Jednou z největších výhod smartphonů je možnost upravit a přeorganizovat ikony na ploše podle vlastních potřeb. Pokud základní uživatelské rozhraní systému nevyhovuje, můžete si do telefonu stáhnout alternativní launcher. Při prvním nastavení Androidu máte na domovské obrazovce předpřipravenou základní sestavu s vyhledávacím widgetem od Googlu, počasím a několika zkratkami na aplikace. Vyplatí se však tuto výchozí podobu upravit podle svých zvyklostí – například vytvořit několik samostatných zón s nejpoužívanějšími aplikacemi.

Načrtnutí základních zón a jejich dostupnost palcem pravé ruky (pro leváky jsou místa analogicky otočená). Tmavě zelená je nejlépe přístupná, žlutá naopak nejhůře
Vše vychází z toho, jak smartphone používáme. Když jej vezmete do ruky a vyzkoušíte si, kam dosáhnete palcem, rychle najdete ideální oblast pro aplikace, které používáte nejčastěji – třeba pro práci nebo komunikaci.
Na plochu si dejte jen to, co potřebujete
Pokud jste pravák a natáhnete palec úplně k pravé části displeje, je to sice dosažitelná oblast, ale už není tak komfortní. Naopak levý horní roh je pro dosažení palcem nejméně pohodlný. Na druhou stranu je to místo, kam při odemknutí telefonu nejdříve směřujeme pohled. Tyto ergonomické poznatky můžete využít k vytvoření funkčních zón na ploše.
Počasí je sice užitečné, ale pokud ho nevyužíváte, můžete ho klidně odstranit. Osobně také nepoužívám vyhledávací widget na ploše, protože k vyhledávání přistupuji vždy přes prohlížeč. Widgety tedy odstraňte a začněte s čistou plochou.

Ukázkové rozdělení plochy do čtyř zón. Mezi nejčastěji používané aplikace se řadí i ty, které máte ve spodní liště poblíž ovladačů
Horní část obrazovky (4) využijte pro widgety s klíčovými informacemi – kalendář, počasí, baterie vašich zařízení nebo různé vícevrstvé widgety s dalšími údaji. Na levý horní roh displeje při odemknutí telefonu směřujete svou pozornost jako první, takže je škoda toho nevyužít. Levou část displeje (1) věnujte nejpoužívanějším aplikacím. Při jejich spouštění stačí jen posunout palec, aniž byste museli telefon přechytávat. Na ideálním místě uprostřed mám aplikaci Gmail pro každodenní pracovní komunikaci, ale můžete tam umístit třeba WhatsApp nebo cokoliv jiného.
Pravá část (2) je vhodná pro důležité aplikace, které spouštíte jen jednou denně. Jsou stále na dosah ruky, ale už to není tak pohodlné. Hry (3) pro ukrácení chvíle se vyplatí z plochy zcela vynechat, nebo je umístit vpravo nahoru, kam se palcem obtížně dosahuje. Nebo na toto místo rozšiřte widgety. Vše ale záleží i na tom, jak velký máte displej a kam až se palcem natáhnete. V mém případě bych do první oblasti klidně mohl přidat Mapy a YouTube Music a možná vyloučit Messenger, protože se na něj už musím dost natahovat.