Sedm užitečných tipů, jak se nenachytat při výběru fotomobilu

  • Marketingu výrobců se ohledně fotomobilů nedá věřit
  • Podvody s ukázkovými snímky nejsou výjimečné
  • Ukážeme si, na co si dát nějvětší pozor

Bohužel fotoaparáty nejen v mobilech jsou terčem marketingových mystifikací, líbivých termínů a čísel, která vlastně nic neznamenají. Běžný uživatel může mít problém se ve výběru orientovat, a právě proto v tomto článku prodiskutujeme největší mýty, marketingové lži a problémy při nákupu telefonu zaměřeného na dobré fotky.

Megapixely

Od zavádějící mantry „Má to více megapixelů, tak to musí lépe fotit“ jsme postupně přešli k nesmyslu „Má to tak moc megapixelů, že jich to vlastně ani moc nemá“. První větou narážíme na fakt, že vyjma specifických účelů drtivé většině lidí postačí fotky v rozlišení 12 až 24 Mpx, tou druhou na praktiky inzerování foťáků jako 108MPx nebo 64Mpx, které je při běžném focení přepočteno na 12 Mpx či 16 Mpx. Fotky v plném inzerovaném rozlišení se vytváří pouze za pomoci speciálních režimů.

Počet megapixelů je jednoduché číslo, lze snadno porovnat mezi dvěma foťáky a v době 0,3Mpx, 2Mpx či 5Mpx foťáků v mobilech mělo skutečně smysl tento parametr pozorovat. Pro porovnání, Full HD displej má rozlišení 2 Mpx a 4K displej 8 Mpx, fotka na papír A4 vytištěná na 300 dpi má cca 9 Mpx.

Jako rozumné minimum se dá považovat oněch 12 Mpx nebo více podle toho, zdali fotky ořezáváte na menší velikost. Více než 24 Mpx potřebují hlavně ti, kdo velmi zásadně ořezávají fotky nebo je hodlají tisknout na velké formáty. Nicméně lze předpokládat, že takoví fotografové budou preferovat (bez)zrcadlovky. Pro běžné účely dostatečně poslouží rozlišení 12 až 24 Mpx.

Mnohem větším problémem je zavádějící inzerování vysokého rozlišení snímačů, zatímco výsledné fotky mají pouze zlomek tohoto rozlišení. Telefony totiž skládají více pixelů do jednoho, například ze čtyř nebo z devíti udělají jeden obrazový bod. To je legitimní technika, která využívá více informací pro vytvoření lepší fotky s nižším rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled vypadá v pořádku, ale po přiblížení jsou detaily velmi špatné – a k čemu jinému než kvůli přiblížení děláme fotky ve vysokém rozlišení?

Takto složené fotky bývají velmi často kvalitnější než skutečné plné rozlišení snímače, jež je k nalezení pouze ve speciálních režimech označovaných například jako „Superrozlišení“ apod. Paradoxně se většina výrobců chlubí vysokým rozlišením hlavního fotoaparátu a širokáč má jen 8 Mpx a makro klidně 2 Mpx. A to už je málo.

Co sledovat namísto počtu megapixelů? Mnohem důležitějším parametrem je velikost samotného senzoru, čím větší má plochu, tím více světla dokáže pojmout a tím lepší má výsledky hlavně při nižším osvětlení (to však neznamená, že by fotky byly světlejší). Označení jsou ve zlomcích palců, takže pozor na porovnání, protože ½“ je větší senzor než 1/3“.

Diskuze (19) Další článek: Recenze mobilu Vivo Y21s. Slušný základ pro nenáročné

Témata článku: Focení mobilem, Optický zoom, Fotoaparát, Jak..., Fotomobily, Tipy a triky, Fotografie, OIS, Snímač, Ohnisko, ISO, F +, Foťák, UltraPixel, Raw, Makro, Plynulost, Okrajová, Huwei, Rozlišení, Wikimedia Commons, Full HD, Zoom, Telefon, Podstatná věc