Nabíječka na ruční pohon

Určitě vás už někdy nepříjemně zaskočil vybitý telefon právě v okamžiku, kdy jste si potřebovali nutně zavolat. Pokud jste navíc daleko od zdroje elektrické energie, nastává skutečný problém. A právě pro takové případy je určena manuální nabíječka.
Nabíječka na ruční pohon

Nabíječka s klikou

Nabíječka má rozměry 125 × 44 × 35 mm a váží kolem 120 gramů. Skládá se z kličky, přepínače a z těla, které ukrývá elektroniku. S telefonem ji propojíte pomocí kabelu s konektorem. Pak zatočíte kličkou ve směru hodinových ručiček a za okamžik se na displeji telefonu objeví informace o nabíjení baterie. Princip nabíjení je stejný jako třeba napájení svítilny na kole pomocí dynama – točením kličkou se v nabíječce indukuje napětí a vzniká elektrický proud, který baterii dobíjí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čím rychleji kličkou otáčíte, tím větší se indukuje napětí a tím větší vznikne i elektrický proud. Ze začátku lze kličkou otáčet velmi lehce, ale jakmile začne energie proudit do baterie, otáčení rázem ztuhne. Kličkou je potřeba točit alespoň tak rychle, aby displej telefonu neustále indikoval nabíjení – to odpovídá přibližně dvěma otáčkám kličky za sekundu.

Točit, točit, točit

Výrobce udává, že nabíječka dokáže dodat napětí 8 V a proud 320 mA. Během testování jsem naměřil napětí 6,5 V a proud 380 mA při středně rychlém otáčení, maximálně však 6,8 V a 550 mA. Běžná nabíječka pro Nokie dodává napětí 3,7 V a proud 335 mA, což odpovídá spíše pomalejšímu kroužení kličkou. V manuálu je uvedeno, že pětiminutové nabíjení odpovídá 2–3 minutám hovoru. Při nabíjení úplně vybité baterie ale počítejte spíše s deseti minutami dřiny pro uskutečnění krátkého hovoru. Protože baterii nabíjí proud, nikoli napětí, a oba typy nabíječek dodávají přibližně stejný výstupní proud, je vliv manuální nabíječky na životnost baterie zanedbatelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabíječkou si můžete i posvítit. Stačí posunout přepínač do polohy Light a rozsvítí se poměrně výkonná bílá LED dioda umístěná na boku nabíječky. Výhodou je, že dioda dokáže dodávat světlo řádově desítky minut, i když přestanete točit kličkou. Na boční straně nabíječky je také malý kompas. Přesný směr vám sice neukáže, ale kde je sever i ostatní světové strany vám prozradí.

Testovaná výrobek je určen pro telefony Nokia, nicméně existuje i verze pro Siemens C25/35. Konstrukce je docela bytelná a zdá se, že i kloub kličky něco vydrží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro dobrodruhy

Manuální nabíječka slouží zejména pro akutní dobití, kdy je baterie mobilu prázdná a vy si potřebujete nutně zavolat. Pokud se tedy často pohybujete v terénu bez dosahu elektrické sítě, určitě její služby nejednou oceníte.

Zdroj: Lama Plus
Telefon: 558 888 888
Web: www.lama.cz, www.logo-collection.com
Cena: 286 Kč

Diskuze (37) Další článek: Známe nastavení Oskara pro wap 2.0!

Témata článku: Příslušenství, Pohon, Běžná nabíječka, Nabíječka, Bílá led


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40