského mobilu MyMO a mobilu pro starší Easy5. Každý z nich míří do jiné cílové skupiny, ale oba jsou si svým konceptem velmi podobné.

Potřebujeme je?

Myšlenka mobilních telefonů specializovaných na určitou část uživatelů není příliš nová, ani převratná – vždyť současné chytré mobilní telefony lze zařadit do stejného rance telefonů úzce zaměřených na určitou oblast. V tomto případě na manažery a cestující profesionály. Ovšem zaměření na předškolní děti je novinkou, stejně jako velmi zjednodušený telefon určený seniorům.

Potřebují ovšem tyto skupiny obyvatel vůbec nějaký mobilní telefon, natož specializovaný přístroj, který především v případě dětí brzy přestane postačovat a budete jej muset nahradit mobilem plnohodnotným? Mnoho rodičů bude totiž klidnější v případě, že budou mít možnost dovolat se svým potomkům třeba do školky na pískoviště. Také dítě může mít čas od času potřebu zavolat některému z rodičů nebo si přivolat pomoc v některé z nouzových situacích.

Mnoho seniorů se mobilním telefonům brání spíše ze strachu. Obávají se omylu při vytáčení telefonního čísla, navíc pro mnoho z nich jsou displeje současných mobilů bez použití brýlí nečitelné a logika systému menu je často mimo jejich chápání. Ideální telefon pro tuto skupinu telefonistů tak bude přiměřeně velký, bude mít obrovská tlačítka a skvěle čitelný, popřípadě vůbec žádný displej.

Easy5

Jednoduchý telefon Easy5 se tvarem podobá klasických mobilům. Tělo přístroje je vyrobeno z kombinace plastů různých barev, které jsou kombinovány s elegantními chromovými doplňky. Telefonní vzhled podtrhuje také špalík. Celou přední stranu přístroje zabírá pětice velkých číselných tlačítek, mezi kterými dominuje řídící klávesa s ikonou stylizovaného zeleného sluchátka. Ta slouží společně se svou červenou kolegyní k přijmutí nebo odmítnutí příchozího hovoru. Číselné klávesy odpovídají jednotlivým volbám telefonního seznamu a protože je kláves pouze pět, nemůžete se s telefonem dovolat mimo tato přednastavená čísla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šest tlačítek stačí, jen musí být velká

Na levém boku telefonu je umístěno titěrné dvojtlačítko určené pro regulaci hlasitosti vyzváněcích tónů nebo telefonního hovoru. Velikost tlačítek a především jejich nepoměr s ostatními klávesami je pochopitelná, telefon si jednou nastavenou úroveň hlasitosti zapamatuje a pak ji není třeba měnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrovská pryžová tlačítka jsou dobře rozpoznatelná hmatem • úzké tlačítko pro regulaci hlasitosti

Lithium Iontový akumulátor je ukryt pod tenkou plastovou skořepinou na zadní straně telefonu. Plně nabitý akumulátor udržel při našich testech telefon v pohotovosti více než šest dní nebo tři hodiny hlasového hovoru. Dobití akumulátoru na plnou kapacitu trvalo dvě a půl hodiny. SIM karta se vkládá do slotu umístěného pod baterií. V horní části telefonu najdete také praktické poutko na šňůrku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj je docela malý

Telefon podporuje polyfonní vyzvánění, každému z pěti čísel lze přiřadit jinou melodii. Klávesnice je rovnoměrně podsvícena, stavové světélko najdete také pod stříbrnou čočkou ve spodní části telefonu.

Telefon neobsahuje žádnou vnitřní paměť pro jakékoli položky, nepamatuje si přijaté textové zprávy, historii volání ani položky telefonního seznamu. Jste tedy plně odkázání na telefonní seznam na kartě SIM. Před vložením SIM karty ji nejdříve musíte vložit do běžného mobilního telefonu a především vypnout ochranu PIN kódem. Pak musíte do telefonního seznamu uložit pětici čísel, která budou odpovídat jednotlivým tlačítkům telefonu. Na SIM kartě můžete mít uloženo libovolné množství kontaktů, ovšem aby telefon věděl, která čísla má použít, musí být uložena ve speciálním formátu. Před kontakty, které chcete přiřadit klávesám s číslicemi totiž musíte přidat číslici odpovídající popisu na tlačítku; správné záznamy tak budou vypadat: 1domu, 2dcera a podobně. Pokud v seznamu použijete stejnou číslici několikrát, telefon použije první z nich.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Že už se anténa "nenosí" vaší babičku zřejmě nebude zajímat • baterie pod zadním krytem • v balení najdete handsfree

Pouze pět dostupných telefonních čísel je pro cílové uživatele dostatečných. Jako nouzovou variantu pro možnost volby jakéhokoli čísla je možné jednomu tlačítku rychlé volby přiřadit telefonní číslo asistenční služby mobilního operátora.


V druhé kapitole se podíváme na dětský mobil MyMO

Témata článku: Telefon, Následující jméno, Světélko, Vyhlídka, Nen, Nešťastné řešení


Určitě si přečtěte