Na barvě telefonu záleží. Motorola si nechá poradit, které odstíny nejvíc táhnou

Barva telefonu je jednou z klíčových vlastností, podle které se rozhodujeme o koupi. I když nakonec zvolíme třeba konzervativní černou, pestrá paleta existujících ostatních barev minimálně přiláká naši pozornost k danému modelu. A to jde z pohledu marketingu především.

Klepněte pro větší obrázek
Motorola spolupracuje s institutem Pantone. Prvním společným produktem je smartphone Motorola Edge 30 Neo

Důležitost barev si dobře uvědomuje také Motorola, která u svého aktuálního modelu Edge 30 Neo spojila síly s institutem Pantone. Tato americká firma se zabývá analýzou barev a jejich použitím v grafickém, módním a průmyslovém designu. Každoročně vypracovává prognózy oblíbenosti jednotlivých barevných odstínů a tím pomáhá udávat „barevné trendy“. Poskytuje marketingové poradenství firmám v nejrůznějších oborech.

Nově využila služeb Motorola – i když se zatím s barevným podpisem Pantonu setkáme pouze na jediném modelu Edge 30 Neo, má jít o dlouhodobé partnerství. Nakonec není to první spolupráce Pantonu a některého z mobilních výrobců. Vzpomeňme na „trávově zelenou“ a „oceánově modrou“ barvu smartphonů Huawei P10 z roku 2017 a příkladů bychom zřejmě našli víc.

Klepněte pro větší obrázek
Ze čtyř existujících barev se na českém trhu budou prodávat pouze dvě

Jedna věc je ovšem globální produktová strategie, druhá potom lokální marketing. Pokud z průzkumu místního trhu vyjde, že by si exotickou barvu koupily jenom desítky nadšenců, stejně se do prodeje neuvede. A to je částečně případ Motoroly Edge 30 Neo na českém trhu. Ze čtveřice barev vybraných společně s institutem Pantone se do našich obchodů dostane pouze polovina: konkrétně konzervativní černá (Black Onyx) a potom velmi povedená fialová (Very Peri) – podle Pantonu barva roku 2022. Zbývající dva odstíny perleťově bílá (Ice Palace) a zelenkavá (Aqua Foam) nejsou určeny pro náš region.

Charakteristika barev podle Pantone:

  • Ice Palace je odstín, který stimuluje fantazii každého, aby si v ní představil novou budoucnost nebo výlet do větší galaxie. Napodobuje reflexní lesk hvězd a vyjadřuje luxus i dlouhou životnost.
  • Aqua Foam má kořeny v přírodě a je organickou barvou, která uspokojuje ducha. Není ani mužská, ani ženská. Místo toho je technický vzhled odstínu Aqua Foam hypermoderní a jeho snový charakter hovoří o budoucnosti plné světla.
  • Black Onyx představuje ochranu a bezpečí, sílu a sebevědomí a má tmavě černý odstín inspirovaný minerály. Tato barva je praktická a současně okouzlující a hovoří o zkušenostech. Její elegantní přítomnost je považována za ztělesnění sofistikovanosti.
  • Very Peri je barva s bezstarostným sebevědomím a novou přítomností, která inspiruje snílky a dodává sílu tvůrcům. Je komplexní, ale současně má hromadnou přitažlivost. Je to nejvhodnější barva na rozpouštění hranic a vytváření vazeb mezi generacemi, pohlavími a kulturami v novém decentralizovaném světě.

Zdroj: Motorola, Pantone

Diskuze (1) Další článek: Recenze mobilu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a foťák jako jediná snaha o inovaci

Témata článku: Motorola, , , , Motorola Edge 30 Neo, Odstín, Barva, Institut, Vera Peri, Paleta, Black Onyx, Panton