Na špici nepopulárního žebříčku figurují Pixely a Xperie. Tyto mobily nám nejvíc září do hlavy

  • Tzv. SAR už dávno není jen bezvýznamným parametrem
  • Přinášíme seznam TOP10 nejvíce zářících mobilů
  • V TOP10 má tři zástupce Google, po dvou pak OnePlus a Sony

Každý smartphone musí být před uvedením na trh patřičně otestován, a jedním z měřených parametrů je i údaj SAR (Specific Absorbtion Rate). Tato hodnota udává množství elektromagnetických vln, které absorbuje lidské tělo. Jednotkou této veličiny je Watt na kilogram. 

Úplně nejhorším telefonu v žebříčku, tedy ten, který nejvíce září, je Motorola Edge s hodnotou SAR 1,79 W/kg, druhou příčku aktuálně zabírá ZTE Axon 11 5G (1,59 W/kg), třetí pozice připadla OnePlus 6T (1,55 W/kg). I přesto, že se často jedná o starší telefony, v Top 10 nejhorších najdeme hned tři Pixely od Googlu (3, 3XL a 4a) a také dva smartphony od Sony. Xperia XA2 Plus má hodnotu SAR 1,41 W/Kg, XZ1 Compact pak 1,36 W/kg.

Klepněte pro větší obrázek
Toto je žebříček nejvíce zářících telefonů, v němž má nejvíce zástupců Google (Obr. BanklessTimes)

Úplně každý smartphone vyzařuje do okolí elektromagnetické záření, ovšem hodnota SAR se liší model od modelu, a závisí i na jeho stáří či použité anténě. Nezanedbatelným faktorem je pak vzdálenost od nejbližší BTS stanice.

I přesto, že se zatím neprokázaly jakékoliv negativní následky elektromagnetického záření na lidský organismus, spousta států omezuje maximální úroveň vyzařování mobilů. Konkrétně v USA je stanovena maximální hodnota SAR na 1,6, takže taková Motorola Edge z roku 2020 se v zámoří vůbec nemohla prodávat. Pouze v upravené verzi, která by měla nižší hodnotu SAR.

Zdroj Banklesstimes

Diskuze (16) Další článek: Recenze mobilu Motorola Edge 30 Pro. Extrémní výkon a jeho odvrácená strana

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Google, Motorola, Oneplus, Oppo, Sony, ZTE, Smartphony, USA, Žebříčky, Xperia, SAR, Top 10, Google Pixel 3, Google Pixel 3 XL, Google Pixel 4a, Motorola Edge, OnePlus 6, OnePlus 6T, Sony Xperia XA2 Plus, Sony Xperia XZ1 Compact, Mobil, Špice, Žebříček, FIG, Sara