Nabito za 15 minut. Realme a Oppo představují rekordní 150W dobíjení, v přípravě je až 240 W

  • Každý chtěl být první, nakonec jsou na jednom smetišti dva kohouti
  • Výrobci Realme a Oppo shodně oznámili rekordní 150W dobíjení
  • A tím to nekončí, v přípravě je až 240W nabíjení!

Poslední měsíce a roky se u výrobců telefonů rozjel velký boj v rychlonabíjení. Na jednu stranu nesmyslná bitva o to, kdo bude rychlejší, ve finále posouvá rychlonabíjecí technologie stále dále . V rámci veletrhu MWC v Barceloně tu máme rovnou dva nové rekordmany. Značky Realme a Oppo totiž představili rekordní dobíjení s výkonem 150 Wattů!

Realme UltraDart

Značka Realme poslední dobou rychlosti dobíjení bere jako prioritu, a to i u levných telefonů. S příchodem 150W dobíjení UltraDart Charge však hodlá opět trochu posunout hranice. Výrobce u této technologie slibuje schopnost dobití 50% kapacity baterie za pouhých 5 minut. Jako první bychom se ji měli dočkat v telefonu Realme GT Neo 3, který bude uveden někdy v blízké budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Realme na MWC v Barceloně představilo rekordní 150W dobíjení.

Tato technologie dobíjení bude jen první vlaštovkou. Spolu s ním totiž Realme uvedlo novou nabíjecí architekturu - UltraDart Charging Architecture (UDCA) schopnou nabídnout výkon 100 - 200 Wattů. V rámci ní totiž bylo nutné vyřešit i výzvu s odvodem tepla, což se firmě prý povedlo vyřešit a i při vysokém výkonu by se měla teplota obvodů a baterie držet pod 43°C. Kdo by se bál kratší životnosti, může zůstat klidný, technologie je dimenzována tak, aby si baterie zachovala 80 % původní kapacity i po více než 1000 dobíjecích cyklech.

Oppo chce nabídnout výkon až 240 Wattů

Stejného dobíjecího výkonu 150W představilo také Oppo, které rovněž slibuje dobití na 50 % během 5 minut a dle laboratorních testů je možné telefon o kapacitě 4 500 mAh dobít do plného stavu za 15 minut (v režimu letadlo). K nabíjení slouží nový adaptér využívající nitrid galia, díky němuž zůstává adaptér stále kompaktní. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkon 150 W, ještě v první půli tohoto roku, v budoucnu pak přijde rovnou 240W dobíjení

Podporovaný výkon 150 Wattů u něj znamená napětí 20V při proudu 7,5 A. I zde se přitom myslí na šetrnost a dlouhou životnost baterie. Telefony s tímto dobíjením by měly zachovat 80 % kapacity své baterie i po 1 600 nabíjecích cyklech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Navzdory vysokému výkonu Oppo slibuje dlouhou životnost baterie přes 1600 nabíjecích cyklů.

Ani Oppo své 150W dobíjení SuperVOOC zatím neintegrovalo do žádného smartphonu. Nejdříve se jej prý dočkáme ve druhém kvartále tohoto roku, a to překvapivě nejdříve ve smartphonech značky OnePlus. Oppo na veletrhu demonstrovalo i chystanou rychlejší variantu bleskového SuperVOOC s rekordním výkonem 240 Wattů, které 4 500mAh baterii dobije za 9 minut.

Tato technologie vychází z varianty 150W dobíjení jen s upravenými nabíjecími protokoly a samozřejmě vyšším napětím (21 V) i proudem (11,5 A). Vzhledem k opravdu vysokému výkonu Oppo zdůrazňuje i zaměření na bezpečnostní opatření, kterými je ochrana před požárem, pojistek baterie, a také ochrana baterie i pojistek proti přetížení.  Kdy se ale 240W dobíjení dočkáme u telefonů určených k prodeji, zatím firma neuvedla.

Se 240W dobíjením půjde telefon dobít dokonce za 9 minut:

Diskuze (48) Další článek: Huawei MatePad Paper. Proč pořizovat elektronickou čtečku knih, když můžete mít rovnou e-ink tablet se stylusem?

Témata článku: Oneplus, Oppo, Realme, Android, Smartphony, Technologie, Barcelona, Baterie, MWC, Nabíjení, Rychlé dobíjení, SuperVOOC, Oppo finda, Výkon, Dobíjení, Kohout, Watt, Výrobce, Telefon, Telefony s Androidem na Heureka.cz