Na vlastní oči: nový Palm LifeDrive

Včera se začal prodávat nový kapesní počítač Palm LifeDrive. Měli jsme možnost ho vyzkoušet a připravili jsme článek s prvními dojmy. Kromě nich v článku najdete také klasické představení počítače a hromadu oficiálních i našich vlastních „živých“ fotografií.
Na vlastní oči: nový Palm LifeDrive
Kapitoly článku
PalmOne včera uvedl nový kapesní počítač LifeDrive. Nebylo to žádné překvapení, první informace včetně obrázků unikly velmi dávno a v předchozích dnech se objevily dokonce i kompletní technické údaje. České zastoupení PalmOne včera odpoledne uspořádalo tiskovou konferenci, na které LifeDrive předvedlo místním novinářům. Už večer jste si mohli v bleskovce prohlédnout naše „živé fotky“ a teď je pravý čas na článek se zjištěnými informacemi a prvními dojmy z nového kapesního počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle ještě nejsou živé fotky, ale oficiální prezentace PalmOne

Počítači občas ze setrvačnosti a také pro správné zařazení říkám Palm LifeDrive. Ve skutečnosti už ale slovo Palm do názvu samozřejmě nepatří.

Co je a co není?

PalmOne svému novému kapesnímu počítači LifeDrive říká mobilní manažer. Je to zařízení pro práci. Díky tomu, že jako první kapesní počítač této platformy – a i mezi konkurencí – obsahuje pevný disk s kapacitou 4 GB (pro uživatele přesně 3,85 GB), lze do jeho paměti ukládat kvanta nejrůznějších dat. Přestože funkce pro multimédia a všeobecně zábavu jsou na vysoké úrovni, práce je pro LifeDrive to nejdůležitější.

Klepněte pro větší obrázek
Co se do něj všechno vejde

LifeDrive podle výrobce velmi dobře spolupracuje s digitálními fotoaparáty. Pokud digitál, který používáte, pracuje s kartami typu SD nebo MMC, můžete jejich obsah snadno přehrát na pevný disk PDA. V nabídce je k tomu přímo připravená aplikace a vzhledem ke kapacitě paměti může LifeDrive sloužit jako slušná databanka. Prohlížení obrázků v megapixelových rozlišeních je ale velmi pomalé, při zkušebním snímku jsem na zobrazení čekal téměř půl minuty.

Klepněte pro větší obrázek
Canon není zrovna typický představitel digitálů s kartami typu SD, ale budiž

Zastavil bych se také u absence vestavěného fotoaparátu. Je zvláštní, že tato výbava, byť nepatří mezi stěžejní, chybí. Foťák se vždycky může hodit a k poměrně velkému kapesnímu počítači a mobilu vás PalmOne nutí neustále tahat digitál.

Multimédia

Přímo v paměti počítače je aplikace Pocket Tunes pro přehrávání hudebních souborů. Zvládne všechny standardní funkce MP3 přehrávače, nabídne třeba i playlisty. LifeDrive se po připojení k počítači navíc objeví v Microsoft Windows Media Playeru jako externí zařízení. Po zaregistrování a potvrzení, že chcete od PalmOne dostávat reklamní e-maily, si můžete Pocket Tunes upgradovat na verzi s podporou grafických kabátků. Kvalitu zvuku jsem neměl možnost vyzkoušet, při použití externího reproduktoru to není žádná sláva – přinejmenším z pohledu hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LifeDrive jako přehrávač hudby


Prostředí přehrávače Pocket Tunes

Při zahájení prodeje se k LifeDrive bude dočasně dodávat aplikace pro práci s DVD. Na počítači s ní jednoduše převedete film do formátu AVI s parametry vhodnými pro přehrávání na kapesním počítači. Filmy přehrávané v celoobrazovkovém módu na šířku displeje vypadají opravdu skvěle. A jsou přijatelně malé, např. Příšerky, s. r. o., se vešly do tří set megabajtů.

Co říct k výdrži na jedno nabití? PalmOne se ve specifikacích tímto parametrem nechlubí. Při testu pomocí aplikace Battery Time počítač vydržel asi šest hodin. Jenže se vůbec nesahalo na pevný disk, byla vypnuta bezdrátová komunikace a podsvícení displeje na minimu. Zatím proto nevíme, jak dlouho LifeDrive vydrží, když se bude používat například jako MP3 přehrávač.

V kanceláři

Díky vestavěné aplikaci Documents To Go si LifeDrive poradí i s kancelářskými dokumenty. Podpora Microsoft Wordu a Excelu je plná, dokumenty lze prohlížeč i editovat. A na velkém detailním displeji vypadají tabulky a texty opravdu skvěle. V případe PowerPointu je k dispozici jen prohlížeč a nejhorší situace je s formátem PDF. Soubor tohoto formátu LifeDrive nativně nepřečte, musíte jej napřed převést na vnitřní formát programem na stolním počítači.

K PDA standardně dostanete také e-mailový klient VersaMail, stejný jako k Treu 650. Kromě podpory serverů POP3/IMAP4/SMTP se s ním přímo připojíte i k serveru Microsoft Exchange. Velmi dobrý je i internetový prohlížeč Blazer.

 
Internetový prohlížeč Blazer na výšku a šířku displeje

Na internet se LifeDrive sám dostane pomocí Wi-Fi (802.11b), při připojení do mobilní sítě mu musí pomoci telefon. S ním se PDA spojí prostřednictvím Bluetooth nebo v nejhorším případě i infračerveně.

Spolupráce s počítačem

Synchronizace s programy pro organizaci času je samozřejmá. Zajímavější je možnost použít vnitřní paměť počítače jako externí disk počítače díky podpoře USB Mass Storage. Tuto funkci je ale nutné před připojením aktivovat v příslušném programu.


Před použitím USB Mass Storage je nutné tuto funkci povolit

Pokud nebudete chtít používat přímé připojení, bude možné využít i aplikaci, která se nainstaluje na stolní počítač a která dokáže přistupovat do paměti. Navíc nabídne možnost synchronizace souborů. S ní bude mít uživatel jistotu, že jak na počítači, tak v PDA bude mít vždy aktuální verze dokumentů.

Správce souborů


V druhé kapitole si můžete přečíst, jaké byly naše první dojmy z kapesního počítače LifeDrive

Témata článku: Palm, Palm Treo 650, Připravená aplikace, Typický představitel, Souborový systém, Šunt, Mobilní manažer, Nov, Přímé připojení


Určitě si přečtěte