N86: první osmimego Nokia je na světě

Světová jednička dohání konkurenty, nová N86 vzala vše dobré z N85 a navrch přidala 8Mpx fotoaparát. Živé foto

Jako poslední z velké pětky představila Nokia dnes v Barceloně svůj 8Mpx fotomobil. Novinka je jen o stupínek lepší než její starší, vřele přijatá kolegyně N85. Oba přístroje jsou si ostatně v mnohém podobné a to jak konstrukčně tak po stránce funkční výbavy. Dnešní novinka nese oficiální název Nokia N86 8MP, přičemž jde opět o chytrý obou straně výsuvný telefon s operačním systémem Symbian. Jak už ale víme, osm „mega“ je v kongresovém měřítku spíše málo, například švédsko-japonský výrobce představil už v neděli vůbec první 12Mpx fotomobil – Sony Ericsson Idou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia vzala skvěle zvládnutou N85 a přidala na rozlišení fotoaparátu

Nokia N86 8MP je tedy oboustranný slider o hmotnosti 149 gramů, čili ho v kapse bezpečně ucítíte. Vyšší hmotnost signalizuje větší rozměry, přístroj má 104 mm na výšku, 52 mm na šířku a je 16,5 mm tenký, respektive tlustý. Alfanumerická klávesnice se objeví po vysunutí na jednu stranu a čtveřice multimediálních tlačítek při vysunutí opačným směrem. Uspořádání ovládacích kláves je více méně podobné jako u N „pětaosmdesátky“. Přístroj dostal do vínku opět AMOLED displej s průměrným rozlišením QVGA (320 × 240 bodů), který má úhlopříčku 2,6 palce a je schopný zobrazit 16 milionů barev. Přítomen je rovněž polohový a světelný senzor. Nová Nokia je postavena na platformě operačního systému Symbian 9.3 S60 3rd edition s Feature Packem 2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytka fotoaparátu je praktická záležitost, navíc je aktivní • opět nechybí opěrka

Jak už jsme si říkali v úvodu, hlavním tahákem nového modelu je osmimegapixelový fotoaparát s puncem Carla Zeisse a výkonným LED bleskem, který by měl osvětlit objekt až do vzdálenosti na hranici tří metrů. Čočka fotoaparátu je opět chráněna aktivní krytkou. Nechybí ani automatické ostření a schopnost dvacetinásobného přiblížení. Video lze zaznamenat v rozlišení 640 × 480 bodů při frekvenci třiceti snímků za sekundu. Přední kamerka pro videohovory má dostačující rozlišení CIF (352 × 288 bodů) s 15 snímky za sekundu. Video přehrávač telefonu přehraje formáty mp4 a 3gp a rm. Audio přehrávač pak obligátní mp3, wma, aac, eAAC, eAAC+. Nechybí FM rádio s funkcí RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Druhá barevná varianta • nová Nokia opět fandí multimédiím

Podobně jako ostatní modely N třídy dovede i N86 pracovat ve všech čtyřech pásmech sítě GSM, podporuje i sítě UMTS (3G) a rychlá data HSDPA až do rychlosti 3,6 Mb/s. Připojíte se ale také rychleji pomocí Wi-Fi. Ve výbavě neschází obligátní Bluetooth 2.0 s profilem A2DP a micro USB konektor. Hudebně založení uživatelé nepochybně ocení 3,5 mm jack konektor a fanoušci videa zase TV výstup. Co se týče paměťové kapacity, tak vnitřní paměť přístroje činí 8 GB, ale komu by to nestačilo, může si dokoupit paměťovou kartu microSD až do kapacity 16 GB. Na příjmu udrží N86 Li-Ion baterie s kapacitou 1 200 mAh, konkrétně vydrží zhruba 300 hodin v pohotovostním režimu a přes šest hodin síti GSM, polovinu pak v síti třetí generace. Maximální čas hudební reprodukce vyčíslila Nokia na 25 hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukci jsme si u N85 pochvalovali, snad se to nezmění ani u N86 8MP

Ani N86 neschází navigace GPS a předinstalované Nokia mapy, což je jedna z klíčových funkcí finské jedničky. Telefon se začne prodávat i na našem trhu někdy na přelomu prvního a druhého pololetí v bílém a černém barevném provedení za cenu 375 euro. Což při současném stále oslabujícím kurzu koruny a započtení DPH vyšroubuje cenu lehce nad 12 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvarem a veikostí připomíná N85, konstrukce je povedená. Ani prototyp nevykazoval žádné neduhy při vysouvání. Ke vstupu do menu slouží šikmé tlačítko vlevo dole pod ovládacím křížem.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uvnitř telefonu najdeme Symbian S60 třetí edice, Feature Pack 2. Výborně se píše na numerické klávesnici. Po podržení šikmého funkčního tlačítka se vyvolá seznam běžících aplikací.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
8Mpx fotoaparát chrání aktivní krytka, stabilitu zadní opěrky nebylo možné ověřit, protože telefon byl z bezpečnostních důvodů připoután kabelem. Jen pro zajímavost: prototyp má ještě značení minulého modelu N85 a přidaných 8MP. Protože jde zatím o předprodukční vzorek, nemělo význam testovat kvalitu fotoaparátu.
Nokia N86 8MP
Klepněte pro větší obrázekPrvní Nokia s osmimegapixelovým fotoaparátem má výsuvnou klávesnici, AMOLED displej a širokou škálu multimediálních funkcí od dedikovaných tlačítek pro ovládání přehrávače přes stereoreproduktory po konektory 3,5mm jack a TV-out.rozměry a hmotnost: 103 × 51 × 17 mm, 149 g
displej: 2,6'', aktivní OLED, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 8 000 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1 200 mAh, procesor: 434 MHz
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 8MPx (3 280 × 2 464), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
82 %
(27. místo z 1124)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 11 280 Kč (koupit)
Diskuze (64) Další článek: Garmin Nuvifone naživo: co je vidět na displeji

Témata článku: Nokia, Nokia N86 8MP, Dnešní novinka, Předprodukční vzorek, Maximální čas, Svět, Audio přehrávač