Na trhu chybí procesory. V příštím roce budou brzdit výrobu od smartphonů po auta

Potkaly se dva protichůdné vlivy a výroba procesorů má globální problém. Na straně poptávky je to překvapivě silné oživení zájmu o automobily, telefony, notebooky a další elektroniku. Na straně nabídky se sešlo hned několik problémů – požár továrny na čipy v Japonsku, rozsáhlé nákupy ze strany čínské firmy Huawei, koronavirem způsobené výpadky výroby v jihovýchodní Asii, stávky ve Francii, ale především nedostatečné investice do posilování výrobních kapacit.

„V celém elektrotechnickém odvětví zažíváme nedostatek součástek,“ uvedl Donny Čang, šéf čínské společnosti Sand and Wave, která poskytuje služby při výrobě elektroniky. Podle zdroje Reuters z čínského automobilového průmyslu se předpokládá, že nedostatek čipů bude mít v prvním čtvrtletí příštího roku dopady na výrobu některých čínských automobilek.

Poptávka čínských spotřebitelů, zejména po automobilech, se překvapivě rychle zotavila z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Oživuje i poptávka po noteboocích, mobilních telefonech a další elektronice v regionech, které se stále potýkají s koronavirovými restrikcemi, například v Evropě a Spojených státech.

Nizozemský výrobce automobilových čipů NXP Semiconductors zákazníkům oznámil, že musí zvýšit ceny všech produktů kvůli výraznému růstu nákladů na materiál a kvůli vážnému nedostatku čipů. „Zakázky se obnovily mnohem rychleji, než jsme čekali,“ uvedl šéf NXP Kurt Sievers. „Mnoho zákazníků podalo objednávku příliš pozdě. V důsledku toho v některých oblastech nedokážeme držet krok (s poptávkou),“ dodal.

Podle analytika Chuanga Le-pchinga ze společnosti CICC jsou jednou z krátkodobých příčin nedostatku čipů rozsáhlé nákupy ze strany čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který si letos vytvářel zásoby čipů kvůli sankcím ze strany Spojených států.

Výrobci elektroniky, včetně firem Panasonic a Yamaha, rovněž upozorňují, že po říjnovém požáru továrny na čipy na jihu Japonska čelí určitému nedostatku čipů, který zpomaluje výrobu audiotechniky a videokamer. Znepokojení vyvolává i stávka francouzských zaměstnanců ve firmě na výrobu čipů STMicroelectronics, poznamenal Reuters.

Diskuze (13) Další článek: LG Wing: Podívejte se na nejzajímavější telefon roku

Témata článku: Hospodaření a finance, USA, Mobilní procesory, rouška, NXP, Chua, Čip, Nedostatek, Pro +, Procesor, Japonsko, Yamaha, Posilování, Reuters, Evropa, Asie, Požár, Elektronika, Francie, Notebook, Výroba