Na vlastní oči: 6 nových Sony Ericssonů

Měli jsme možnost vyzkoušet nové mobilní telefony Sony Ericsson. Přečtěte si, jaké jsou naše první dojmy modelů K750, W800 „walkman“, K300, J300, Z800 a K600. V článku je samozřejmě také spousta „živých“ fotografií.

Ze všech novinek, které Sony Ericsson v uplynulých týdnech představil, je největší zájem o model K750. Vylepšuje současný nejvyšší Sony Ericsson K700, lze proto chápat velká očekávání. Také právě proto jsme tento telefon zařadili v seriálu našich prvních dojmů na první místo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericsson K750

Pokud bych měl sám vybrat model, který je podle mého názoru nejdůležitější, možná bych sáhl po Sony Ericssonu K600. Je to totiž telefon s úplně novou koncepcí, zatímco K750 vychází ze starších telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K600

Sony Ericsson zároveň představil i příbuzný model W800 – hudební telefon, pro který se jistě vžije označení Walkman. Protože jde funkčně až na pár výjimek o naprosto shodné telefony, nemá smysl dělit jejich popis do dvou článků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericssonu W800


Sony Ericsson K750

Sony Ericsson K750 je mobilní telefon vyšší třídy. Dobře poslouží pro práci, velmi dobré jsou ale také funkce pro zábavu, zejména fotoaparát, MP3 přehrávač a rádio. Je to hranatý telefon, který se oficiálně má prodávat jen v tmavé verzi, SEMania ale získala informace o možné stříbrné variantě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přestože jsou rozměry telefonu v podstatě stejné jako u K700, připadá mi kompaktnější. Na design si každý může udělat vlastní názor, osobně se mi líbí a příliš nesouhlasím s dojmy některých kolegů, kterým se K750 zdál příliš plastový. Je to pevný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako první mě uhodil do oka displej, který je posunutý až těsně pod horní okraj. Otvory sluchátka a nápis Sony Ericsson je ve zbývajícím místě už velmi natlačený. Displej vypadá hodně dobře, má známé rozlišení 176 × 220 bodů a nově zobrazí 262 tisíc barev. Je samozřejmě aktivní a velmi jasný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nad displejem už není moc místě • displej bude dobře vidět i na světle

Nová tlačítka

Pod displejem jsou po obou stranách dvě softwarová tlačítka, jejichž funkce se mění podle pozice v nabídce. Mezi nimi je ale další tlačítko, které na starších Sony Ericssonech chybělo. Je na něm neidentifikovatelná ikonka, takže zkouším, co to udělá, a už to také vím: tlačítko vyvolá nabídku s přehledem nejpoužívanějších aplikací. Můžete si je sami nastavit.

O kousek níž jsou tradiční tlačítka pro návrat zpět a mazání (C), mezi nimi najdeme joystick. Ten je poměrně citlivý, ale přesný. Číslicová klávesnice je uspořádaná v přesné matici, tlačítka jsou dostatečně velká a bude se na nich dobře psát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K funkčním tlačítkům přibyla klávesy rychlé volby

Na levém boku telefonu najdeme jen jedno tlačítko. Chvíli jsem musel zkoumat, jaký je jeho účel: zapíná a vypíná přehrávání hudby. Ve spodní části levé strany je potom pryžovou krytkou chráněný slot pro paměťovou kartu Memory Stick Duo ve verzi Pro. Standardně se k Sony Ericssonu K750 bude dodávat karta s kapacitou 64 MB, podporovány jsou kapacity až do 1 GB. Na pravém boku je pak kolébkové tlačítko, kterým se ovládá hlasitost hovorů a při focení také digitální zoom. Jako spoušť slouží další tlačítko vpravo dole. Při otočení telefonu naležato na něj přesně sáhne ukazovák.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro ovládání přehrávače • slot pro paměťovou kartu

O novém typu systémového konektoru jsme už psali. Sony Ericsson konektor změnil podruhé ve historii, to však ale není důvod ke kritice. Vždyť kdo by před pěti lety tušil, že se mezi mobilem a počítačem budou vyměňovat stovky megabajtů dat třeba v podobě souborů MP3 nebo videa? Nový konektor ale není zpětně kompatibilní, nelze k němu připojit staré příslušenství, všechno bude muset být nové.

Vedle konektoru je otvor pro mikrofon a v rohu místo pro provléknutí šňůrky, abyste si telefon mohli pověsit na krk nebo na ruku. Na horní plošce najdeme vypínač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový systémový konektor • vypínač a infraport

Fotoaparát

Objektiv fotoaparátu na zadní straně chrání odsuvná krytka. V obou pozicích ji drží pružina a odsunutím se rovnou aktivuje příslušná aplikace, abyste hned mohli fotit. V jednom z rohů stříbrného štítku je špuntík, pod kterým se skrývá konektor pro externí anténu. Po odsunutí krytky se ukáže objektiv a pod ním zrcátko pro tvorbu autoportrétů. Vedle jsou ještě dvě přisvětlovací diody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát má rozlišení dva megapixely a pořizuje snímky ve formátu 1 632 × 1 224. Foťák používá autofokus – automatické zaostřování, takže je třeba namáčknout spoušť a chvíli počkat, až objektiv zaostří. Prostředí fotoaparátu je podobné jako u Sony Ericssonu S700, připomíná digitály Sony.

Možnosti fotoaparátu jsem nestihl podrobně prozkoumat, jen tak tak jsem zvládl pořídit alespoň jeden vlastní zkušební snímek. Další fotografie pořízené Sony Ericssonem K750 si můžete prohlédnout v tomto článku a asi uznáte, že jsou opravdu slušné.

Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako u obrázků ve starší bleskovce, i u této fotografie hlavička EXIF tvrdí,
že jde o snímek ze Sony Ericssonu V800. Není to ale pravda, skutečně jde
o fotografii pořízenou modelem K750

Zadní kryt není možné celý odejmout, k baterii se dostanete po odsunutí menší spodní části. Akumulátor se potom musí vysunout a pod ním se objeví místo pro kartu SIM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V druhé kapitole si přečtete o grafickém prostředí Sony Ericssonu K750 a shrnu, jaké jsou naše první dojmy. Zbytek celé kapitoly je věnován „walkmanu“ – Sony Ericssonu W800

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Son, Ostrý kontrast, Hranatý telefon, Nov, Boční hrana, Stejné ovládání, EriVybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Vybrali jsme sedm telefonů s cenou do 7 000 Kč. Jelikož tvoří nižší střední třídu, už od nich lze mít nějaká očekávání. Dají se také chápat jako telefony pro studenty, kteří mohou mít hluboko do kapsy, ale potřebují schopného digitálního parťáka.

Jakub Michlovský
Srovnávací testSmartphone
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu