Nabíjení mobilů trochu jinak

Vypadl proud, potřebujete někomu nutně zavolat, ale naneštěstí máte právě úplně vybitý mobil? Snadná pomoc, pokud máte k dispozici některý z alternativních zdrojů energie. Jaké jsou možnosti si můžete přečíst v článku.

Vždycky to ze zásuvky nejde

Představte si, že jste na delší výpravě kdesi v pustině, někde daleko od civilizace, na konci světa, kde o elektrický proud celé dny nezavadíte. A máte mobil nebo třeba stanici GPS, které nutně potřebujete mít zapnuté. Baterie mají však pochopitelně kapacitu omezenu jen několika dny pohotovosti. Co teď, co dělat? Nebojte se, nejste v úzkých, pokud ovšem máte s sebou solární nabíječku.

Výše uvedený případ není až tak reálný, neboť v neobydlené pustině nenarazíte nejspíše ani na signál mobilní sítě (na signál GPS ovšem ano), ale vezměte v úvahu např. živelné katastrofy, které nejsou v některých částech světa až tak neobvyklé. Snadno se tak stane, že mobilní síť je díky záložním zdrojům a elektřiny v provozu, ale elektrická rozvodná síť nikoli. Mobil tedy používat lze, ale není jej jak nabít. Pro takové případy je dobré vědět o dalších možnostech nabíjení baterií.

Přírodních zdrojů energie, které lze využít k získání elektrické energie je celá řada. Pro účely nabíjení baterií je ale vhodné a snadno dostupné jen sluneční záření. Dříve se využití sluneční energie obecně pokládalo za značně neefektivní zdroj energie. Sluneční energie jako zdroj elektřiny se více rozšířila snad jen u kapesních kalkulaček a podobných zařízení.

Ty doby jsou ale pomalu a jistě ty tam a slunce stejně jako jiné alternativní zdroje se stále více učíme využívat. Napomáhá tomu i fakt, že solární fotovoltaické panely se pro nás stávají cenově dostupné. Tyto trendy se logicky dotkly i oblasti mobilních telefonů.

Kapesní i do batohu

Solárních nabíječek na trhu není mnoho, ale lze najít zajímavé a cenově dostupné modely. Solární nabíječkou, která se snad nejčastěji objevuje na trhu, je výrobek s označením iSun. Jedná se o malou solární nabíječku, která má balení vhodné pro cestování. Je konstruována jako dvě rozevírací části, které lze sevřené pohodlně přenášet v kufříku nebo batohu. Nabíječka váží jen 311 gramů a v zavřeném stavu má rozměry 184 x 114 x 32 mm. Výrobek je k nahlédnutí na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka iSun

Uvnitř každé z polovin je sluneční kolektor. Nabíječka je schopna dodat výkon až 2,2 W. Má dvě volitelná dobíjecí napětí: 12 V (skutečně 15,2 V, 145 mA) a 6 V (skutečně 7,6 V, 290 mA). To je přinejmenším srovnatelné s běžnými síťovými napáječi.

Pro získání větší nabíjecí kapacity lze jednoduchým způsobem propojit i více nabíječek iSun dohromady. Výrobek je dostupný za cenu zhruba 60 dolarů ve dvou barevných variantách – stříbrná Silver a žlutá Sport. Nabíječku lze koupit třeba zde. Je zde k dostání za necelých 110 dolarů také zajímavá solární nabíječka, která je vícedílná a skládá se podobně jako třeba mapa.

O další solární nabíječce jsme psali v této bleskovce. Jedná se o cestovní nabíječku firmy NTT Advanced Technology. Je také otevírací a váží pouze sto gramů. Prodává se přibližně za 200 dolarů. Nabíječka je na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Solární nabíječky pracují i v případě, že na ně nesvítí přímé slunce. Stačí pouze denní světlo, neboť fotovoltaické články se skládají z fotodiod, které při dopadu světla produkují elektrické napětí, které je závislé na intenzitě osvětlení. To v důsledku znamená, že při přímém slunečním záření bude baterie nabita dříve, než při slabším denním světle.

Když je tma

Je třeba podotknout, že solární nabíjení je pokud jde o cenu nabíječek ten nejdražší způsob. Navíc je závislý na denní době a částečně i na aktuálním počasí, tedy je-li jasno nebo zataženo. Pokud chcete být na slunci nezávislí, existují i jiné varianty. Dalším ze způsobů, jak nabít svůj mobilní telefon je použít k nabití vlastní energii, tedy nabíječku na kličku. Nabíječky na ruční pohon pracují na podobném principu, jako např. dynama na jízdních kolech. Princip je jednoduchý - zatočíte kličkou a mobilní telefon se začne nabíjet.

Často je ale tento způsob nabíjení fyzicky náročný. Nabíječky tohoto typu nejsou také určeny k úplnému nabití baterie, ale pouze k nejnutnějšímu dobití do té míry, aby bylo možné uskutečnit krátký hovor nebo odeslat SMS. Na MobilManii vyšla nedávno recenze jedné takové nabíječky. Je na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ruční nabíječka na kličku

Je to jednoduchá nabíječka na kličku, která je určena pro telefony Nokia. Obsahuje navíc ještě svítilnu a kompas. Je dostupná za cenu zhruba 280 Kč. Další podobná nabíječka je na následujících obrázcích. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jiný typ kličkové ruční nabíječky

Přelévání elektřiny

Pokud se necítíte na namáhavé točení kličkou vždy, když budete chtít někde v přírodě dobít svůj mobilní telefon, můžete využít modernějšího způsobu a vzít si elektricko energii s sebou v náhradním balení a v případě potřeby ji přelít do mobilu. O čemže to mluvím? Přece o nabíjení mobilního telefonu pomocí klasických baterií. Existují totiž na trhu nabíječky, do kterých vložíte baterii a jednoduchý přístroj se postará o přesun energie z klasické baterie do napájecího zdroje vašeho mobilního telefonu.

Na trhu je dostupná nabíječka, která dokáže nabít mobilní telefon ze čtyř mikrotužkových baterií typu AAA. Je na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka na čtyři baterie AAA

Obsahuje navíc jako příslušenství čtyři různé konektory a je k dostání za zhruba 80 korun. Podrobnosti můžete přečíst v tomto článku. Dají se obstarat také nabíječky podobného typu, které ale pracují s devítivoltovými bateriemi.

Možnosti jsou téměř nekonečné

Bateriový typ nouzového nabíjení je ze všech jmenovaných ten nejjednodušší, ale také se připravte na investice do baterií. Oproti tomu slunce svítí sice zdarma, ale ne vždy je dostupné. Při několikadenním pobytu např. pod stanem v přírodě je proto vhodné po dobrém zvážení situace zvolit vhodnou kombinaci alternativních způsobů. Nabíječka na baterie je sice funkční kdykoli, ale ne vždy a ne všude je po ruce obchod s bateriemi. Je tedy třeba mít s sebou dostatečnou zásobu baterií, nebo přes den nabíjet pomocí solární nabíječky. V noci ve stanu si pak můžete dobít telefon točením kličkou ruční nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (18) Další článek: Můj mobil: Nokia 6600

Témata článku: Ostatní, Nabíjení, Solární nabíjení, Přímé slunce, MOBI, Jin, Rozevírací část, Century, MobilZaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence