Na projížďce s navigací v mobilu: videorecenze Navicore

Sedněte s námi do auta. Zapojíme nabíječku, mobil přichytíme na palubní desku a GPS přijímač posadíme za okno. Zapneme Navicore a necháme se vést. Komentované video
Kapitoly článku

Každému co ráčí

Nokia v červnu představila nový produkt: navigační balíček s GPS přijímačem a softwarovou navigací Navicore pro telefony se Symbianem S60. Nabízí jej jako různé balíčky; buďto si můžete koupit komplet software + GPS modul + mobilní telefon Nokia 6681 za 12 490 Kč, anebo, máte-li symbianový mobil, jen GPS modul s navigací. Druhá varianta přijde na sympatických 5 690 Kč. V každém z balíčků je přiložena i nabíječka do zapalovače automobilu a dobře použitelný suchý zip – jednu jeho stranu nalepíte na mobil a druhou někam na palubní desku. Pak je tu čtečka karet, paměťovku ale musíte mít vlastní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balíček Nokia Navicore (varianta za 5 690 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení je autonabíječka • suchý zip s lepicí stranou • čtečka karet

Ve videorecenzi vycházíme z naší dřívější vyčerpávající recenze, jde o to, abyste viděli Navicore přímo v akci.

Navicore je v současné době dostupný pouze pro mobilní telefony Nokia řady S60, které mají paměťovou kartu a dostatek vnitřní paměti RAM pro spuštění programu; na webu jsou konkrétně uvedeny tyto modely: Nokia 3230, 6260, 6600, 6630, 6670, 6680, 6681, 7610, N70, N90 a N-Gage QD. Dále je k dispozici verze pro Symbian S80 (komunikátory Nokie) a UIQ (komunikátory Sony Ericssonu).

Klepněte pro větší obrázek

Testovaná verze obsahuje mapy České republiky, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Moldávie, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska, přičemž pokrytí ČR je 99% – najdete zde všechny ulice, ve větších městech vč. jmen a popisných čísel. Mapy totiž dodává TeleAtlas, který má Česko zpracované velice dobře. O kvalitě mapy jsme se už několikrát zmínili při testech navigací TomTom.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
GPS přijímač je malý a na palubní desce neklouže

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor pro nabíječku • hlavní vypínač • baterie pod krytem

Ovládání? Ujde

Ovládání programu je kvůli absenci dotykového displeje ergonomicky horší, malá tlačítka neumožňují pracovat s nastavením navigace za jízdy. Kurzorová tlačítka ovládají zoom mapy (režim navigace) a pohyb po mapě (režim prohlížení). Mezi těmito režimy přepínáte potvrzovací klávesou, přičemž vždy se na krátkou chvíli ukáže, který z těchto režimů bude aktivován.

Pokud máte nastavenu grafickou kvalitu normální, je zoom i pohyb po mapě velice svižný. Je-li nastavena kvalita vyšší, grafika se trošku zpomalí, ale zase vypadá lépe – vyhladí se. Na Nokii N72, která má solidně rychlý procesor, jsme používali zásadně kvalitu vyšší.

Klepněte pro větší obrázek
Pokryta je východní Evropa

Tlačítka 1 a 2 slouží rovněž k zoomu mapy, abyste nemuseli neustále přepínat mezi oběma výše zmíněnými režimy, když budete na mapě něco hledat. Trojka zapne režim kurzor, tj. na displeji se objeví šipka, která ukazuje informace o ulicích a objektech, na které ukážete, např. „Slezákova 4“ + souřadnice. Po chvíli nečinnosti kurzor zase zmizí a mapa se přepne do režimu scrollování.

Klávesy 4 až 9 vyvolají nabídku oblíbených míst, tlačítko Edit (tužtička) pak slouží k přepínání mezi hlavními funkcemi programu: hlasitost navigace, zapnutí dopravních informací, schémata zobrazení (denní, noční, jasné), režim zobrazení mapy (2D, 3D, bezpečnost a kompas, dále je tu volba pro vypočítání trasy nejrychlejší a nejkratší a konečně režim cesty (automobil, kolo, chodec).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka mapy v různém měřítku


V další kapitole se zaměříme na samotné navigování a proberme funkce a možnosti nastavení programu

Témata článku: , , Nokia 3230, Nokia 6681, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Pro +, Mobil, Starý stroj, Videorecenze, Bublinka, NAVIC, MOBI