Na vlastní oči: 6 nových Sony Ericssonů

Měli jsme možnost vyzkoušet nové mobilní telefony Sony Ericsson. Přečtěte si, jaké jsou naše první dojmy modelů K750, W800 „walkman“, K300, J300, Z800 a K600. V článku je samozřejmě také spousta „živých“ fotografií.
Na vlastní oči: 6 nových Sony Ericssonů

Ze všech novinek, které Sony Ericsson v uplynulých týdnech představil, je největší zájem o model K750. Vylepšuje současný nejvyšší Sony Ericsson K700, lze proto chápat velká očekávání. Také právě proto jsme tento telefon zařadili v seriálu našich prvních dojmů na první místo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericsson K750

Pokud bych měl sám vybrat model, který je podle mého názoru nejdůležitější, možná bych sáhl po Sony Ericssonu K600. Je to totiž telefon s úplně novou koncepcí, zatímco K750 vychází ze starších telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K600

Sony Ericsson zároveň představil i příbuzný model W800 – hudební telefon, pro který se jistě vžije označení Walkman. Protože jde funkčně až na pár výjimek o naprosto shodné telefony, nemá smysl dělit jejich popis do dvou článků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericssonu W800


Sony Ericsson K750

Sony Ericsson K750 je mobilní telefon vyšší třídy. Dobře poslouží pro práci, velmi dobré jsou ale také funkce pro zábavu, zejména fotoaparát, MP3 přehrávač a rádio. Je to hranatý telefon, který se oficiálně má prodávat jen v tmavé verzi, SEMania ale získala informace o možné stříbrné variantě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přestože jsou rozměry telefonu v podstatě stejné jako u K700, připadá mi kompaktnější. Na design si každý může udělat vlastní názor, osobně se mi líbí a příliš nesouhlasím s dojmy některých kolegů, kterým se K750 zdál příliš plastový. Je to pevný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako první mě uhodil do oka displej, který je posunutý až těsně pod horní okraj. Otvory sluchátka a nápis Sony Ericsson je ve zbývajícím místě už velmi natlačený. Displej vypadá hodně dobře, má známé rozlišení 176 × 220 bodů a nově zobrazí 262 tisíc barev. Je samozřejmě aktivní a velmi jasný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nad displejem už není moc místě • displej bude dobře vidět i na světle

Nová tlačítka

Pod displejem jsou po obou stranách dvě softwarová tlačítka, jejichž funkce se mění podle pozice v nabídce. Mezi nimi je ale další tlačítko, které na starších Sony Ericssonech chybělo. Je na něm neidentifikovatelná ikonka, takže zkouším, co to udělá, a už to také vím: tlačítko vyvolá nabídku s přehledem nejpoužívanějších aplikací. Můžete si je sami nastavit.

O kousek níž jsou tradiční tlačítka pro návrat zpět a mazání (C), mezi nimi najdeme joystick. Ten je poměrně citlivý, ale přesný. Číslicová klávesnice je uspořádaná v přesné matici, tlačítka jsou dostatečně velká a bude se na nich dobře psát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K funkčním tlačítkům přibyla klávesy rychlé volby

Na levém boku telefonu najdeme jen jedno tlačítko. Chvíli jsem musel zkoumat, jaký je jeho účel: zapíná a vypíná přehrávání hudby. Ve spodní části levé strany je potom pryžovou krytkou chráněný slot pro paměťovou kartu Memory Stick Duo ve verzi Pro. Standardně se k Sony Ericssonu K750 bude dodávat karta s kapacitou 64 MB, podporovány jsou kapacity až do 1 GB. Na pravém boku je pak kolébkové tlačítko, kterým se ovládá hlasitost hovorů a při focení také digitální zoom. Jako spoušť slouží další tlačítko vpravo dole. Při otočení telefonu naležato na něj přesně sáhne ukazovák.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro ovládání přehrávače • slot pro paměťovou kartu

O novém typu systémového konektoru jsme už psali. Sony Ericsson konektor změnil podruhé ve historii, to však ale není důvod ke kritice. Vždyť kdo by před pěti lety tušil, že se mezi mobilem a počítačem budou vyměňovat stovky megabajtů dat třeba v podobě souborů MP3 nebo videa? Nový konektor ale není zpětně kompatibilní, nelze k němu připojit staré příslušenství, všechno bude muset být nové.

Vedle konektoru je otvor pro mikrofon a v rohu místo pro provléknutí šňůrky, abyste si telefon mohli pověsit na krk nebo na ruku. Na horní plošce najdeme vypínač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový systémový konektor • vypínač a infraport

Fotoaparát

Objektiv fotoaparátu na zadní straně chrání odsuvná krytka. V obou pozicích ji drží pružina a odsunutím se rovnou aktivuje příslušná aplikace, abyste hned mohli fotit. V jednom z rohů stříbrného štítku je špuntík, pod kterým se skrývá konektor pro externí anténu. Po odsunutí krytky se ukáže objektiv a pod ním zrcátko pro tvorbu autoportrétů. Vedle jsou ještě dvě přisvětlovací diody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát má rozlišení dva megapixely a pořizuje snímky ve formátu 1 632 × 1 224. Foťák používá autofokus – automatické zaostřování, takže je třeba namáčknout spoušť a chvíli počkat, až objektiv zaostří. Prostředí fotoaparátu je podobné jako u Sony Ericssonu S700, připomíná digitály Sony.

Možnosti fotoaparátu jsem nestihl podrobně prozkoumat, jen tak tak jsem zvládl pořídit alespoň jeden vlastní zkušební snímek. Další fotografie pořízené Sony Ericssonem K750 si můžete prohlédnout v tomto článku a asi uznáte, že jsou opravdu slušné.

Klepněte pro větší obrázek
Stejně jako u obrázků ve starší bleskovce, i u této fotografie hlavička EXIF tvrdí,
že jde o snímek ze Sony Ericssonu V800. Není to ale pravda, skutečně jde
o fotografii pořízenou modelem K750

Zadní kryt není možné celý odejmout, k baterii se dostanete po odsunutí menší spodní části. Akumulátor se potom musí vysunout a pod ním se objeví místo pro kartu SIM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V druhé kapitole si přečtete o grafickém prostředí Sony Ericssonu K750 a shrnu, jaké jsou naše první dojmy. Zbytek celé kapitoly je věnován „walkmanu“ – Sony Ericssonu W800

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Boční hrana, Ostrý kontrast, Nov, Eri, Hranatý telefon, Stejné ovládání, Son


Určitě si přečtěte