Na výletě: jak se fotí se Sony Ericssonem K750i

Vyrazil jsem na výlet a místo fotoaparátu s sebou vzal Sony Ericsson K750i. Podívejte se, jak dopadly snímky z jeho dvoumegapixelového fotoaparátu. Přečtěte si také, jak se se Sony Ericssonem fotí a na co dávat pozor.
Na výletě: jak se fotí se Sony Ericssonem K750i

Sony Ericsson K750i je první mobilní telefon s fotoaparátem o rozlišení 2 Mpx, který se bude prodávat v České republice. Bude to navíc nejlepší fotomobil na trhu, své síly bude moci měřit až s Nokií N90. Stejně jako po testu megapixelové Nokie 6681 jsem se i se se Sony Ericssonem vydal na výlet, abych v praktickém testu vyzkoušel, jak je jeho fotoaparát použitelný.

Tip: už jste četli megarecenzi Sony Ericssonu K750i?

Jako kdyby přišly na web

Prezentované fotografie jsem zmenšil na formát 800 × 600, který se běžně používá v internetových galeriích. Ořezal jsem je a upravil. Fotky z digitálního fotoaparátu se nikdy neprezentují tak, jak vylezly z přístroje, úprava v editoru je standardní operací, která následuje. Několik obrázků si ve spodní části tohoto článku můžete prohlédnout v plném dvoumegapixelovém rozlišení a pokud byste chtěli vidět neupravené fotky, najdete je v recenzi.

U všech obrázků jsem nechal hlavičku EXIF, ze které lze vyčíst nejrůznější parametry expozice. Fotografie si můžete prohlédnout buď přímo v tomto článku, nebo v samostatné přehlednější fotogalerii:

Klepněte pro větší obrázek
Klepnutím na obrázek se dostanete do galerie

Autofokus dobrý i zlý

Příprava Sony Ericssonu K750i k focení je velmi rychlá. Stačí prstem odsunout kryt objektivu a displej se asi za tří sekundy změní v hledáček. Nemusíte ani odemykat klávesnice. Automatické zaostřování, v němž má Sony Ericsson u nás rovněž prvenství, je ale znatelný zpomalovač. K750i není bleskurychlý fotomobil jako přístroje s pevně nastaveným objektivem, namáčknutí a pohyb soustavy čoček chvíli trvá. Naměřili jsme tyto hodnoty:

  • první snímek: 4,11 s
  • rychlost reakce po stisknutí spouště: 2,32 s
  • interval mezi dvěma snímky: 7,35 s

S autofokusem se musíte naučit pracovat. Má mnoho výhod, hlavně v možnosti kompozice snímku. Namáčknete spoušť, zaostříte na objekt a scénu potom překomponujete, aby objekt nebyl přesně uprostřed. Na rozdíl od digitálů ale Sony Ericsson namáčknutím spouště nezamkne nastavení expozice. Ta se potom mění podle toho, jestli objektivem ukážete na světlou nebo tmavou plochu. Lépe by se fotilo, kdyby se současně se zaostřením zamkly i nastavené expoziční hodnoty.

Obraz na displeji je vidět i na slunci, i kdyz samozřejmě hůře než na displejích opravdových digitálních fotoaparátů, kde navíc většinou najdeme i antireflexní vrstvy.

Nutné: manuální kompenzace expozice

Digitální zoom jsem vůbec nepoužíval. Kdybyste ale měli takovou potřebu, ovládá se kolébkovým tlačítkem hlasitosti. To se při držení telefonu naležato dostane na horní stranu. Pro manuální kompenzaci expozice je zde joystick: doleva se nastavuje do minusu, pohyb vpravo do plusu.

Na tuto možnost rozhodně nezapomínejte a vždy raději přidejte o jeden stupeň do minusu víc, než jste chtěli. I když jsem o tom věděl a světlo škrtil, jak se dalo, snímky nakonec stejně byly trochu přesvětlené a musel jsem je upravit v editoru. Při focení v jiných než standardních světelných podmínkách si vzpomeňte také na nastavení bílé. Jiný barevný nádech scény je ale naštěstí dobře vidět na displeji.

