Na Google Play a App Storu se hromadí opuštěné aplikace. Jejich instalace může být velké bezpečnostní riziko

  • Na mobilních aplikačních obchodech se hromadí zastaralé aplikace
  • Jejich instalace může být velké bezpečnostní riziko
  • Poradíme, jak snadno zjistíte datum poslední aktualizace

Aplikační obchody Google Play a App Store každý den publikují stovky až tisíce nových aplikací, přesto se na obou portálech hromadí tzv. „opuštěné“ aplikace. Jedná se o ty tituly, které nebyly aktualizovány po dobu posledních dvou let, což je určitým indikátorem, že se o údržbu aplikací už vůbec nikdo nestará. Specifickým případem jsou pak „super-opuštěné“ aplikace, které nebyly aktualizovány po dobu posledních pěti let. Instalace těchto titulů je v obou případech velké bezpečnostní riziko.

Rekordmanem v počtu opuštěných aplikací za letošní druhé čtvrtletí je Google Play, na němž existuje zhruba 1,1 milionu těchto aplikací. Na AppStoru je jich „jen“ 500 tisíc. Mezičtvrtletně hlásí Google nárust o 16 procent, Apple naopak pokles o 29 procent. Pokud se bavíme o dlouhodobě opuštěných aplikacích, jedná se o skoro stejná čísla. Na Google Play se to týká 166 tisíc titulů, na App Storu jde o 141 tisíc aplikací. Zajímavým zjištěním je také to, že je na obou aplikačních portálech více opuštěných aplikací, než těch, které byly za poslední půlrok alespoň jednou aktualizovány!

Klepněte pro větší obrázek
V Google Play a AppStoru se nahromadilo přes 1,6 milionu opuštěných aplikací. Tedy takových, které nebyly aktualizovány minimálně dva roky

Právě tyto zastaralé aplikace jsou pro uživatele velkým bezpečnostním rizikem. A to proto, že byly naprogramovány ve starší verzi softwarových nástrojů. Téměř čtvrtina těchto opuštěných aplikací navíc nemá žádné dohledatelné podmínky o ochraně soukromí, a část z nich dokonce odesílá vaši přesnou polohu, třeba pro účely zobrazení cílené reklamy.

Jak zjistit datum poslední aktualizace aplikace?

Na Google Play můžete vidět datum poslední aktualizace na různých místech. Ve webovém rozhraní je datum aktualizace uvedeno po rozkliknutí aplikace pod jejím popisem, ve smartphonu je třeba stisknout tlačítko „O této aplikaci“ a odrolovat obrazovku směrem dolů.

Na App Storu je třeba rozkliknout položku Version History, ve které se u aktuálního vydání verze dozvíte datum, kdy došlo k poslední aktualizaci.

Asi není překvapením, že jsou často opouštěny ty tituly, které si stáhlo spíše méně uživatelů (10 tisíc až milion instalací). Vlivem aktuální geopolitické situace jsou nejčastěji opouštěny aplikace, které byly zaregistrovány v Rusku a v Číně. Mezi nejčastěji opuštěné typy aplikací na Google Play patří různá dema a ukázky, hned v závěsu jsou komiksy, aplikace pro cestování a různé „novinové“ aplikace a magazíny. Na AppStoru se nejčastěji přestávají aktualizovat aplikace s nálepkami, hry, či aplikace týkající se oblasti foto a video.

Klepněte pro větší obrázek
TOP 10 opuštěných aplikací na Google Play (podle počtu stažení)

Na Google Play ke špičce opuštěných aplikací, dle počtu hodnocení uživatelů a stažení, patří ANT Radio Service, ANT+ Plugins Service a Zabezpečená složka od Samsungu. Na AppStoru spadá do TOP 3 obchod iTunes Store, hra Bike Race: Free Style Games a aplikace Evernote Scannable.

Via: MarketWatch

Diskuze (2) Další článek: Hodinky s Wear OS brzy umožní ovládat zařízení chytré domácnosti, Pixel Watch budou mít zřejmě exkluzivitu

Témata článku: Apple, Google, Mobilní aplikace, Google Play, Apple App Store, Čína, Obchod s aplikacemi, Aktualizace, Rusko, Dema, AppStore, Datum, Aplikace, ITunes Store, Zabezpečená složka, App Store, Instalace, Release, Bezpečnostní riziko, Poslední aktualizace, Obchod