Asociace GSMA, která je pořadatelem např. mobilního veletrhu MWC v Barceloně, publikovala zprávu „The State of Mobile Internet Conectivity Report 2023“, ze které vyplývají zajímavé informace. Smartphone dnes vlastní 54 procent světové populace, což v řeči čísel dělá 4,3 miliard osob. Přístup k mobilnímu internetu přes smartphony se však v různých regionech světa dosti výrazně odlišuje.
69 % uživatelů v Severní Americe a ve východní Asii využívá LTE konektivitu, zatímco drtivá většina uživatelů v oblasti subsaharské Afriky je odkázána na 3G sítě. To ostatně platí i na Blízkém východě a v Severní Africe, kde tento zastaralý typ mobilního datového připojení stále používá třetina uživatelů. Evropa, která je ve statistikách spojená se střední Asií (která tyto statistiky nejvýznaměji „kazí“), hlásí 50,2% pokrytí 5G sítěmi, Severní Amerika pak 95,6 procent.

5% světové populace žije v místech bez pokrytí mobilní datové sítě, 57% světové populace naopak mobilní sítě aktivní počet využívá. Více než třetina však mobilní data vůbec nebere v potaz
Z globálního pohledu však zarazí fakt, že 5 % světové populace i v roce 2023 nadále žije v oblastech bez pokrytí mobilním signálem. Ještě v roce 2015 to však bylo 18 procent, takže mobilní operátoři tento nedostatek poměrně rychle stahují. Přesto je na celém světě 38 procent uživatelů (resp. 23 % ve věkové kategorii 18+), kteří mají přístup k datovým sítím, ale nepoužívají je. Konkrétně se jedná 350 milionů telefonů. Mobilní internet jinak na celém světě využívá 57 % populace.
Kuriózní statistikou je to, že 8 procent světové populace, tj. zhruba 600 milionů uživatelů, k internetu i v dnešní době přistupuje prostřednictvím tzv. „hloupých telefonů“. Zpráva popisuje i další překážky, které brání tomu, aby se uživatelská základna uživatelů smartphonů rychleji zvyšovalo. Jedná se mj. o nedostatečnou gramotnost, nedostatečné digitální dovednosti či obavy o bezpečnost a dostupnost relevantního obsahu. Kompletní zprávu, vycházející z dat za loňský rok, si můžete přečíst zde.