Mymo: dětské mobily jsou už i v Evropě

Otázku mobilních telefonů pro ty nejmenší nesmíme brát na lehkou váhu. Na asijských trzích se jich v poslední době ukázala celá řada a pomalu začínají pronikat i do Evropy. Jedním takovým je GSM mobilní telefon Mymo.
Mymo: dětské mobily jsou už i v Evropě

Malé děti předškolního a časně školního věku nepatří mezi nejspolehlivější. Dokáží se kdykoli zapomenout u kamaráda či na prolézačkách a nešťastný rodič poté trne doma strachy, zda se jeho ratolesti nepřihodilo nic zlého. "Kdyby tak měl ten Pepíček mobil", posteskne si často nejeden z nich.

Jaký mobil pro vaše dítě?

Jenže jaký mobilní telefon pořídit dítěti, řekněme mezi čtvrtým a devátým rokem věku? U dětí starších na tento problém zřejmě nenarazíme, protože náctiletý jedinec si již sám řekne, s jakým mobilním telefonem bude tím nejlepším borcem v celé třídě. U dětí mladších je to však problém. Kupovat jim úplně nový mobilní telefon nebude zrovna nejvhodnější, nepomůžeme si ani přenecháním staršího, byť ještě funkčního přístroje. Ten totiž zřejmě bude mít ovládání a funkce, které šestiletému školáku bezpečně zamotají hlavu. Obtížně se také kontroluje výše účtu, protože většina těchto starších mobilů neobsahují takzvaný rodičovský zámek. Tato funkce dokáže povolit odchozí hovory z telefonu jen na určitá, předem definovaná čísla. Ale nemusíme být smutní, ani mnoho současných mobilů tuto funknci nezvládá.

V anketě Nejlepší mobil 2004 se na předních místech v kategorii Mobil pro rodinu a děti umístily tyto telefony:

Telefon

1.

 Nokia 3100

2.

 Nokia 3510i

3.

 Siemens M55

4.

 Nokia 3310

5.

 Sony Ericsson T230

Řešení se však naskýtá v podstatě samo: chtělo by to speciální a dostatečně jednoduchý mobilní telefon, který by vydržel i hrubé zacházení (tedy outdoorový), byl by dostatečně dětský (tedy pastelově barevný s kreslenými postavičkami) a přitom by jeho možnosti volání byly omezeny pouze na několik přednastavených čísel. A když k tomu všemu přidáme ještě možnost sledovat polohu dítěte přes internet, dostaneme telefon dětský mobilní telefon Mymo britské společnosti MYMOshop.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tímto telefonují mnohé asijské děti - společný produkt firem DDI, Kyocera a Toyota s označením AP-K303T

Mymo není hračka

Podobných dětských mobilů jsme již tady pár měli, ovšem Mymo je v některých ohledech pro naše účely nejvhodnější. Především se jedná o první, a podle našich informací prozatím jediný telefon této kategorie určený pro evropské sítě GSM, tudíž jej lze používat také v naší republice. Takže asi takhle: Mymo je duální mobilní telefon, jehož rozměry jsou 87.5 x 59 x 21.8 milimetrů. Položíte-li telefon s baterií na váhu, její ručička se zastaví na velmi příjemné hodnotě šedesáti gramů. Běžně dodávaná Lithium-Iontová baterie nabízí kapacitu 550 mAh, což postačuje pro dvě až čtyři hodiny telefonního hovoru nebo až pro sto hodin pohotovostního režimu, tedy horší průměr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dětem je tento telefon ušitý přímo na míru • "klučičí" barevná varianta • "holčičí" barva musí být růžová

Displej u Myma nehledejte, nemá jej. Místo displeje vévodí horní části přístroje průhledná snímatelná čočka, pod kterou můžete umístit libovolný obrázek: třeba oblíbeného Pokémona či fotografii vašeho dítěte pro snadnější identifikaci telefonu. Funkce displeje tak přebírají dvě světelné diody, z nichž jedna různými frekvencemi a barvami upozorňuje na stav energie v akumulátoru i stav dobíjení, druhá pak informuje o přítomnosti signálu mobilního operátora či příchozím hovoru. Telefon má pět vyzváněcích melodií a dokáže také diskrétně vibrovat.