Sony Ericsson čtyři často používané funkce přiřadil číslicovým tlačítkům:

  • 1: velikost fotografie
  • 4: makrorežim
  • 7: noční režim
  • hvězdička: blesk

Rozhodně foťte na plné rozlišení a plnou kvalitu. I když Sony Ericsson K750i je nejlepší fotomobil, obrázky stále nejsou ideální a nemá smysl je ještě záměrně ničit.

Velmi nepříjemný jsou zvuky, které fotoaparát vydává. Napřed to je pípnutí, které oznámí úspěšné zaostření. Potom se ozve hlasitý zvuk napodobující závěrku, který vyděsí všechny kolem. U některých verzí firmwaru lze tento zvuk uvedením telefonu do tichého režimu vypnout. V modelu, který máme k dispozici, to však není možné – firmware je přitom finální.

Kde jsem byl?

A teď se už podívejme na fotky. Nejsou seřazeny tak jako ve fotogalerii, navíc jsem vybral jen ty, ke kterým lze něco říct.

Krajinky nejsou pro fotomobil ideální scéna. Špatná optika nedokáže rozeznat detaily a bez nich širokoprostorové snímky trochu ztrácí své kouzlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když se ale do popředí umístí nějaký objekt (jak by se ostatně vždy dle zákonů kompozice mělo dělat), oko se na něj upne a u zbytku nevadí, že není dokonale ostrý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší je fotit objekty, které jsou blíž. Budou ostré a zřetelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zejména u tmavých scén přitlačte na manuální kompenzaci expozice. Fotoaparát neví, že se dívá na tmavé plochy, předpokládá, že jde o standardní šedou barvu. Výsledkem by potom byly přesvětlené snímky. Nebojte se jít hluboko do minusových hodnot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Objektiv v Sony Ericssonu K750i je poměrně široký. Vejde se do něj až nečekaně velký úhel záběru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velmi silnou zbraní tohoto fotomobilu je makrorežim. Díky malému objektivu můžete na krátkou vzdálenost fotit ještě s relativně dobrou hloubkou ostrosti, jak nejlépe ukazuje hned první z následujících obrázků. Není navíc vůbec žádný problém ofotit mapu, jízdní řád nebo jiný text.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nebojte se ve vnitřních prostorách aktivovat noční režim. Obrázky jsou potom často lepší než se základním nastavením. Fotomobil je ale potom vhodné o něco opřít, protože se výrazně prodlouží doba expozice.

Klepněte pro větší obrázek

Telefon nabízí i možnost fotit černobíle. Takové snímky mají silné kouzlo a ztratí se v nich navíc řada nedostatků zapříčiněných horší optikou. Sépiově zabarvená fotografie je jen do počtu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velký zájem určitě vzbudíte panoramatickou fotografií složenou ze tří snímků. Sony Ericsson při druhé a třetí části ukáže část předchozího obrázku, aby se na něj dalo dobře navázat.

Klepněte pro větší obrázek

Ostatní fotografie už nechávám bez komentáře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek

Vybrané fotografie v plném rozlišení

Následující snímky mají plné rozlišení 1 632 × 1 224 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ze Sony Ericssonu K750i dostanete nejlepší fotografie mezi současnými fotomobily. Nejsou ideální, samostatný digitální fotoaparát stále dokáže mnohem víc. Jako digitální zápisník ale Sony Ericsson K750i poslouží dokonale.


Nezapomeňte si přečíst
megarecenzi Sony Ericssonu K750i. Jeho podrobné parametry najdete  v katalogu mobilů a v katalogu fotomobilů
Diskuze (22) Další článek: Aktuální ceník: nová Nokia je levnější, než jsme čekali

Témata článku: Sony, Focení mobilem, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K750i, Výlet, Velký úhel, Jak, Son, Eri


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28