N-Gage je mezi námi, klopýtá za českými hranicemi

Spuštění N-Gage je oficiální. Trápí ji některé nedodělky a ČR zatím chybí mezi podporovanými zeměmi. Aktualizováno

To co přišlo v pátek náznakem je dnes oficiální. Nokia si na dnešek naplánovala celosvětové spuštění už delší dobu očekávané služby N-Gage. Staré jméno herní platformy se vrací v nové podobě s větším počtem her a hlavně větším počtem podporovaných zařízení. Nokia hodně vsází na on-line stránku hraní, nová N-Gage Arena přinese možnost diskutovat s ostatními hráči, a to hned několika způsoby – v diskuzních fórech, soukromými zprávami i formou instant messagingu (tedy tak jak to známe z ICQ). Pořádat se budou herní turnaje, nebo jen obyčejné „multiplayery“.

Jestli je na nové podobě N-Gage něco, co jí zaručí úspěch, pak je to podle mého názoru systém „find, try and buy“. Uživatel se totiž přímo ve svém mobilu prohlédne katalog her, jednu si vybere a po stažení si ji může vyzkoušet. Až pak se rozhodne, jestli si ji koupí (opět přímo z mobilu). Pro českého uživatele vidím problém v předražených datech a pak také v tom, že…

Klepněte pro větší obrázek 
…Česká Republika zatím v seznamu N-Gage zemí chybí
Klepněte pro větší obrázek 
Seznam podporovaných zařízení. Podpora trojice nejstarších (N73, N93, N93i) se teprve dodělává

Nejdůležitějším stavebním kamenem finského herního úspěchu by logicky měly být samotné hry. Nokia nehodlá nic podcenit, a tak k projektu přizvala velká jména oboru. EA Sports, Gameloft, Glu Mobile a do vývoje se pustila i Nokia samotná. Co se týče her, i zde se to hemží známými jmény. Fotbalová FIFA 08 bude vylepšenou verzí ´07, kterou jsme dopodrobna otestovali zde, i mně, hernímu laikovi je známé jméno Asphalt, The Sims, dočkáme se nesmrtelné klasiky jménem Tetris a PinBall. Kompletní výčet následuje:

  • Digital Chocolate: DChoc Café Solitaire 12-Pack, DChoc Café Sudoku, and DChoc Café Hold' Em Poker
  • EA Mobile: The Sims 2 Pets, Tetris, Tiger Woods PGA TOUR, and EA SPORTS FIFA 08
  • Gameloft: Asphalt 3: Street Rules, Block Breaker Deluxe, Brothers In Arms, Brain Challenge, Midnight Pool, and Dogz
  • Glu Mobile: The Dark Knight, Super Slam Ping Pong, and World Series of Poker Pro Challenge
  • I-play: Super Mah Jong and World Rally Championship
  • Nokia Publishing: Bounce Boing Voyage, Creebies, Dirk Dagger and the Fallen Idol
  • Hooked On: Creatures of the Deep, Mile High Pinball, Pro Series Golf, ONE, Snakes Subsonic, Space Impact: Kappa Base, System Rush: Evolution, and Yamake
  • THQ Wireless: Star Wars: The Force Unleashed and Worms World Party
  • Vivendi Games Mobile: Crash Bandicoot

Ke kompatibilním zařízením N-Gage v současné době patří: Nokia N81, Nokia N81 8GB, Nokia N82, Nokia N95 a Nokia N95 8GB. Pokud jeden z podporovaných typů telefonů vlastníte, aplikaci N-Gage si můžete stáhnout na svůj mobilní telefon nebo počítač přímo ze stránek N-Gage. Zde budou také pravidelně uveřejňovány nové hry, funkce a kompatibilní přístroje. Předpokládaná cena za jednu hru se bude pohybovat v rozmezí 6 až 10 euro a před nákupem bude možné si každou hru zdarma vyzkoušet.

N-Gage pro nás stále zůstává zahalena tajemstvím. Českého zastoupení Nokie jsme se zeptali, kdy se dočkáme i u nás. O odpověď se s vámi samozřejmě podělíme.


Aktualizováno:

Přišla požadovaná odpověď od Nokie. Lokalizace N-Gage do češtiny je plánována až na rok 2013! Toto číslo se mi zdá snad až absurdní, pět let, to je několik generací mobilních telefonů, několik generací mobilních operačních systémů. Za pět let se změní mnoho věcí a pokud chcete N-Gage hned, budete si muset poradit s angličtinou (případně jiným jazykem). První hry k testování budou k dispozici ještě tento týden, budeme se tedy co nejdříve snažit zprostředkovat vám první herní zážitky.

Diskuze (18) Další článek: Sony Ericsson zná budoucnost fotomobilů: s novým 5MPx bude panorama hračka

Témata článku: , , , Nokia N81, Nokia N81 8GB, Nokia N82, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Nokia N-Gage, Podporovaný typ, Worms, Známé jméno, Crash Bandicoot, Český, Mez, Herní úspěch, Hranice, Space Impact, Dark Knight, Pool, Hra, Glu Mobil