Telefon dokáže vytočit až pět telefonních čísel uložených na SIM kartě mobilního operátora. Protože nedisponuje běžnou klávesnicí, tato povolená čísla musíte na SIM kartu uložit v jiném, běžném telefonu. Volba čísla je však poněkud nešťastná: tlačítky se šipkami se přepíná mezi uloženými pozicemi, přičemž aktuální pozice je oznámena patřičným počtem pípnutí. V praxi to vypadá tak, že chce-li dítě zavolat maminku (její číslo je uloženo na pozici 3), zmáčkne tlačítko se šipkou a telefon pípne jednou. To znamená, že telefon je na první pozici a zavolal by (například) tatínkovi. Dítě tedy zmáčkne šipku ještě jednou a dvojí pípnutí mu oznámí druhou pozici. A protože chce maminku, zmáčkne tedy kurzorové tlačítko potřetí, telefon třikrát zapípá a šťastné dítě stiskne tlačítko pro zahájení hovoru. Nevím, nerad bych zde snižoval intelektuální schopnosti menších děti, osobně mi přijde tento způsob jako zmatečný. To byl takový problém vybavit telefonek pěti samostatnými tlačítky?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon se dodává se šňůrkou na krk a barevně sladěnou handsfree • ovládat tři tlačítka musí zvládnout každé dítě • toto není displej, pouze výměnný obrázek

Další schopností telefonu je lokalizace jeho polohy. Nelekejte se však, telefon v sobě nemá přijímač systému satelitní navigace GPS, určování polohy je postaveno na běžném systému lokalizace v síti GSM, kde se poloha určuje výpočtem vzdáleností od jednotlivých základnových stanic. Protože popis této zajímavé technologie je mimo zaměření tohoto článku, odkáži vás na specializovaný článek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rohatý mobilek Bellwave BCL 862s má v sobě zabudovaný modul GPS

Budou za chvíli i u nás

Ještě nedávno jsme se nad podobnými přístroji pousmáli a nestačili se divit, čeho jsou na východě schopni. Ve Velké Británii je však přístroj Mymo běžně v prodeji. Rodiče mají k dispozici i zmíněnou lokalizační službu. Za poplatek pěti liber měsíčně mohou provést až deset zaměření přístroje své ratolesti zdarma. Další dotazy na polohu jsou již zpoplatněny zvlášť. V našich podmínkách by se ke stejnému účelu dalo využít navigačních služeb nabízených našimi operátory. Je jen otázkou času, kdy se podobné přístroje rozšíří po celé Evropě a doputují i na náš trh.

Cena tohoto telefonu se v přepočtu pohybuje okolo třech tisíc korun, což není mnoho. Je škoda, že podobný telefon není běžně k dostání také u nás, své uživatele by si jistě našel. Nebo byste svému prvňáčkovi dali raději starší Nokii 6310i?

Více informací najdete na stránkách výrobce

Diskuze (15) Další článek: Srovnání megapixelů II: Siemens S65 je lepší, než jsme mysleli

Témata článku: Pokémon GO, Nokia 3100, Nokia 3310, Nokia 3510i, Siemens M55, Sony Ericsson T230, Duální mobil, Mobil, MOBI, Školní věkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Toto je pět věcí, kterými Steve Jobs navždy změnil mobilní svět

Toto je pět věcí, kterými Steve Jobs navždy změnil mobilní svět

** Už je tomu více než 10 let od smrti Steva Jobse ** Změnil svět hned několika revolučními produkty ** Nyní se posmrtně dočkal udělení nejvyššího ocenění od prezidenta USA

Martin Miksa
Steve JobsiPhone
Re:MARS 2022: Postavíme orbitální stanici a zachráníme planetu, slibují Amazon a NASA

Re:MARS 2022: Postavíme orbitální stanici a zachráníme planetu, slibují Amazon a NASA

**Amazon po kovidové pauze svezl inženýry a vědce do Las Vegas ** Uspořádal zde druhý ročník konference re:MARS ** Hlavním tématem byla space economy, která změní pravidla hry

Jakub Čížek
AmazonReportáže
Když na to nevidíte. Jak nastavit Android, abyste všechno pohodlně přečetli

Když na to nevidíte. Jak nastavit Android, abyste všechno pohodlně přečetli

Minule jsem se věnoval iOS, teď je na řadě Android. I tento systém umí zvětšit písmo a některé prvky, aby pro vás bylo používání komfortnější.

Jakub Michlovský
NávodyAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView