Na nejdůležitějším mobilním trhu světa to vře. Boj o první místo svádí rovnou pět značek

Situace na trhu s mobilními situacemi je poslední roky velmi vypjatá a o čínském trhu, ze kterého pochází dnes většina firem, to platí dvojnásob. Tamní trh je jako na houpačce, což zapříčinilo hned několik věcí – nejdříve restrikce na společnost Huawei, později pandemie covid-19. V neposlední řadě vše ovlivnila i čipová krize, kvůli které také prodeje smartphonů v Číně meziročně spadly až o 20 %.

Klepněte pro větší obrázek
Podle CounterPoint je v Číně novým tržním lídrem Vivo. Výsledky jsou ale velmi těsné a pořadí se s jinými odhady může lišit, což potvrzuje i níže zmíněná analýza od Canalys.

Vše započalo už v roce 2019, kdy kvůli zákazu dodávek firem společnosti Huawei způsobil prudký pokles lokálního tržního podílu do té doby neochvějné první pozice. To vyústilo v silný konkurenční boj nejsilnějších lokálních hráčů, jako je Oppo, Vivo, Xiaomi, Applu nebo také Honoru, který se od firmy Huawei oddělil a od roku 2021 už je vykazován samostatně. 

Těsný souboj

Právě poslední zmíněná poslední společnost dokázala využít prudkého pádu Huawei, v podstatě „přebrala“ její zákazníky a roste naprosto závratnými čísly. Meziročně Honor prodeje telefonů zvedl o 168 % podle agentury CounterPoint. Jiná analytická společnost Canalys udává v počtu dodávek dokonce navýšení o 205 %, což firmu katapultovalo mezi nejsilnější hráče lokálního trhu.

Klepněte pro větší obrázek
Podle Canalys je vítězem naopak Honor, který se proti analýze od Counterpoint prohodil s Vivo na čtvrtém místě.

Celkově jsou ale výsledky pěti hlavních konkurentů velmi vyrovnané a v podílu se liší pouze o desetiny, maximálně malé jednotky procent. Dokonce jsou tak těsné, že obě agentury mají jiného lokálního vítěze. Dle Counterpoint je aktuálně nejsilnějším výrobcem výrobcem Číně značka Vivo, podle Canalys je až čtvrté. Přesně naopak je to v případě Honoru, který si podle Canalysu vysloužil první místo.

To samozřejmě u obou zmíněných značek vyvolalo potřebu pochlubit se svými úspěchy v podobě různých PR sdělení, a přitom tak trochu ignorovat přesnost měření (prakticky jde vlastně o odhady) i existenci průzkumů jiných společností. Faktem však zůstává, že situace na čínském trhu je velmi zajímavá, každý z výrobců v první pětce si může myslet na vítězství a zároveň to vypovídá o zdravé konkurenci výrobců působících na tamním trhu, z čehož ve finále těží hlavně zákazník. 

Huawei představilo novou skládačku Mate Xs 2:

Diskuze (1) Další článek: Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Témata článku: Apple, Honor, Oppo, Vivo, Xiaomi, Android, Smartphony, iOS, Čína, Statistika, Analýza, Canalys, Counterpoint, Trh, Značka, Sdělení, Trh světa, Přesnost měření, Mobilní trh, Telefony s iOS na Heureka.cz